fonradar

Hurda Araç Teşvik İndirimi

Onore

Katkı Sunan Üye
Herkese iyi günler.

Geçtiğimiz günlerde araç alacağımız bir firmaya alım satım için vekalet verdik. Firma bize ilk önce 20 senelik bir araç satmış. Faturanın ertesi günü alacağımız aracın faturasını kesmiş ve 8000 liralık ötv indiriminden yararlandırtmış.

Şimdi bizim herhangi bir fatura kesmemiz gerekiyor mu bu hurda araç için? Bu konuda tereddüte düştüm ve uygulamayı bilmiyorum açıkçası.

Yardımcı olursanız sevinirim.

7103 Kanun Geçici 1 Maddesi Gereğince Bu maddenin yürürlüğe girdiği 27 Mart 2018 i tarihinden itibaren 31/12/2019 tarihine kadar; 16 ve daha büyük yaştaki araçların adına kayıtlı gerçek veya tüzel kişiler tarafından, ilgili mevzuat gereğince kayıt ve tescili silinerek, doğrudan veya ihracatçılar vasıtasıyla ihraç edilmesi ya da bir daha kullanılmamak üzere hurdaya çıkartılması halinde 10.000 Türk lirasını aşmamak üzere araçların cinsleri ve özelliklerine (motor silindir hacmi, sınıfı, özel tüketim vergisi oranına esas matrahı gibi) göre Bakanlar Kurulunca tespit edilecek kısmı, terkin edilmektedir.
ÖTV indiriminden faydalanmak için eski model aracınızın trafik tescil kaydını sildirmek yeterli olmayacak. Aracın bir daha kullanılmamak üzere hurdaya ayrılması şartı bulunmaktadır
Bu arada, satıcı Firmanın size satmış olduğu araç için satış faturası düzenlemesi gerektiği gibi, sizin de aynı araç için hurdaya ayrılmıştır şerhi koyduktan sonra, aynen veya onarılmak suretiyle üretim amacına uygun olarak kullanılamayacak halde olan araç için hurdacıya satış faturası dinlemeniz gerekmektedir.

Son düzenleme: