Huzur Hakkı Konusu

merhaba...şirketten ortakların para çekmesını sağlayabılmek ıcın en avantajlı yontem sızce nedır arkadaşlar..huzur hakkı , kar dagıtımı ?? bununla alakalı bı araştırma ıcerısındeyım yardımcı olabılecek ustadlarım dan rıca edıorum.

merhaba...şirketten ortakların para çekmesını sağlayabılmek ıcın en avantajlı yontem sızce nedır arkadaşlar..huzur hakkı , kar dagıtımı ?? bununla alakalı bı araştırma ıcerısındeyım yardımcı olabılecek ustadlarım dan rıca edıorum.
Sirketten ortaklarin para cekmesi icin huzur hakki olabilir. ( Yalniz emsallere uygunluk derecesine dikkat etmek gerekir. Ornegin 10 bin, 15 bin TL, is icin 50 bin tl huzur hakki olmaz ayrica burada ortagin niteligi de onemli)

Kar dagitimi ise son getirilen degisiklikle beraber;
6102 sayılı Türk ticaret kanununun geçici 13. maddesinin uygulanmasına ilişkin usul ve esaslar hakkında tebliğde değişiklikler yapan tebliğe göre, sermaye şirketlerinde, söz konusu kanunun geçici 13. maddesinin yürürlüğe girmesinden 31 Aralık’a kadar 2019 yılı net dönem kârının yalnızca %25’ine kadarının nakden dağıtımına karar verilebilecek.

Tebliğ değişikliği ile ayrıca, tebliğin 5. ve 6. maddelerinde yer alan “kâr payı” ibareleri, “kâr payı ve kâr payı avansı” olarak düzenlendi.

Dolayisiyla Huzur Hakki daha avantajli olarak gozukuyor.

merhaba
limited şirkette müdür olmayan ortağa huzur hakkı ödenebilir mi ? ana sözleşmede huzur hakkı geçmiyor ise sadece genel kurul kararı ile ödeme yapılabilir mi ?
iyi çalışmalar dilerim.

Merhabalar, son derece spesifik bir konu için sizlerin uzman görüşünü almak isterim. Henüz şirket kurmadığımız ve dolayısıyla bir uzmanla çalışmadığımız için bütçe planlamamız açısından son derece mühim bir konu.

Bir film şirketi, sinema projesi için 2.500.000 TL + KDV tutarında reklam ücreti adı altında ödeme alacaktır. En az 2023 Mayıs ayına kadar şirkete başka para girişi olmayacaktır. Bu durumda şirketin yönetim kurulu başkanına(Yapımcı) huzur hakkı ödenecektir. Bu durumda;

1-) Şirketten aylık olarak en fazla ne kadar "NET" huzur hakkı çekilebilir ?
veya
2-) Şirketten aylık yerine bu 6 aylık dönem içerisinde tek sefer olmak şartıyla ne kadarlık "NET" huzur hakkı çekilebilir.

Emsaline uygunluk ilkesini göz önüne aldığımızda sektörde bir yapımcı, toplamda 5 ay süren bir sinema filminden 200.000 TL ile max. 500.000 TL arasında net ücret alıyor. Bu durumda bu rakamlar aralığında tek seferde huzur hakkı alınabilir mi ?

3-) Konu başlığından bağımsız olarak ilgili sinema filmine harcanan bütün tutarlar KV'den %100 indirilebilir mi ? Sonuçta ticari kazanç sağlanması için bu tutarların harcanması gerekecektir.

Şimdiden ilginize teşekkür ediyorum.

Herkese kolay gelsin.
İşçi çalıştırmayan bir Limited şirket , Aralık ayında huzur hakkı ödemesi yaptı.
Muhtasarı 3 aylık veriyorum.014 kodunu ve 302 kodunu doldurdum beyannamede.Vergi bildirimi kısmında sgk muaf 1 kişi yazdım ve beyannameyi sisteme yüklüyorum.Yalnız e beyannamede şöyle bir hata veriyor.
''Dönem tipi 3 Aylık seçilmişse 3 Ay içinde Çalıştırılan İşçi Sayıları girilmelidir.''

Nerede hata yapıyorum acaba?

Merhaba
Anonim şirket yönetim kurulu üyeleri 1500 tl huzur alıyorlar, bu tutarı 3500 tl yapmak istiyoruz ve şirketin karlılığı yüksek, bu rakam dikkat çeker mi ? Bu arttırım için tescile gerek var mı ? sadece karar almamız ve defterde görünmesi yeterli mi ?( yönetim kurulu üye sayısı 5 kişi)

Çok teşekkür ederim.
Huzur hakkı tutarı, her bir yönetim kurulu üyesine 4000-5000 civarı verilirse sıkıntı olur mu ? 600-800 bin civarı kar olan bir şirkette.

Çok teşekkür ederim.
Huzur hakkı tutarı, her bir yönetim kurulu üyesine 4000-5000 civarı verilirse sıkıntı olur mu ? 600-800 bin civarı kar olan bir şirkette.
4 bin _ 5 bin TL. Makul bir tutardır. Ancak huzur hakkı tutarları genel kurul tarafından belirlenir. Bunu unutmayın..