İddaa bayi ve Ganyan bayi muhasebe kayıtları

• Konbuyu başlatan SMMM FATİH
  • Başlangıç tarihi
S

SMMM FATİH

Ziyaretçi
Merhaba,
İddaa bayi ve ganyan bayisinde muhasebe kayıtları nasıl olmalıdır. Stopaj kesintisi var mı? İşletme bu bayiliklerin yanında başka faaliyetlerlede uğraşıyor. dolayısıyla kdv mükellefiyeti var. Bayilik dolayısıyla yapmış olduğu giderlere ait kdv'yi indirim konusu yapacak mıyız?

Yevmiye kaydına örnek verebilir misiniz?

İddaa ve ganyan bayi defteri tutan arkadaşlar yardımlarınızı bekliyorum.

Ynt: İddaa bayi ve Ganyan bayi muhasebe kayıtları

KDV'yi indirim konusu yapacaksınız.Ganyan ve iddaa gelirlerini özel matrah şekline tabi işlemlerde göstereceksiniz.Çay,kahve vb. gelirler ticari kazanç olacaktır.

Kişi yanlızca iddaa bayi işiyle ugraşsa kdv indirilmeyecekti. Kişinin diger faaliyeti oldugu için kdv yi indirim konusu yapabiliyoruz yani. Peki stopaj kesintileri var mi

İddaa bayi defteri tutan yok mu?

İddaa bayileri makinadan haftalık döküm alırlar. Bu dökümler bayinin hasılatı olur ve ayrıca fatura kesilmez.

Ganyan bayii mükellefim var.Kdv mükellefiyeti bize geldiğinde vardı,müracaat ederek kapattırdık.Firmada başka faaliyet yok.Örneğin çay,meşrubat servisi gibi.Olsa idi yazarkasa mecburiyetide olacaktı ve kdv ye tabi olacaktı..Bunlar olmadığı için benim firmam gelir gider usulü çalışır.tüm alışları kdv dahil olarak gidere atılır.Türkiye jokey kulübüne ise haftalık olarak toplu fatura kesilir.Bu da gelire işlenir ve kdv beyanında özel matrah hükümlerine göre beyan edilir.

Stopaj uygulaması nasıl oluyor.

Kendi firmamdan bahsedecek olursam stopaj da herhangi bir ekstra durum yok.Aylık veya 3 aylık olarak normal tevkifat kesintileri (personel kira smmm gibi) beyan ediliyor.

Ynt: haftalık satış dan kesinti ?

Benimde yeni mükellefim sayısal bayiidir.Makinadan haftalık hasılat çıktısında stopaj kesintisi oluyor mu. Bu kesintiyi nereden mahsup ediyoruz.

twolf ' Alıntı:
Kendi firmamdan bahsedecek olursam stopaj da herhangi bir ekstra durum yok.Aylık veya 3 aylık olarak normal tevkifat kesintileri (personel kira smmm gibi) beyan ediliyor.

Sn. Twolf
Ben iddaa bayi ve ganyan bayilerinin gelirlerinden genel müdürlüğün kestiği stopajdan bahsediyorum.

Bende bilmiyorum bu sorunun cevabını arıyorum. Araştırma yaparken stopajdan bahsedilen yazılar gördüm. Bu konuda bilgisi olan yok mu?

daha önceden bir sayısal loto bayisinin muhasebesini tutoyordum,haftalık olarak hesap özeti şeklinde döküm yapılıyor makinadan bütün topladığı hasılat vs. daha sonra bayiye kalacak tutar oluyor bu tutar üzerinden de stopaj kesinti yapıp kalan net tutarı bayiye ödemiş oluo bayide kendine kalan tutarı alıp geri kalanı idarenin hesabına yatırmaktadır. yani peşin olarak gelir vergisini ödemiş oluyor bunuda gelir vergisi beyannamesinde indirim konusu yapıyorduk....

bana yeni bir iddaa bayi geldi..kdv mükellefiyetini kapattırdım ama 2009 dan bunyana devreden bir kdv si var bu devreden kdv yi gidere atabilirmiyim veya iade talebi mümkünmü..iddaa bayinin muhasebe kaydı nasıl oluyo..

100 kasa komisyon geliri tutarı
643 komisyon geliri kaydı uygunmudur

benden önceki muhasebeci 600 ve 602 nolu hesapları alacaklandırmış hangisi doğrudur

ve bayinin tahsil edip komisyonunu tahsil ettikten sonra bankaya piyango idaresine yatırdığı tutarlarıda muhasebeleştirecekmiyiz

cevaplarınızı bekliyorum

İddaa bayilerinin geçicisi yapılırken stopaj ile ilgili nasıl işlem yapılıyor? Bakiye raporunda bayi komisyon stopajı hep 0 görünüyor.