fonradar

İhaleli İşlerde Asgari İşçilik Prim Oranı

Day-Dream

Tanınmış Üye
Merhaba

İhale makamı olarak inşaat işini alt taşerona verdik,yaklaşık ödemesi gereken primi 50.000,00 tl bu iş için. Taşeron bize sizin personelleri bu dosyaya alalım hem sizin sigortayı ben ödemiş olayım hemde prim dolsun gibi uygunsuz bir teklif ile geldi.
Konu ile ilgili yaptırımları tam olarak bilen veya yaşamış bir üstad var ise bu durumunun riskini ifade edebilir ise çok memnun olurum
Saygılarımla

Yakalanmazsanız bir sorun yok.Ancak sigortadan denetime gelirseler o zaman işiniz kötü.O adamların fillen orda çalışmadığını tespit ederler.Ayrıca sizin işyerinize gelirseler bu sefer siz sigortasız adam çalıştırmış gibi olacaksınız çünkü adamlar inşaat işinde sigortalı görünecek sizin orda görünmeyecek.

Ne yönden bakarsanız sakıncalı bir iş.Tabi eğer sigorta gelip tespit ederse.Ama cezaları baya yüksek bu risk alınırmı orası sizin bileceğiniz iş.Kaş yapayım derken göz çıkarmayın.

Konu başlığı uygun olduğu için buraya yazdım. İhale marifetiyle alınan "Yangın algılama sistemi bakımı (yıllık) için Asgari İşçilik Oranı % kaçtır? Asgari İşçilik Oranlarını Gösterir Tebliğde (12.05.2010 R.G) MAKİNE - MONTAJ ana başlığı altında yer alan 97- Sıradaki Yangın Söndürme Sistemi (tesisat, elektrik komple) için %9 belirtilmiş.
Biz buna bakımında aynı orana dahil olduğu anlamını çıkardık. Yanılıyor muyuz? Zira Bakım adı altında bir alt başlık yok Yangın Algılama sistemi için.

Son düzenleme:
Konu başlığı uygun olduğu için buraya yazdım. İhale marifetiyle alınan "Yangın algılama sistemi bakımı (yıllık) için Asgari İşçilik Oranı % kaçtır? Asgari İşçilik Oranlarını Gösterir Tebliğde (12.05.2010 R.G) MAKİNE - MONTAJ ana başlığı altında yer alan 97- Sıradaki Yangın Söndürme Sistemi (tesisat, elektrik komple) için %9 belirtilmiş.
Biz buna bakımında aynı orana dahil olduğu anlamını çıkardık. Yanılıyor muyuz? Zira Bakım adı altında bir alt başlık yok Yangın Algılama sistemi için.​
Son Düzenleyen ilhan; Bugün saat 16:15​