IFRS/Ufrs

Ynt: IFRS/Ufrs

valla sevgili hocam Serdar Özkan varsa, heryere gelirim.. Zaten bu standartları, sadece Türkiye genelinde o bize anlatabilir.

kendisinin seminerlerine çoğu kez katıldım..

İrem35 ' Alıntı:
valla sevgili hocam Serdar Özkan varsa, heryere gelirim.. Zaten bu standartları, sadece Türkiye genelinde o bize anlatabilir.

kendisinin seminerlerine çoğu kez katıldım..
Bizim oda (hatay) seminer , eğitim falan umursmadığı için çevre illerdeki seminerlere gitmeye başladım. Adana'da iki gün süren seminer hakikaten çok verimliydi üstad inanılmaz bir enerjiyle anlatıyor Hocamız ama bir konuda anlaşamadık daha önce de belirttiğim gibi erteleme olmayacağı konusunda çok emindi :)

biraz geç kalınmış gibi üstelik işlerin en yoğun olduğu dönemler bizim

bence çok geç kalındı bazı şeyler için.

Yeni TTK'ya göre denetçi olabilmek için bu eğitimlere katılmak zorunlu olacak.!!!!!
Prof. Serdar Özkan Aralık ayında tüm odalarda eşzamanlı olarak eğitimlerin başlayacağını , bu eğitimlerin 50'şer kişilik sınıflarda ücretsiz ve katılımın mecburi olacağını söyledi.!!!

Oh ne ala....

Zorunlu katılımın yapılacağı eğitim olmaz. Bağımlı meslek mensupları ne yapsın? Ya da kendi imkanları ile SPK lisansını alma sürecinde UFRS öğrenenler ne yapsın?

Zorunlu eğitim olmaz. Olmamalıdır. Ancak ve ancak bağımsız denetim sıfatı verildikten sonra ilerde bu mesleği icra süresince zorunlu eğitim olur.

Zorunlu eğitim yerine, sınav zorunluluğu getirilmelidir.
Eğitim ihtiyari sınav zorunlu olmalıdır.
Aksi takdirde zorunlu eğitimde arka sırada esneye esneye oturup bağımsız denetçi olunur.
Ya da başka bir öneri : zorunlu eğitim e-eğitim şeklinde olur. Ama sınav harbi sınav gibi olur.

Oh ne ala....

Zorunlu katılımın yapılacağı eğitim olmaz. Bağımlı meslek mensupları ne yapsın? Ya da kendi imkanları ile SPK lisansını alma sürecinde UFRS öğrenenler ne yapsın?

Zorunlu eğitim olmaz. Olmamalıdır. Ancak ve ancak bağımsız denetim sıfatı verildikten sonra ilerde bu mesleği icra süresince zorunlu eğitim olur.

Zorunlu eğitim yerine, sınav zorunluluğu getirilmelidir.
Eğitim ihtiyari sınav zorunlu olmalıdır.
Aksi takdirde zorunlu eğitimde arka sırada esneye esneye oturup bağımsız denetçi olunur.
Ya da başka bir öneri : zorunlu eğitim e-eğitim şeklinde olur. Ama sınav harbi sınav gibi olur.
[/quote]

Üstad yazdıklarım sağdan soldan aldığım duyumlar değil ; seminerde anlatılanlar. olmaz dediğin herşeyi yapacaklar ve bu kısa bir süre sonra olacak. bunları söyleyen de prof.Serdar özkan. bu eğitimleri verecek meslek mensuplarını eğiten , aktif olarak türmob'un başlattığı bu eğitim seminerinde önemli rol oynayan akademisyenlerden biri.

türmob gen. bşk. nail sanlı geçtiğimiz hafta adana smmm odasındaki bir seminerde konuştu.seminer konusu tabii ki yeni ttk ve şirketlerin tfrs karşısındaki durumu ve denetimiydi. eğiticilerin eğitimi tamamlanmak üzere ve kasım ayından itibaren eş zamanlı olarak eğitimler başlayacak dedi.
ttk eğitimi 7 saat (kasım da başlayacak)
tfrs eğitimi 42 saat (aralık ta başlayacak)
denetim eğitimi 78 saat (ocak ta başlayacak)

aynen şu ifadeleri kullandı;''ttk ve tfrs her meslek mensubu için mecburi olacak,eğer ben denetim yapmak istiyorum derse meslek mensubu denetim eğitimine de katılmak zorunda olacak'' ...

Hıhım zaten herkesin ofisinde 15 kişi çalışıyor, gidip tek tek yurt içi satış veya cari bakiye denetimi yapar millet:)

ekipleri yönlendiririm hemen denetimleri yaparlar.

benim anlamadığım şey,
akademisyenler diyorlarki; bir standardın üzerinde en az 3 gün durulması gerekiyor diyorlar..

başka bir sitede ki görmüşsünüzdür kesin. Bir ymm nin önderliğinde 2 gün eğitim verilecekmiş, TFRS Ve Kobi TFRS dolu dolu diyorlar içeriği.. 2 gün sürecekmiş.. şu kadar TL..

nasıl oluyor bu.. 2 gün ne anlatacak bu adam..
işte bunlara taviz vermememiz lazım.. hesap sormak lazım.. ama maalesef kontenjanları nedense hemen dolduruyoruz.. Hiç düşünmeden..
eyy arkadaş sen bu parayı niye istiyorsun, yada kim organize ediyorsa bu eğitimi... kuzu kuzu bu eğitimleri almaya bayılıyoruz..
nerdeyse 29 TMS , 9 TFRS olmak üzere 38 tane standart var, K OBİ tfrs keza o ayrı.. birine 3 gün ayırmak lazımken 2 günlük eğitimde ne vereceksin demiyoruz maalesef.. bunuda rant kapısı olarak görüyorlar,.. bunlara dur demek lazım.. niye fırsat veriyoruz bunlara

İşte klasik bir ymm (devletten geçme) bir de ünivde filan ders veren mali alanda hoca 2 arkadaşım var.

geçen ofislerinde konuşuyoruz, siz bu ufrs yi biliyorsunuz ders versenize dedim. O eğitim uzun olmalı biz vermesine veririz de adamların reklam imkanları bizde yok 2 günle geçiştiriyorlar meseleyi şeklinde cevaplar verdiler. O eğitimi verebilecek ve gerçekten uygun fiyatlara vermek isteyen uzmanlar var onlarında bazıları gibi meslek mensubuna ulaşma imkanı olmuyor.

konu tam dediğiniz şekilde, uzun ciddi bir eğitim süreci gerekiyor. bu konuda aslında alomaliye kendi uzman ekipleriyle bir eğitim olayına filan girişse hem doğru hem daha iyi fiyatlanmış hemde amacına uygun bir süreç sağlanabilir.

açıkçası bu siteden böyle bir güzel çalışma beklentisine girmemiz lazım:)

baskı yapalim:)

Türmob'un vereceği eğitimler ne kadar faydalı olacak bilmiyorum . Dediğinize katılıyorum üstad 2 günde insan ne öğrenebilir? Ancak Türmob gerçekten bahsedildiği gibi ciddi bir eğitim atağına kalktıysa -ki bahsedilen öyle iki günlük eğitimler değil- bu eğitimin yanında meslek mensuplarının birbirleriyle yapacağı bilgi alış-verişi sizin bahsettiğiniz bilmem kaç tl'lik eğitimlerden çok daha faydalı olacaktır. O eğitimlere katılıp para vermek bana da çok doğru gelmiyor.

yok arkadaşlar 2 günlük eğitim planlanmıyor 150 saatlik eğitimler türmob bu şekilde planlıyor cumartesi ve pazar günleri olcak eğitimler

IFRS e göre bağımsız denetim de; büyük denetim şirketlerinde 3 sene geceli gündüzlü çalışılıp eğer başarılı ve dayanıklı iseniz senior olabiliyorsunuz 5 sene sonra ise kapasite performans eğitim altyapınız da iyi ise belki manager yoksa kıdemli senior ama yinede tüm standartlara hakim olmaktan tüm sektörlerdeki şirketlerin bağımsız denetimini yapmaktan bahsedemeyiz.Üretim,finance sektörü,banka vs.

2 günlük 5 günlük 3 aylık eğitimler ancak tanıtım eğitimi olabilir bana göre.IFRS nedir UMS nedir IFRIC ne yapar vs.3 örnek olay çözmeyle olmuyo bu işler,kendimizi kandırmayalım olaylara reel yaklaşalım.

SMMM ler denetim yapabilecek diolar hangi SMMM örneğin Türkiyenin en büyük bankasını denetleyebilir,
SMMM lik ile AUDİT ayrı şeyler hatta iç denetim ile bağımsız dış denetim de ayrı şeyler.İlk önce bunun farkına varmalıyız.

Başından beri hep aynı şeyi düşünüyor ve savunuyorum,ben de bağımlı çalışan bir müşavirim,asla ve asla bu işin eğitimle olacağına inanmıyorum,teorik olarak dört dörtlük bilseniz dahi işin içi farklıdır.Denetim işinin sıradanlaşmasını istemiyorum,ya en başından buna göre eğitim versinler ,deneyim kazandırsınlar müşavir adaylarına yada bunun sınırlarını belirlesinler.Sözde 3 yıl dile kolay,hele bir doldursunlar içini,sonra herkes yönünü buna göre seçsin.Denetim ayrı bir uzmanlık alanıdır,oyuncak değil.

Herkes de herşeyi denetlemeyiversin bir zahmet.

Sevgilerimle

aokten ' Alıntı:
IFRS e göre bağımsız denetim de; büyük denetim şirketlerinde 3 sene geceli gündüzlü çalışılıp eğer başarılı ve dayanıklı iseniz senior olabiliyorsunuz 5 sene sonra ise kapasite performans eğitim altyapınız da iyi ise belki manager yoksa kıdemli senior ama yinede tüm standartlara hakim olmaktan tüm sektörlerdeki şirketlerin bağımsız denetimini yapmaktan bahsedemeyiz.Üretim,finance sektörü,banka vs.

2 günlük 5 günlük 3 aylık eğitimler ancak tanıtım eğitimi olabilir bana göre.IFRS nedir UMS nedir IFRIC ne yapar vs.3 örnek olay çözmeyle olmuyo bu işler,kendimizi kandırmayalım olaylara reel yaklaşalım.

SMMM ler denetim yapabilecek diolar hangi SMMM örneğin Türkiyenin en büyük bankasını denetleyebilir,
SMMM lik ile AUDİT ayrı şeyler hatta iç denetim ile bağımsız dış denetim de ayrı şeyler.İlk önce bunun farkına varmalıyız.

Paris Kültür Ateşesi ' Alıntı:
Başından beri hep aynı şeyi düşünüyor ve savunuyorum,ben de bağımlı çalışan bir müşavirim,asla ve asla bu işin eğitimle olacağına inanmıyorum,teorik olarak dört dörtlük bilseniz dahi işin içi farklıdır.Denetim işinin sıradanlaşmasını istemiyorum,ya en başından buna göre eğitim versinler ,deneyim kazandırsınlar müşavir adaylarına yada bunun sınırlarını belirlesinler.Sözde 3 yıl dile kolay,hele bir doldursunlar içini,sonra herkes yönünü buna göre seçsin.Denetim ayrı bir uzmanlık alanıdır,oyuncak değil.

Herkes de herşeyi denetlemeyiversin bir zahmet.

Sevgilerimle

Bilinenleri sürekli tekrar etmek hele çözüm önerileri yoksa neye yarıyor. Sozlediklerine +1 yazan değerli meslektaşım ve yukarıda alıntı yaptığım diğer meslektaşım ve benzerlerini yazan tüm meslektaşlarım, ben ve pek çok insan bunları eksiksiz kabul ediyoruz. Hatta eminim daha da eklenecek çok şeyler vardır. İnşallah çözüm önerilerinizide paylaşırsınız. Yoksa her şeye "istemezuk";
Bizde bu söylemleri artık istemezuk. (Not: Yazdıklarımı Anadolu ozanları gibi atışmaya çevirmeyeceğinizi ümit ediyorum. :)

Ortak bir aklın oluşması son derece önemli.
Zira konuşma yapan Oda başkanlarından bir kısmı bazı forumları takip ettiklerini, meslektaşların endişelerini anladıklarını, bilenlerinde de bilmeyenlerinde her konuda yazdıklarını, biraz araştırma yapılması gerektiğini dile getirdiler.

Lütfen bilenler, kimseye streslerini yansıtmadan uzunca ve anlaşılır bir dille çözüm önerilerini paylaşsınlar.

Bizler bazen komite toplantı tutanaklarımıza bu fikirleri süzgeçimizden geçirdikten sonra alıp, rapor haline getirmekte ve yönetim kuruluna sunmaktayıız.

Değişmeyen tek şey değişimdir. Hepimizin öğrenecek birşeyleri mutlaka vardır.

Bu arada eski Fortisbank 'ın denetim raporunu düzenleyen meslek mensubunun ünvanına merak edenlerin bakmasını rica ederim.