Huzur Haklarında Gelir Vergisi İstisnası Olacak mı ?

Day-Dream

Tanınmış Üye
Arkadaşlar merhaba

Huzur Haklarında gelir vergisi istisnası olacak mı ? Yoksa sadece ücretlilerde mi olacak ?

Saygılarımla

Arkadaşlar merhaba

Huzur Haklarında gelir vergisi istisnası olacak mı ? Yoksa sadece ücretlilerde mi olacak ?

Saygılarımla
Merhaba
Bu konuda herhangi bir açıklama yapılmadı ama benim düşünceme göre istisna olmaz diye düşünüyorum, sonuçta huzur hakkı yönetim kurulu üyelerine verilen toplantıya katılma ücreti olarak geçiyor, asgari ücretin altında bir tutar ile karar alıp ödeme yapılabilir ama benimde mükelleflerimde huzur hakkı ödemeleri var, üstadlar da değerlendirirse sevinirim.

Arkadaşlar merhaba

Saygılarımla
Sevgili Day-Dream

Ucretin taniminda;

193 sayılı Kanunun 61 inci maddesinde ücret, işverene tabi ve belirli bir işyerine bağlı olarak çalışanlara hizmet karşılığı verilen para ve ayınlar ile sağlanan ve para ile temsil edilebilen menfaatler olarak tanımlanmış ve ücretin ödenek, tazminat, kasa tazminatı (mali sorumluluk tazminatı), tahsisat, zam, avans, aidat, huzur hakkı, prim, ikramiye, gider karşılığı veya başka adlar altında ödenmiş olması veya bir ortaklık münasebeti niteliğinde olmamak şartı ile kazancın belli bir yüzdesi şeklinde tayin edilmiş bulunmasının onun mahiyetini değiştirmeyeceği belirtilmiştir. Dolayısıyla, hizmet erbabına ödenen aylık ücret, mesai, prim, ikramiye, gider karşılığı ve sair adlarla yapılan tüm ödemeler ve sağlanan menfaatler de ücret kapsamında değerlendirilecektir.

Dolayisiyla huzur hakkinin elde edildigi donem eger istisnayi asmazsa Gelir Vergisi istisnasi olacak. Asarsa istisna olmayacak

teşekkürler ferhat abi.
huzur hakkı bordrolarında gelir vergisinden agiyi düşüyorduk, artık agi mahsubu da yapılmayacak değil mi ?

Merhaba,
sayın arkadaşlar, yanlış anlamadım değil mi?
"asgari ücretin altında bir huzur hakkı ödemesi olursa gelir vergisi ve damga vergisi hesaplanmayacak. AGİ de yapılmayacak."

kooperatifin esas sözleşmesinde yönetim kurulu üyelerinin huzur hakları, asgari ücretin brüt tutarının 2/3 ü net ödenir ifadesi var.
net tutar 3.336 TL, bu durumda GV ve Damga vergisi istisna edilecek değil mi?

Sayin Selin Hn

Soyle aciklayayim;

Eger Kooperatif uyeleri sadece huzur hakki aliyorlarsa ve bunun brutu 5.004.00.-TL asmiyorsa (siz net 3.336.-TL net vermissiniz) o zaman G.V ve D.V olmaz.

Ancak bu huzur hakkinin yaninda her ayda maas aliyorsa o zaman istinayi asarsa G.V ve D.V asan kisim icin kesilecek.

Eger her ay maas alip arada bir huzur hakki aliyorsa (maasi asgari ucret varsayarak) maaslari G.V. ve D.V istisna olacak ancak huzur hakki aldiginda yine G.V ve D.V istisnayi asan kisma uygulanacak.

NOT : UYGULAMA TEBLIGI HENUZ CIKMADI. ANCAK HAFTASONU FALAN BIR, IKI ORNEK YAZACAGIM.

Ferhat abi merhaba

Şirket yönetim kurulu üyesine huzur hakkı olarak 4.253,40 tl verirsek mi gelir ve damga vergisi yok

yoksa brüt rakamı verip herhangi bir kesinti yapmasak olur mu ? 5004 tl versek her ay

Saygılarımla

Ferhat abi merhaba

Şirket yönetim kurulu üyesine huzur hakkı olarak 4.253,40 tl verirsek mi gelir ve damga vergisi yok

yoksa brüt rakamı verip herhangi bir kesinti yapmasak olur mu ? 5004 tl versek her ay

Saygılarımla
Ferhat Abin izinde ben cevaplayayım.:):):)
Brüt 5004 TL. verirsen, 5004-4253,40 = 750,60 >>>> % 15 vergi 112,59 TL. ödenir. Damga vergisi ödenmez. SGK primi olmadığı için brüt 4.253,40 TL.nin üzerindeki tutarlarda gelir vergisi çıkar.

Sayin Selin Hn

Soyle aciklayayim;

Eger Kooperatif uyeleri sadece huzur hakki aliyorlarsa ve bunun brutu 5.004.00.-TL asmiyorsa (siz net 3.336.-TL net vermissiniz) o zaman G.V ve D.V olmaz.

Ancak bu huzur hakkinin yaninda her ayda maas aliyorsa o zaman istinayi asarsa G.V ve D.V asan kisim icin kesilecek.

Eger her ay maas alip arada bir huzur hakki aliyorsa (maasi asgari ucret varsayarak) maaslari G.V. ve D.V istisna olacak ancak huzur hakki aldiginda yine G.V ve D.V istisnayi asan kisma uygulanacak.

NOT : UYGULAMA TEBLIGI HENUZ CIKMADI. ANCAK HAFTASONU FALAN BIR, IKI ORNEK YAZACAGIM.
Hocam elinizde program varsa paylaşırmısınız?
Burda konu açtım kafama takılanlar var