İbraname

İşten ayrılırken ibraname önce mi imzalanır, yoksa hakediş mi alınır? ayın 30 unda işten çıkan personel çıkışında ibraname imzalarsa maaşı 10unda yatıyor bu durum biraz garip değil mi? sonuçta tüm hakkımı aldım diye imzalıyor maaşını alamzsa nasıl olur?

Ynt: ibraname

İşten ayrılma sırasında böyle işlem yapılmaz. İbraname imzalandığı anda ödemesi yapılır. Ancak çalışan güveni tamsa kendisi razı olursa imzayı atar para sonra ödenir.

Biz maaşlarımızı ayın 5'inde ödüyoruz.
ay içerisinde işten ayrılanlar takip eden ayın 5'inde alacaklarını alıyorlar.
bazıları ben imzamı atayım birdaha gelmeyeyim diye kendisi teklif ediyor.imzayı atıyor.biz sonra ödemesini yapıyoruz.
eğer kendisi teklif etmezse biz imza attırmıyoruz.
bu durumda ayın 4'ü gibi gelip imzasını atıyor.Aktarım işlemini yapıp banka evrakını eline verip gönderiyoruz.

İbraname ile Çıkış Tarihinin aynı olmaması durumunda ibranamenin işe girerken imzalatılmış olabileceği düşünüldüğünden tarihlerin aynı olmasına dikkat etmenizi öneririm

Saygılarımla

Ynt: İbraname

Ant Z ' Alıntı:
İbraname ile Çıkış Tarihinin aynı olmaması durumunda ibranamenin işe girerken imzalatılmış olabileceği düşünüldüğünden tarihlerin aynı olmasına dikkat etmenizi öneririm

Saygılarımla

öneriniz için teşekkür ederim.

Ant Z ' Alıntı:

Saygılarımla

kusura bakmayın ama konuya pek hakim olmadığım için anlayamadım ama öğrenmek istediğim bi konu. İşe girerken ibraname imzalanması die bişi mümkün mü? ve çıkış tarihinden kasıt SGK işten çıkış tarihini kastediyorsunuz dimi?

ibranamenin işe girişte imzalatılması hem kanunen hem de iş ahlakına göre doğru olmadığından sayın Ant Z beni uyardı.

işten çıkış tarihinden kasıt personelin işi bıraktığı gün ve dolayısıyla sizin SGK çıkış bildiriminde işten çıkış tarihine yazacağınız gündür.