fonradar

İhbar süresi içinde yıllık izin kazanma

Merhabalar,

01.08.2003 tarihinde işbaşı yaptığım firmadan istifa edeceğim. Şu an 50 günlük kullanılmamış yıllık iznim var.
7 Haziran 2012'de istifa dilekçemi verirsem, 56 günlük ihbar süremi doldurup 02.08.20122de iş çıkışımı vereceklerini düşünüyorum. Bu ihbar süresi içinde kazanacağım 20 günlük yıllık iznimin ücretini de alabiliyor muyum? Yani toplamda 70 günlük ücret alabilir miyim? Yasal hakkım var mıdır?

Aynı şekilde uzun süreli çalışan bir arkadaşım da istifa etti. 56 günlük ihbar süresi sonunda çıkışını vereceklermiş, ama 2 saatlik iş arama haklarını da düşüp erken ayrılacak.

Ben de iş arama süresi hakkımı kullanıp, erken ayrılsam da resmi olarak iş çıkış tarihim 02.08.2012'de yıllık izin hakkım olur mu yine?

Cevaplarınız için şimdiden teşekkürler........

Ynt: İhbar süresi içinde yıllık izin kazanma

İşyerinizle ilişiğinizin kesildiği gün, bir tam yılı doldurmamış iseniz, izne hak kazanamazsınız.
01.08 de işyerinde çalışıyorsanız , 02.08 de ayrılmışsanız hak kazanırsınız.
31.07 de çalışıyor, 01.08 de çalışmıyorsanız, hak kazanamazsınız.

Benim de sormak istediğim; dilekçemi daha önce vereceğim ama sonuçta ilişiğim 56 gün ihbar süresi sonra kesilecek. İstifa verdiğim halde, ihbar süresi içinde yıllık izin hakkı kazanır mıyım?

Teşekkürler

İhbar süresi içersinde iş akdi devam etmektedir. Bu nedenle eğer izin hakkı ihbar içersinde doluyor ise hak kazanırsınız.