zirve

İade Edilecek Kdv

a.makineci

Moderator
Forum Yönetimi
Üyelik
31 May 2005
Mesajlar
2,066
Konum
Bozüyük - BİLECİK
Merhaba ;

Arama motorunu kullanarak bakmış olduğum mesajlarda kendimce tam karşılığını bulamadığım için bu başlığı açmış bulunmaktayım.

x Şirketinin yapmakta olduğu işler ;

1- Bankalara temizlik hizmeti ( Tevkifata tabi )
2- Bir firmanın bölge bayiliği ( Satışlar genelde toptan ve % 18 KDV )

İlgili aydaki rakamları da aşağıdaki gibidir.

Kod:
Toptan satışlar	: 36 771,31  x 18 =  6.618,84
Temizlik 	  :  9.067,30  x 9  =   816,06
Toplam Kdv    :          =  7 434,90	

Devir Kdv 		:  2.942,04
İndirilecek Kdv	: 4 967,96

1 Nolu Kdv beyannamesini tanzim ettiğimizde ;

İade edilmesi gereken Kdv miktarı 475,10 YTL oluyor.

Sormak istediklerim ;

1- Vergi Dairesine vereceğimiz Yüklenilen Kdv Listesi’nde tevkifata tabi yapılmış olunan temizlik hizmetine ait yüklenilen kdv nin miktarı burada önem kazanıyor mu ?

Yani iade edilmesi gereken kdv miktarı olan 475,10 YTL her durumda iade edilecek midir ?

Yoksa temizlik hizmetine ait yüklenilen kdv nin ilgili ay hiç olmaması ya da düşük miktarda olması bu rakamı değiştirecek midir ?

2- Önceki açılan konularda bazı V.D lerinin hem yüklenilen kdv listesini hem de İndirilecek Kdv Listesi ‘ni istediğini gördüm. Bunun olması gerekeni nedir ?

91 nolu KDV tebliğinin 8-c İade başlığının aslında çok açık olduğunu da düşünüyorum.

Ama VD yetkilisi iade edilecek kdv = İlgili işe ait yüklenilen KDV olması gerektiğini beyan ettiği için konuyu buraya taşıdım

Saygılarımla.
 
Üyelik
6 Haz 2005
Mesajlar
403
Sayın Muhasebe,

Malumunuz burada söz konusu olan iade tam istisna (İhr.Kay.Sat.daki özel uygulama nedeniyle oluşan benzerlik hariç) ve İndirimli orana tabi işlemlerdeki iadelerden farklı.

Tabiri caizse burada iade edilecek KDV tutarı müşterinin kesip ödediği KDV tutarından, eğer tahsil edilseydi devirler ve indirimler nedeniyle ödenmeyerek işletmeye kalacaktı diyebileceğimiz kısmıdır.

Bu açıdan ve bu tür iadelerin teminatsız ya da incelemesiz yapılamayacağıda (95 sn.teb.le Yapım işlerinde YMM raporu ile iade yolu açılmış olup ileride diğerlerine yaygınlaştırılması muhtemeldir) düşünüldüğünde 91 seri nuamaralı tebliğle "Yüklenilen KDV Listesi"nin dahi istenilmiş olması bence gereksiz bir uygulamadır.

Bu uygulamayı biraz illede bir mantığa oturtmak istersek idare bu liste ile tevkifata konu işler (genellikle KDV yüklenimi az olan işlerdir bunlar) nedeniyle gerçek dışı bir indirime tevessülü baştan engellemek/uyarmak amacı gütmüş olabilir diyebiliriz.

Sizinde belirttiğiniz üzere 91 seri numaralı tebliğle sadece "Yüklenilen KDV Listesi" yani o işlemin (temizlik işinin) bünyesine giren KDV listesi istenmiş olup "İndirilecek KDV Listesi"nin verilmesine gerek bulunmamaktadır.Zira İndirilecek KDV işletmenin durumuna göre önceki dönemlerden hatta yıllardan devir etmiş de olabilir.

Sonuç olarak 91 sn.tebliğe göre bu listenin verilmemesi gerektiği yönünde görevlileri bilgilendirmeniz netice alamazsanız üst makamlardan mukteza talep etmeniz yada İndirilecek KDV listesini fazladan vermeniz gerekmektedir.
 
Üyelik
9 Tem 2005
Mesajlar
21
Tevkifat Oranlarında Değişiklik
91 Seri No.lu Katma Değer Vergisi Genel Tebliğinin "Tevkifat Oranı" başlıklı (A/4) bölümü, bu Tebliğin Resmi Gazete'de yayımını izleyen ay başından geçerli olmak üzere aşağıdaki şekilde değiştirilmiştir:


"Hesaplanan katma değer vergisi tutarlarına uygulanacak tevkifat oranı; yemek servisi, bahçe ve çevre bakım, özel güvenlik, danışmanlık ve denetim hizmetlerinde 1/2, temizlik hizmetlerinde 2/3, diğer hizmetlerde 1/3'dür."
 
Üst