İçme Suyu Fabrikalarında Maliyet ?

Kaan Korkmaz

Katkı Sunan Üye
Merhaba

Su fabrikalarında maliyet muhasebesi nasıl uygulanıyor acaba merak ettim ? Yani sadece işçilik, sondaj kuyusu maliyeti ve elektrik kullanan bir firmanın elindeki suyun maliyeti nasıl oluşur.

Yani firmada hammadde kullanımı olmadığından yapacağı kayıtta sadece 720 ve 730 mu oluşturacak maliyeti ?

Örneğin firmanın 1 aylık işçilik ve makina kullanımı ile 50.000 ton su çıkardığını varsayalım topraktan. Bu suyun piyasadaki satış değerinin de 500.000 TL olduğunu varsayalım. Aylık işçilik ve GÜG masrafınında 40.000 TL olduğunu kabul edelim. Bu durumda firmanın elindeki suyun maliyeti 40.000 TL oluyor. Bu biraz eksik değil mi acaba ?

Yani topraktan elde edilen su işlenerek içme suyu haline getiriliyor. Bu durumda topraktan elde edilen su hammadde vasfında. Bunun bir şekilde maliyetle ilişkilendirilmesi (710 hesabı kullanarak) gerekmiyor mu ?

Ynt: İçme Suyu Fabrikalarında Maliyet ?

Üretim olmadığından bence sizin sadece 740 hesabı kullanmanız gerekir diye düşünüyorum.

Ynt: İçme Suyu Fabrikalarında Maliyet ?

Merhaba;

Su fabrikaları üzerine bir çalışmam yok ancak maden işletmeleri muhasebsini iyi bildiğimi iddia edebilirim. Ve bu soruya cevabım Hayır, sadece 720 ve 730 hesap kullanılması uygun olmaz;

Suya ulaşana kadar yapılan giderler 272 hesapta toplanmalı; ve toplam rezerv/satılan su miktarı hesaplaması yöntemiyle 278 hesap aracılığıyla amortismana tabi tutulmalıdır.

TFRS 6. 'nın incelenmesinin faydalı olacağı kannatindeyim.

Saygılarımla,