İade kdv listesi hazırlarken ithal edilen malın masraflarının kdvsi hk.?

merihs12

Katkı Sunan Üye
İhracattan dolayı iade kdv listesi hazırlıyorum.Malın bünyesine giren hammadde ithal edildi.İthal edilirken ithalat dosyasında görünen nakliye,ardiye,vs giderlerine ait kdv yi iade listesinde kullanabiliyormuyum?teşekkürler

Ynt: iade kdv listesi hazırlarken....

Evet kullanabilirsiniz tabi. Ancak yüklenen konu edeceğiniz rakam ihracat bedelinin kdv oranından yüksek olmamasına dikkat edin

Kullanabilirsiniz.Ancak ihracatın bünyesine giren hammaddeye karşılık gelen tutarı hesaplamalısınız.
Yani 10.000 kg. hammaddenin 5.000 kg.ıihraç edilen malın bünyesine girdi ise nakliyenin vs. kdvsinden de buna göre pay vermeniz gerekir. Ben mecbur kalmadıkça bunlardan pay vermiyorum.

evet o konuda dikkatliyim ,peki üretim aşamasında kullanılan su,elektirk ,yemek giderlerini tespit etmem mümkün değil bu durumda bu giderleri dahil etmemlimiyim yoksa tahmini bir tutar girmemizde sakınca var mı?teşekkürler

Onlarıda dahil edebilirsiniz sakıncası yok.

Ama elimde elektirk faturası ve su faturası yok ?:(

Yok mu? Olabilir o zaman olmayan şeyi işlemeyin.

Ynt: İade kdv listesi hazırlarken ithal edilen malın masraflarının kdvsi hk.?

Anladım ...son bir soru ! İhracat 10 .ayda gerçekleşmiş ve bu mamüle ait ambalaj 7.ayda alınmış ve ya hammadesi 3.ayda alınmış. Malın bünyesine girdikten sonra zamanın bi önemi yok diye biliyorum doğrumudur?teşekkürler

3 ve 7. aylarda ihracat olmamış ve o faturalar yüklenene konu edilmedi ise dediğim gibi kdv oranını dikkate alarak yazabilirsiniz.

Genel giderlerden de pay verebilirsiniz. Kabaca yurtiçi ve yurtdışı satış tutarlarının oranına göre paylaştırabilirsiniz.