fonradar

İcra Takibine İtiraz Mümkün mü ?

MerhabaLar...
Bir ortakla beraber dükkan kiraladık. Kira sözleşmesinde benim ismim var kefil olarakta ortağımın. Yaklaşık 3 ay önce ortağımla ayrıldık. Dükkan sahibinin avukat vekiline durumu telefonda sözlü olarak bildirdim. Ayrıldığım ortağımla Yeni bir sözleşme yapın diye. Hiç oralı olmadı. Ayrılmış olduğum ortağım ben ayrıldıktan sonra kira ödemelerini yapmamış. zaten vergi levhası da kendisinin üzerine..
Aradan geçen 3 ay sonrasında bugün ev adresime İcra Müdürlüğünden ''Adi Kiraya ve hasılat kiralarına takipte Ödeme emri'' geldi.Mevcut borcun yasal faizlerle birlikte 3.500 Tl olduğu, 30 gün içinde ödenmezse Borçlar kanunu 84. maddesine göre gereğinin yapılacağı ve 7 gün içerisinde de itiraz edebileceğim yazıyor.
Mevcut durumda mağdur durumdayım. ortağımla ayrılırken bile tek kuruş almadan ayrıldım ve kiraları ödemediği içinde bana icra geliyor. Ayrıca yukarıda da belirttiğim gibi ayrıldığımı kira sözleşmesini yapan avukat vekiline de bildirmiştim. Sonuçta telefon kayıtlarıda çıkartılabilir.
Bu durumda ne gibi bir yol izleyebilirim. İlginiz için şimdiden çok teşekkür ediyorum, iyi çalışmalar diliyorum...

Ynt: İcra takibine itiraz mümkünmü

Malesef itiraz etmeniz bir sonuç getirmez. Üstelik inkar tazminatı da ödersiniz . Yani yaklaşık 2 ye katlanır borç.
Keşke bir bile danışsa idiniz. Sözlü olarak yapmış olduğunuz talep geçerli değildir.
Zaten mal sahibi de kefil varken kendiliğinden vaz geçmez.
Size tavsiyem. Borcu nasılsa ödeyeceksiniz. Sulhen anlaşma yoluna gidin. sakın itiraz etmeyin.

Nizam bey cevabınız için şimdiden teşekkür ediyorum. Sonuçta hukuğun inceliklerini toplumumuz bende dahil bilmiyor. Basit bir kira kontratı imzaladım. Evsahiibi ve vekili bu durumdan faydalanmak istiyor.Zaten akrabalarda. ben 3 ay önce o işyerinden kovuldum. Kira kontratını yenilemesini ev sahibinede bildirdim. hiçbirşeyden haberim yok evime icra takibi geliyor.adam 3 aylık kirayı beni kovduktan sonra ödememiş. dükkanın elektirik su hala benim üzerime oradanda borçlar gelir herhalde. fakat vergi levhasını kendi üstüne sahte kontratla çıkratmış sonuçta kira kontratı benim üzerimeydi o kendi adına düzenleyerek maliyeye vermiş ve vergi levhası çıkarmış. peki bu durumda nasıl bir yol izlenebilir. borcun tahsilatı dükkandan yapılabilirmi.

Durumunuz çok üzücü ama ben ne yapabilirim.? İcra emrine itiraz edebilrisiniz benim böyle bir borcum yoktur diye (7 gün içinde) Bu süre geçyse zaten kesinleşmiştir. Ancak itirazdan sonra iş mahkemeye gider orda böyle bir borcun olmadığını belge ile ispat etmeniz gerekir.Yani yazılı bir belge ödeme belgesi, kontraın iptali vb gibi.
Bunlar olmazsa ispat edemezsiniz.

Size tavsiyem eğer miktarlar büyükse bir avukat bulmanız. Eğer istanbulda iseniz bir avukat tavsiye edebilirim.

İcra ilamsız icradır ve 7 gün içinde itiraz etseydiniz icra dururdu fakat bu seferde inkar tazminatı ile karşı karşıya kalırdınız
Yapacağını iş önce borcunuzu ödemek sonra kirayı yansıtmak için mahkemeye dava açılır özellikle işyeri sahibi ve vergi dairesi işyeri sahibinin üstüne olduğundan parayı alırsınız
burda kira sahibinin hiç suçu yoktur kiracı siz gözüküyosunuz ayrıca sözle işler olmaz

merhabalar bana yardımcı olursanız sevinirim.ev sahibi adıma icra takibi başlattı evime bunu bildiren bir yazı geldi ve 7 gün içinde gidip itiraz ettim.şimdide ev sahibimin avukatından telefonuma bir mesaj geldi adınıza icra takibi başlatıldı evinize hacze gelinecektir diye.böyle bir durum mümkün mü yani daha hiç mahkemeye çıkmadan direkt evime haciz gönderme durumları olabilir mi?şimdiden çok teşekkür ederim...

Ilamsiz icra takibi ise mumkundur borcunuzun olmadigini iddia ediyorsaniz veya odediginizi mention tespit davasi acabilirsiniz

Ynt: İcra takibine itiraz mümkün mü?

Süresi içinde icra takibine itiraz ettiyseniz takip durur. Bundan sonra yetkili icra mahkemesinde duruşma olacaktır. Ancak bu duruşma sonra icra mahkemesi borcunuzun gerçek olduğuna karar verdiyse takip devam eder.

ilamlı icra takibinede ilamsız icra takibinede itiraz mümkündür.

önemli olan ilamı veren mahkemenin kararını üst mahkemenin bozacağından emin olmanız gerekir. Diğer taraftan itiraz edip teminat vermekte icra takibini keser

ilamsız icraya itiraz etmek mümkün, sadece senetlerde imza ve belgenin size ait olmadığını ispat etmek için bu durumda itirazlarda daha açık olur. yani icra kesilebilir. üst mahkeme teminat...

Merhabalar,

Ben 01.09.2009 tarihli bir kira sözleşmesi imzaladım, ev sahibi askerde olduğu için vekalet verdiği avukatı aracılığı ile kontrat imzalandı. Ev sahibi askerden döndükten sonra ev ile ilgili konularda avukatın da yogun olduğu gerekçesiyle ilgilenmemesinden dolayı ev sahibi benimle muhattap oldu. 2010 haziran ayında ev sahibine evden çıkmak istediğimi belirttim ve haziranı ödeyip temmuz eyı kirası için de depozitoyu alabileceklerini belirttim. Ev sahibi evin durumunu ve eve zarar vermediğimi bildigi için de bu anlaşmayı kabul etti. Haziran geçti, Temmuz ayının sonuna doğru bana icradan ihtarname geldi, durumu avukatla konuştum ve evden çıkmak için sadece onunla iletişime geçebileceğimi belirti, ben de evde bir süre daha kalmak zorunda kaldım ve herzamanki gibi kiralarımı günü gününe ödedim. Bu ihtarname konusunda da avukata yapmam gereken birşey olup olmadığı konusunda soru sorduğumda yapabileceğiniz herhangi birşey yok, önemli değil bu ihtarname demekle yetindi. Dün evden çıkmak için avukata dilekçe gönderdim, daha sonra e-devlet ten daha önce görmediğim bir sayfaya denk geldim. Oysa o tarihte benim adıma dava açılmış ve dosya hala kapanmamış. 10 ay önce açılmış bir davadan haberim bile yokken avukatın dosya masrafı ıvır zıvır biçok masraf çıkaracağını düşünüyorum ki ben bu durumda çok magdur olurum. Bana önerebileceğiniz birşey var mı? Avukat bana masraf çıkarırsa minumum ne kadar masraf çıkarır? Ben bu icra takibine itiraz edebilirmiyim? Avukatın çıkardığı gereksiz masrafına itiraz edebilirmiyim? Yardımınızı bekliyorum, kolay gelsin.

İtiraz zamanı malesef geçmiş. Yapabileceğiniz mal sahibinde veya avukattan bir ibraname almak. O zaman içiniz rahat uyuyabilirsiniz.

İki yıl önce dershaneye gittim senet yok Makbuz yok dava açmışlar itiraz ettim o gün bugündür evrak gelmedi arayan olmadı fakat é devlette açık görünüo dosya ne yapmam lazım