fonradar

İhbar tazminatı almaya hak kazanıyor muyum?

15.06.2010 tarihinde sigortam başladı 28.02.2011 tarihinde işten çıkartılıyorum. ihbar tazminatı almaya hak kazanıyormuyum?

Ynt: İhbar tazminatı almaya hak kazanıyor muyum?

berna222 ' Alıntı:
15.06.2010 tarihinde sigortam başladı 28.02.2011 tarihinde işten çıkartılıyorum. ihbar tazminatı almaya hak kazanıyormuyum?
NİSANLI ' Alıntı:
28 .02 den önce, o tarihte işten çıkarılacağınız bilgisi size nasıl geldi?
İşverenin bu kararını size yazılı olarak 28.02 tarihinden 4 hafta önce bildirmiş olması gerekir.Bu süreye uydu ise, ihbar tazminatına hak kazanamazsınız.

28 .02 den önce, o tarihte işten çıkarılacağınız bilgisi size nasıl geldi?
İşverenin bu kararını size yazılı olarak 28.02 tarihinden 4 hafta önce bildirmiş olması gerekir.Bu süreye uydu ise, ihbar tazminatına hak kazanamazsınız.

Bir eklemede ben yapayım 4 hafta önce bildirdiyse bile günlük 2 saat iş arama izni verilmesi gerekiyordu.

Haklısınız, ama 4 hafta önceden bildirim yapıldıysa, günlük 2 saatlik iş arama izni verilmediyse, ihbar tazminatına hak kazanıp kazanmama konusunda bir etkisi olmaz bu durumun.Sadece günlük 2 saat iş arama iznine karşılık gelen sürede çalıştığı için, fazla çalışma ücreti ödenmesi gerekir.

keremcem ' Alıntı:
Haklısınız, ama 4 hafta önceden bildirim yapıldıysa, günlük 2 saatlik iş arama izni verilmediyse, ihbar tazminatına hak kazanıp kazanmama konusunda bir etkisi olmaz bu durumun.Sadece günlük 2 saat iş arama iznine karşılık gelen sürede çalıştığı için, fazla çalışma ücreti ödenmesi gerekir.
Evet haklısınız. Bu durumda yeni iş kanununda açıklığa kavuştu. Eskiden kanunda işveren bu süreyi vermeye mecburdur diyordu. Hatta bir çok eski yargıtay kararında, tebliğ yapılıp izin kullandırılmazsa tebliğ önellerinin oluşmadığından ihbar tazminatı ödenmesine hükmediyordu. İş arama izni uygulamasının praktikte pek bir geçerliliği olmadığı görülünce; 4857'de, izin verilmezse %100 zamlı ücret ödenmesine hükmedildi.