İade Gelen İhracat

beyza

Katkı Sunan Üye
Mart ayında bir ihracatımız oldu ve bu ihracatımızdaki mallar hatalı olduğundan dolayı tarafımıza iade edildi. Bu ihracatımıza ilişkin ben vergi dairesinden kdv iadesi talep etmeyeceğim. Vergi dairesine gümrük müdürlüğü bir yazı yazdı ve mallarımızı gümrükten kdv ödemeden çekeceğiz.

şimdi sorum şu. bu ihracatımı kdv beyanında satışlarda gösterecekmiyim. yoksa hiç yapılmamış gibi kabul edip kayıtlarıma almayacak mıyım. ?

Ynt: İade Gelen İhracat

beyza ' Alıntı:
Mart ayında bir ihracatımız oldu ve bu ihracatımızdaki mallar hatalı olduğundan dolayı tarafımıza iade edildi. Bu ihracatımıza ilişkin ben vergi dairesinden kdv iadesi talep etmeyeceğim. Vergi dairesine gümrük müdürlüğü bir yazı yazdı ve mallarımızı gümrükten kdv ödemeden çekeceğiz.

şimdi sorum şu. bu ihracatımı kdv beyanında satışlarda gösterecekmiyim. yoksa hiç yapılmamış gibi kabul edip kayıtlarıma almayacak mıyım. ?

Merhaba,

2-KDV ÖDENEREK SATIN ALINAN VEYA İŞLETMEDE İMAL EDİLEREK İHRAÇ EDİLEN MALLARIN GERİ GELMESİ

KDV?nin Nakden veya Mahsuben İadesinin Henüz Yapılmamış Olması

Geri gelen ihracat mallarına ait olup ödenerek indirim konusu yapılmış ve 3065 sayılı KDVK?nun 32 inci maddesi gereği nakden veya mahsuben iadesi talep edilen KDV?nin iadesi henüz yapılmamışsa, ihracatçının ihracat istisnasından yararlanmadığı kabul edilecek ve geri gelen mallar için gümrükte KDV ödemesi söz konusu olmayacaktır.

KDV ödeyerek satın aldığı veya kendi işletmesi bünyesinde ürettiği malları ihraç eden ihracatçının, fiili ihracatın gerçekleştiği dönem beyannamesinde ?İade Edilmesi Gereken Katma Değer Vergisi? olarak beyan ettiği vergi tutarından geri gelen mallara ait olan kısım, malların gümrükten çekilip (ithalat işleminin yapılıp) işletmeye girdiği döneme ilişkin KDV beyannamesinin ?24.Satışlardan İade Edilen, İşlemi gerçekleşmeyen veya İşleminden Vazgeçilen Mal ve Hizmetler Nedeniyle İndirilmesi Gereken KDV? satırına yazılarak indirim konusu yapılması gerekmektedir.

Satışı KDV beyannamesinde göstereceksiniz. Ancak KDV iadesi ile ilgili kısmı doldurmayacaksınız.

sayın M_Schumacher cevabınız için teşekürler. ben bu tebliğ ağzından hiçbişey anlamıyorum ya. şimdi ben mart kdv beyanını henüz daha vermedim, yani iade edilmesi gereken kdv olarak bi beyanım henüz olmadı. bu durumda mart beyanını verirken ne yapmam gerekiyor.

beyza ' Alıntı:

Merhaba,

O Halde yapacağınız işlem GÇB intaç tarihi mart ayı ve malın geri iadesi aynı ay ise, Yapacağınız muhasebe kaydı

1- 601 (A) 120 (B)
2- 610 (B) 120 (A)

Beyannamede Diğer iade hakkı doğuran işlemlere sadece matrahı belirtiyorsunuz. Yüklenilen kdv boş bırakılacak