Hurda Makine Satışı

terapist13

Katkı Sunan Üye
aktifte kayıtlı üretim makinemizi yönetm kurulu kararaıyla hurdaya ayırdık. 157 hesaba iz bedelle aldık.
sonrada kilo hesabı ile parçalanmış halde sattık. satışda kdv tasil edecekmiyiz.

Ynt: Hurda Makine Satışı

terapist13 ' Alıntı:
aktifte kayıtlı üretim makinemizi yönetm kurulu kararaıyla hurdaya ayırdık. 157 hesaba iz bedelle aldık.
sonrada kilo hesabı ile parçalanmış halde sattık. satışda kdv tasil edecekmiyiz.

Sevgili forumdaş

Satışta kdv twslim edeceksiniz

Saygılar ferhat

hurda satışları bilindiği üzere kdvden istisnadır
yalnız hurdanın tanımı kdvgt 86 da belirtilmiştir
"Bakanlığımızaca öngörülen bu uygulamada esas alınacak hurda kavramı; her türlü maden, plastik, kağıt ve cam hurdasını, bunların hurda halindeki karışımlarını, aynen veya onarılmak suretiyle üretim amaçlarına uygun olarak kullanımlayacak haldeki metal, ğlastik, kağıt ve cam karakterli her türlü ham, yarı mamul ve mamul maddeyi ifade etmektedir."
eğer makineniz bu kapsamdaysa kdv den istisna olacak ve kdv tahsil edilmeyecek

ademm ' Alıntı:
hurda satışları bilindiği üzere kdvden istisnadır
yalnız hurdanın tanımı kdvgt 86 da belirtilmiştir
"Bakanlığımızaca öngörülen bu uygulamada esas alınacak hurda kavramı; her türlü maden, plastik, kağıt ve cam hurdasını, bunların hurda halindeki karışımlarını, aynen veya onarılmak suretiyle üretim amaçlarına uygun olarak kullanımlayacak haldeki metal, ğlastik, kağıt ve cam karakterli her türlü ham, yarı mamul ve mamul maddeyi ifade etmektedir."
eğer makineniz bu kapsamdaysa kdv den istisna olacak ve kdv tahsil edilmeyecek

Sevgili forumdaş ademm

Soruya dikkat edersen yönetim kurulu kararıyla hurdaya ayrılan aktifte kayıtlı bir makineden bahsediliyor

Dolayısı ile ft kdv olması gerekir

Saygılar ferhat ::)

sayın terapist
öncelikle hurda ayırdığınız makinaların hurda ibaresini karşılaması yani
kdv tebliğinde de belirtildiği gibi onarılarak tekrar kullanılır duruma getirilmeyecek
şeklinde ise kdv den istisnadır

yani sadece yönetim kurulu kararı var diye bir makina hurda olmaz kdv açısından
yön. kurulu kararı olmasa bile tebliğde belirtildiği şekilde olan makina techizat da kdv açısından hurdadır ve vergiden istisnsdır.

SEVGİLİ ARKADAŞIM HER NE BEDELLE OLURSA OLSUN SATIŞA KONU HERTÜR MALZEMEDEN KDV TAHSİL EDİLECEKTİR.YANİ SATMIŞ OLDUĞUNUZ HURDALARDAN %18 KDV TAHSİL EDİP BEYANNAMENİZLE DEVLETE ÖDEYECEKSİNİZ.

sayın muzafferstar
dayanağınızı söylermisiniz
kdv tevkifatı kimin için ve ne için çıkarılmış
kesin yargınızın sebebi nedir