resim

İhbar Tazminatı Hakkı

Üyelik
26 Ocak 2007
Mesajlar
17
merhaba
ekim/2007 tarihinde bir işe başladım.belirli süreli iş sözleşmesi imzaladık.2 ay denemeli.daha sonra ocak zam yapacaklardı yapmadılar bende iş bulup ayrılmak istiyorum.
Sorum iş bulursam istifa dilekçesi yazıp versem onlar benden ihbar günü isteyebilirler mi?
ayrıca maaş hesaplamalarımız ay sonu fakat diğer ayın 10'unda maaşı alıyoruz yani 10 günlük paramız içerde kalıyor.çıkarsam bu parayıda isteyebilirmiyim?
teşekkürler
 

nguroy

Moderator
Forum Yönetimi
Üyelik
2 Haz 2005
Mesajlar
12,415
Konum
istanbul
Ynt: İhbar Tazminatı hakkı

Deneme süresi geçtiği için 2 haftalık ihbar öneli var.
kaç gün çalıştı iseniz o kadar ücret vermeleri gerekir.
 
Üyelik
24 Nis 2006
Mesajlar
153
Ynt: İhbar Tazminatı hakkı

İstifa dilekçenizi yazarken ihbar süresinide göz önünde bulundurarak çıkış tarihinizi belirtin.
Sn. ngüroyun söylediği gibi 2 hafat ihbar süreniz var.
Böyle yaparsanız bir sorun ile karşılaşmazsınız. İhbar falan ödemezsiniz
 

nguroy

Moderator
Forum Yönetimi
Üyelik
2 Haz 2005
Mesajlar
12,415
Konum
istanbul
Ynt: İhbar Tazminatı hakkı

Evet ben eksik ifade ettim galiba. Bu süreyi beklemeden istifa edip ayrılırsanız siz ödersiniz.
 
Üyelik
29 Ağu 2007
Mesajlar
204
Konum
SAMSUN
Ynt: İhbar Tazminatı hakkı

Sayın beoplees

4857 sayılı İş Kanunu 24.maddesi (e) fıkrası ;
"İşveren tarafından işçinin ücreti kanun hükümlerine veya sözleşme şartlarına uygun olarak
hesaplanmaz veya ödenmezse" işçiye haklı nedenle derhal fesih hakkı vermektedir.

Sözleşmenizde ocak ayında zam yapılacağına ilişkin hüküm var ve zam yapılmadı ise ;

Herhangi bir fesih bildirimi süresi beklemeksizin iş akdini derhal feshedebileceksiniz. Hak
edilmiş ücretlerin ödenmesi gerekir.İşveren hiçbir şekilde kesinti yapamaz.
 

Benzer konular

Üst