fonradar

İcralık Personelin Maaş Bordrosu

İcra takibine uğramış olan sigortalı personelin maaşından kesilip icra memurluğuna ödenecek olan 1/4 sonrası düzenlenmesi gereken "maaş bodrosu" nasıl olacaktır?

Şöyle ki ;

693 lira brüt ücretle çalıştırdığımız A adlı personelimize 2500 lira icra ödemesi için firmaya icra memurluğundan yazı geldi.

Ödemenin 1/4ünü yaptıktan sonra oluşturacağım "ücret bordrosunda";

Normal Kazanç,
SSK Matrahı,
SSK Primi,
SSK İşveren Hissesi,
İşsizlik Sigortası Personel Payı,
İşs.Sigortası İşveren Payı,
Gelir Vergisi Matrahı,
Gelir Vergisi,
Damga Vergisi
ve Asgari Geçim İndirimi
tutarları ne şekilde olacak?

Bu konuda tereddüte düştüm.

İlgili konuda bilgisi olan değerli üyelerimizin görüşlerini önemle bekliyorum.

Ynt: İCRALIK PERSONELİN MAAŞ BORDROSU HK.

matrahlar ile alakalı bir değişiklik yok.net ücretin(hakedişin)1/4'nü icra kesintisi olarak göstermeniz yeterli.

Muhtasar beyannamesi ve ssk aylık maaş bordrosunda göstermem gerekmekte. İcra kesintisini hangi başlıkta göstermem gerekiyor maaş bordrosunda ve maaş bordrosunun ilgili başlıklarında girmem gereken kalemler ne şekilde olacak yani anlatmak istediğim maaş bordrosunda gelir vergisi, damga vergisi gibi kalemlerde rakamlar ne şekilde değişiyor?

icra kesintisinde net ödenecek ücretin 1/4 oranında kesinti olduğu için hiçbir değişiklik söz konusu değildir. Muhtasar Beyanname ve sgk ise brüt üzerinden işlem yaptığı için farklı göstermenizi gerektiren bir durum söz konusu değil ve bordro rakamlarında vergilerde herhangi bir değişiklik olmuyor.

Bende çalışanlarımızdan şuan böyle bir kesinti yapıyorum maaşlar banka üzerinden olduğu için icra kesintisini düştükten sonra kalan kısmı personel hesabına icra kesinti miktarını da ilgili icra dairesi banka hesabına yatırıyoruz yatırdığımız banka dekont personel dosyasına takıyorum ve bir sorun yaşamadım şuana kadar heryıl en az 1 personel oluyor böyle iyi çalışmalar dilerim

arkadaşım sanırım senin sormak istediğin Bordroda bu kesinti hangi isim altında olmalı?

eğer bu ise sorun bende bu durumda olan 8 kişi var. ve programda icra kesintisi diye bir yere Netinin 4/1 ini işliyorum oda maaşından avans kesintisi gibi bordrosuna atıyor. Yani Bordroda AVANS hanesinde ki kesintilerde gözükmesi gerekiyor.

yardımcı olabildiysem çok sevinirim.

kolay gelsin.

şimdi kusura bakmazsanız bir soru sormak istiyorum tam alakalı olmasada bu konuyla memurum maaşımda haciz var birden fazla ve kurum mutemetime sorduğumda kesintiyi brüt maaşından yapıyorum yani bordroda gelirler kısmı varya orayı söylüyor şimdi orda aile yardımı çocuk yardımı bile var bu adam bu yardımları kesiyorsa ne anlamı var yardım olmasının bir aydınlatırsanız sevinirim

şimdi kusura bakmazsanız bir soru sormak istiyorum tam alakalı olmasada bu konuyla memurum maaşımda haciz var birden fazla ve kurum mutemetime sorduğumda kesintiyi brüt maaşından yapıyorum yani bordroda gelirler kısmı varya orayı söylüyor şimdi orda aile yardımı çocuk yardımı bile var bu adam bu yardımları kesiyorsa ne anlamı var yardım olmasının bir aydınlatırsanız sevinirim

İcra kesintisi kesinlikle brüt maaş üzerinden olmaz. Net maaş üzerinden olur. Yanlış bir uygulama var orada.

Agi hariç o ayki bordroda gözüken net ücret ne ise onun 4 te 1 i yatacak icraya. Genel tatil resmi tatil falan dahil.

Özür dilerim anlaşılacak şekilde yazmamışım. Vatandaş bayram günü çalışmış 54,90 ilave ücret almış. bunun da 1/4 ü haczedilecekmi
tabi bir üstteki yazınıza göre haczedilecek olarak görüyorum.

Yargıtay 12. Hukuk Dairesi tarafından verilen bir karar var konu hakkında

kramiye, toplu sözleşme farkı ve nema da ücretten sayılacağından onların da aynı koşullarda haczini engelleyen bir yasa hükmü yoktur. 6772 Sayılı Kanun'un 4. maddesinde de fazla mesai, evlilik, çocuk zamları veya primleri, ayni yardımlar, hafta ve genel tatil ücretleri gibi esas ücrete munzam tediyelerin haczedilemeyeceği belirtilmiştir. Bu durumda borçlunun ikramiyesinin de dörtte birinden fazlasının haczi mümkün değildir. O halde mahkemece borçlunun ikramiyesinin dörtte birini kısmı üzerine konulan haczin kaldırılmasına karar verilmesi gerekirken yazılı gerekçe ile şikayetin tümden reddi isabetsizdir. Borçlunun temyiz itirazlarının kısmen kabulü ile mahkeme kararının yukarıda yazılı nedenlerle bozulmasına oy birliği ile karar verildi."

Son düzenleme:
Cari ay içerisindeki kazançlarının Yasal net i üzerinden 4/1 ini ödersin. Kısacası bütün hesaplamalarını yap en son 4/1 ini al.

Kıdem - ihbar vb. alırsa icra tutarının hepsini kapatırsın