İhbar süresi içinde kıdem ve yıllık izin hakkı hk.

Merhaba,

İşimden ayrılmak istiyorum ve 8 haftalık ihbar sürem var. Bu süre dahilinde yeni bir dönemin izin hakkına ve dolayısıyla 1 yıllık kıdeme hak kazanacağım. Bu haklarımı koruyabilmek için ne yapmam gerekir ? Örneğin 5.7.2011 tarihinde ihbar sürem doluyor ama ben 2.7.2011 tarihinde yeni dönem iznine ve kıdeme hak kazanıyorum. Hakedeceğim yıllık iznimi haziran ayında kullanabilir miyim ? Kıdem durumum ne olur ?

Bilgi verebilirseniz sevinirim.

Konu başlığı ve içeriğinde Yardım/Acil/Lütfen gibi ifadeler kullanmak yasaktır.!
Lütfen Forum Kuralları' na uyunuz.!

Ynt: İhbar süresi içinde kıdem ve yıllık izin hakkı -Çok acil-

kdemi hak etmek için işe giriştren sonra 1 yıllık süre aranır
ondan sonraki yıllar hak etmek diye bir şey yoktur çıkarıldığınız tarihe kadar kıdem hesaplanır.
ancak yıllık izin için hak etmeniz gerekir.
anladığım kadarıyla size işten çıkarılacağınız bildirildi galiba
size ihbar öneliniz kullandırılıyor. bu sürede iş akdiniz devam ettiği için
bütün haklarınız devam eder. çıkış tarihi itibariyle hak ettiğiniz her şeyi
talep edebilirsiniz. yıllık izinde dahil.

ayrılıkrüzgarı ' Alıntı:
Merhaba,

İşimden ayrılmak istiyorum ve 8 haftalık ihbar sürem var. Bu süre dahilinde yeni bir dönemin izin hakkına ve dolayısıyla 1 yıllık kıdeme hak kazanacağım.
Kendi isteğiyle ayrılan çalışan kıdem tazminatına hak kazanamaz.
SN.terapist13 ün de belirttiği gibi, kıdem tazminatı 1 tam yılı aşan süre için gün olarak hesaplanır. Yani 3 yıl 364 gün çalışmakla, 4 tam yıl çalışmak arasında kıdem tazminatı açısından sadece 1 günlük kıdem tazminatı farkı olur.Ücretli izin açısından ise, 3 yıl 364gün çalışan 4 tam yıl çalışanın hak kazandığı yeni izne hak kazanamaz.

haklarını korumak olayı farklı bir konu

arkadaşımızın dediği gibi kendi isteğinle çıkarsan kıdem tazminatını alamazsın

önce senmi işten çıkacaksın yoksa
senimi işten çıkartıcaklar önce onu belirtirsen
arkadaşlar daha çok yardımcı olur sana

terapist13 ' Alıntı:
kdemi hak etmek için işe giriştren sonra 1 yıllık süre aranır
ondan sonraki yıllar hak etmek diye bir şey yoktur çıkarıldığınız tarihe kadar kıdem hesaplanır.
ancak yıllık izin için hak etmeniz gerekir.
anladığım kadarıyla size işten çıkarılacağınız bildirildi galiba
size ihbar öneliniz kullandırılıyor. bu sürede iş akdiniz devam ettiği için
bütün haklarınız devam eder. çıkış tarihi itibariyle hak ettiğiniz her şeyi
talep edebilirsiniz. yıllık izinde dahil.

sn. terapist13 işten çıkmak isteyen benim. Dolayısıyla merak ettiğim aslında ihbar süresi dahilinde kazanılacak yıllık iznin ihbar süresinden mahsup edilip edilemeyeceği idi. Internetten edindiğim bilgi bunun olmayacağı yönünde ama kullanılmayan iznin ücretini alabileceğim tabii. İsyerinde fazla kalmak istemediğim için bunu merak etmiştim.

Ynt: İhbar süresi içinde kıdem ve yıllık izin hakkı hk.

Herşeyi illa yasal paltformda düşünmek gerekmez. Madem izin hakkınız var işverenle anlaşarak ikiniz için de uygun olacak bir çözüm bulabilirsiniz.
Sonuçta izin parası size ödenecek siz de ihbarın bir kısmını borçlanacaksınız. Tahsil tediye yaparsınız olur biter.
Yani pratik olarak mahsup edebilirsiniz.

Ynt: İhbar süresi içinde kıdem ve yıllık izin hakkı hk.

Sn.nguroy,
ayrılık rüzgarı ihbar süresi içinde hak kazanacağı yeni dönem izinden bahsediyor.