İhbar Tazminatı Gelir Vergisi Oranı

günizi

Katkı Sunan Üye
1- İhbar Tazminatından Gelir Vergisi tevkifatı yaparken, personelin yıl içindeki Ücret gelirleri nedeniyle oluşmuş Yıllık Gelir Vergisi matrahına göre mi kesinti uygulanacak?

Personelin çıkış tarihi : 15.12.2014
İşten ayrıldığı tarih itibariyle Yıllık Gelir Vergisi matrahı : 11.500 TL.

İhbar tazminatı Gelir vergisi oranı %20 mi olur.

2- Ayrıca; ihbar tazminatı ileriye yönelik ödenen bir tutar gibi düşünülürse;

8 haftalık (56 gün) ihbar tazminatının
15.12.2014-31.12.2014 dönemine denk gelen 10 günlük tutarı üzerinden %20,
01.01.2015 ve sonrasına denk gelen 46 günlük tutarı üzerinden %15 kesinti mi yapılması gerekir?

3- Çok mu ince eleyip, sık dokudum bilemiyorum.

Uygulamalarınız ve fikirleriniz doğrultusunda paylaşımda bulunabilmek ümidiyle şimdiden herkese teşekkür ediyorum.

İhbar tazminatından önceki aylardaki gelir vergisi matrahı göz önüne alarak kesinti yapılması gerekir. 2015 i hiç karıştırmayın, yanlış bir düşünce...

merhaba;
Aynı ücret bordrosunda olduğu gibi artan orana göre vergi diliminden değerlendirilir. Mesela ücretleri en son %20 den ise %20 den eğer %27 lik dilime giriyorsa %27 den hesaplanır. Yıl içindeki tüm gelirlerinin vergi matrahlarının toplamını dikkate alacaksınız.
Kolay gelsin.

merhaba;
Aynı ücret bordrosunda olduğu gibi artan orana göre vergi diliminden değerlendirilir. Mesela ücretleri en son %20 den ise %20 den eğer %27 lik dilime giriyorsa %27 den hesaplanır. Yıl içindeki tüm gelirlerinin vergi matrahlarının toplamını dikkate alacaksınız.
Kolay gelsin.

kümülatifi g.v. matrahı 10.800 TL ise ne olur? 2000 TL brüt ihbar vereceğiz

Bu durumda 200 TL.si %15, 1.800 TL.si %20 oranında tevkifata tabi tutulur.

Yani yıl sonlarında değilde yüksek ücretli çalışan yıl içinde veya başlarında derhal fesih şeklinde işten çıkartılırsa daha az vergi öder. doğrumudur?