fonradar

İhbar Tazminatı Hk

Yargıtay'ın kararlılık kazanmış uygulamalarına göre de haklı nedenle derhal fesihte akdi fesheden muhatabına ihbar tazminatı ödemeyeceği gibi talep de edemez.

İşverenin işçiyi rızası olmaksızın ücretsiz izne çıkartması ve işçinin de çalışmak istediğini iletmesine rağmen o dönem için işyerine kabul etmemesi halinde işçinin ihbar ve kıdem tazminatlarını istemesi halinde işçi kendisi iş akdini feshetmiş olacağından ihbar tazminatına hak kazanamamaktadır.

(15)Yargıtay 9.H. 2002⁄8014 E. 2002⁄20659 K)

Yani benim savımı destekler bir yüksek mahkeme kararı.

.

Yargıtay'ın kararlılık kazanmış uygulamalarına göre de haklı nedenle derhal fesihte akdi fesheden muhatabına ihbar tazminatı ödemeyeceği gibi talep de edemez.

İşverenin işçiyi rızası olmaksızın ücretsiz izne çıkartması ve işçinin de çalışmak istediğini iletmesine rağmen o dönem için işyerine kabul etmemesi halinde işçinin ihbar ve kıdem tazminatlarını istemesi halinde işçi kendisi iş akdini feshetmiş olacağından ihbar tazminatına hak kazanamamaktadır.

(15)Yargıtay 9.H. 2002⁄8014 E. 2002⁄20659 K)

şçi, işveren tarafından verilen ihbar öneli içerisinde haklı bir nedene dayanarak iş aktine kendisi son verdiği takdirde kıdem tazminatına hak kazanacak, ihbar süresinin sonunu beklemek zorunda kalmayacaktır. Ancak, yargıtay kararlarında da hüküm altına alındığı gibi, işçi işveren tarafından verilen ihbar öneli içerisinde haklı bir neden olmaksızın iş aktine kendisi son verdiği takdirde kıdem tazminatına hak kazanamayacaktır. Bu durumda işveren kalan süre için, ihbar süresinin sonuna kadar beklemeyen işçiden ihbar tazminatı talebinde de bulunabilecektir. Ayrıca, İş Kanunu'nun 23. maddesine göre bildirim süresine uymaksızın işini bırakıp başka bir işe girmiş olan işçinin bu davranışından kusuru varsa yeni işveren de sorumlu olacaktır.

Yani benim savımı destekler bir yüksek mahkeme kararı.

.

sözleşme 2007 yılında belirli süreli olarak bir yıllık yapılmış ve daha sonra başka bir sözleşme yapılmamış.işveren çalıştırmak istemiyor arkadaşlar.sonuç olarak ne yapmak lazım herkes fikrini yazmış teşekkür ederiz fakat işveren çalıştırmak istemezse tazminat ödermi ödemezmi netleşmedi bende.

Sözleşme belirsiz süreli hale gelmiş. Yani ihbar öneli söz konusu. Benim görüşüme göre ödemez. Emin olmak için bölge çalışmaya sorun .

sayın guroy aslında işveren çıkartıyorsa işçiyi kıdem tazminatını öder ve ihbar süresi kadar ya çalıştırır yada ihbar tazminatınıda öder hemen gönderir. işçi istifa ediyorsa ya ihbar süresi kadar çalışır yada ihbar tazminatını öder hemen ayrılır işten.bu durumda işveren tazminatda istemiyorum çalışmanıda istemiyorum diyebilmeli.ama iş kanunu hep işçiden yana olduğu için konuyu araştırmak lazım.

Şahsi düşüncem;

belirsiz süreli sözleşme, işçi tarafından verilen dilekçe ile belirli süreli sözleşmeye dönüşmüştür. Belirli süreli sözleşmenin bitim tarihide kıdemi arttıkça fesih bildirim süresinininde uzadığı durum olan belirtmiş olduğunuz 8 haftalık sürenin sonudur.

İşveren çalıştırmak istemiyor ise bildirim süresi ücretini peşin ödeyerek iş sözleşmesini feshedebir. ( İşyerine zarar verebilir alet makine cihaz vb. bozabilir diye düşünebilir.) Yok vermeyeceksede 8 haftalık sürenin sonuna kadar normal iş ilişkisi devam eder. ( Tek istisna yeni iş arama iznininde verilmesi gerektiği kanaatindeyim)

Haklısınız. Çok raslanan bir durum değil. ancak diyelim ki işveren çalıştırmadı ve işçiyi yolladı. İşçi napıcak ? nasıl talep edecek mutlaka dava açılacak. Emsal karar bulamadım henüz tam uyan.

Bildirim süresi başladıkdan sonra bu süreç içinde artık anlaşmakdan başka çaresi yok.Zira bir tarafın karşı tarafa yönelttiği bu iradesi-beyanı olan fesih bildirimi, karşı tarafa ulaştığı andan itibaren hukuki sonuçlarını doğurur.Tek taraflı olarak dönülemez,iş sözleşmesi de yürürlüktedir.Bu nedenle taraflar artık buna uymak zorunda,haklı neden dışında sözleşmeyi fesheden taraf, karşı tarafın yasal haklarını ödemek zorunda kalır.

arkadaşlar işçi kendi isteğiyle işten ayrılmak istiyor.ihbar süresi 8 hafta ve o tarihte ayrılacağını dair bugünden dilekçe verdiği zaman işveren bu işçiyi 8 hafta çalıştırmak istemese yani hemen ayrılabilirsin derse ihbar tazminatını ödemek zorundamıdır.yani istifa eden kişiyi artık işyerimde görmek istemiyorum derse işveren ihbar tazminatını ödeyip ilişiğini kesebilirmi.tşk.

işçi 8 hafta sonraki tarihte işten ayrılacağını bildirdiğinden o gün istifa etmiş sayılmaz.işveren istifa eden işçiyi artık iş yerimde görmek

istemiyorum derse bu bir işten çıkartma olur.sadece ihbar tazminatı değil kıdem tazminatı da ödeme yükümlülüğü doğar.(hatta işe iade davasına

bile zemin hazırlanmış olur diye düşünüyorum)

Yanlış anlaşılmaması acısından,
sn.mrc nin iletisinde belirtilen "işci 8 hafta sonraki tarih de işten ayrılacağını bildirdiğinden,o gün istifa etmiş sayılmaz"derken,
burada "o gün" ifadesinden anlaşılması gereken,
işcinin "bildirimde bulunmuş olduğu "gün"dür,başka bir ifadeyle "8 hafta sonraki tarih de işten ayrılacağını bildirdiği yani bildirim süresinin son günü anlaşılmamalıdır.

Tabidir ki,iradesini"istifa"olarak ortaya koyup ve bildirim süresine uyarak,iş yerinden ayrılmak isteyen işciye,bildirimde bulunulan gün işveren seni artık işyerimde görmek istemiyorum der ise işciye,bu işten çıkarma olur,zira bildirim süresi içinde iş sözleşmesi yürürlükte olup,tarafların irade beyanlarına göre(olayımız yönünden işveren işciye"artık seni iş yerimde görmek istemiyorum derse" hüküm ve sonuçlarını doğurur.
"işe iade"davası açılması halinde ise işverenin bu beyanını fesih nedeni olarak düşündüğümüzde,bu durumun haksız ve geçersiz sayılacağını söylemek,dolayısıyle diğer koşullarda uygun ise bu davanın işci lehine sonuçlanabileceğini söylemek mümkün

işçi 8 hafta sonraki tarihte işten ayrılacağını bildirdiğinden o gün istifa etmiş sayılmaz.işveren istifa eden işçiyi artık iş yerimde görmek

istemiyorum derse bu bir işten çıkartma olur.sadece ihbar tazminatı değil kıdem tazminatı da ödeme yükümlülüğü doğar.(hatta işe iade davasına

bile zemin hazırlanmış olur diye düşünüyorum)

Yanlış anlaşılmaması acısından,
sn.mrc nin iletisinde belirtilen "işci 8 hafta sonraki tarih de işten ayrılacağını bildirdiğinden,o gün istifa etmiş sayılmaz"derken,
burada "o gün" ifadesinden anlaşılması gereken,
işcinin "bildirimde bulunmuş olduğu "gün"dür,başka bir ifadeyle "8 hafta sonraki tarih de işten ayrılacağını bildirdiği yani bildirim süresinin son günü anlaşılmamalıdır.

Tabidir ki,iradesini"istifa"olarak ortaya koyup ve bildirim süresine uyarak,iş yerinden ayrılmak isteyen işciye,bildirimde bulunulan gün işveren seni artık işyerimde görmek istemiyorum der ise işciye,bu işten çıkarma olur,zira bildirim süresi içinde iş sözleşmesi yürürlükte olup,tarafların irade beyanlarına göre(olayımız yönünden işveren işciye"artık seni iş yerimde görmek istemiyorum derse" hüküm ve sonuçlarını doğurur.
"işe iade"davası açılması halinde ise işverenin bu beyanını fesih nedeni olarak düşündüğümüzde,bu durumun haksız ve geçersiz sayılacağını söylemek,dolayısıyle diğer koşullarda uygun ise bu davanın işci lehine sonuçlanabileceğini söylemek mümkün
İşçinin fesih bildirimi ile başlayan ihbar süresi içinde işverenin ( en başından beri savunduğum da budur) tmm, artık seni işyerimde görmek istemiyorum, git ve bir daha gelme diyerek çıkışı yapması durumunda, durumun işveren tarafından fesih şekline dönüşecektir, bu durumda da kıdem tazminatı hakkı doğacaktır çalışanın, ancak bu fesihte işçinin işe iade talebinin , işçi tarafından daha önce yapılmış olan fesih bildirimi nedeniyle , işverene fesih için haklı sebep olmasa da, gecerli sebep kabul edileceğinden , işe iade talebini red edilecektir diye düşünüyorum.

Sn.Keremcem
işverenin bu sözü evet haklı sebeb niteliğinde sayılmasa da, işverenin işçiye karşın"artık seni işyerimde görmek istemiyorum,git ve bir daha gelme" demesi, iş sözleşmesinin işveren tarafından feshedilmiş olduğu demekse(ki böyle)şimdi bu durum,sözleşmenin feshi için geçerli sebeb mi kabül edilmeli,oysa sözleşmenin işveren tarafından feshedilebilmesi için işyerinden kaynaklanan bir sebeb olmadığı gibi,işçinin bir kusuru(bir söz,davranış,tutumu)da yok/olmadı ki, bu fesih geçerli kabül edilsin!..kafam karıştı:)yanlış mı düşünüyorum?