resim

İHBAR TAZMİNATI

Üyelik
1 Haz 2005
Mesajlar
304
İşten çıkartmak istediğinizi, İhbar önellerini hangi saatlerde kullandırmak istediğinizi hepsini yazılı olarak işciye iletin ve işci bu yazılanları okuduğunu bildirir şekilde işci kendisi adı ve soyadını yazaraktan imzalatın bir suretini işciye verin sizde kalan sureti işci özlük dosyasına kaldırın.
Bundan sonra kullanıp kullanmamak işciye kalmış birşeydir.
Kritik bölümlerde departmanlada çalışan personele ihbar önelleri kullandırılmayıp ihbar tazminatı verilerek işine son verirlir.
Bilgisayar kayıtlarını ve benzeri belgelerde tahribat yapmaması için
 
K

Kemal

Ziyaretçi
furkan yasar' Alıntı:
BİLDİRİM ÖNELLERİ OLAN SÜRELERİ İŞÇİ KULLANMAK İSTEMEZSE İŞVEREN NE YAPABİLİR
Merhaba,
Burada yapılacak tek şey, işçinin iş aktini bildirimsiz olarak, bildirim süresi kadar ücretini işçiye ödeyerek fesh etmektir, zaten işveren açısından en iyi yol budur.
 
Üyelik
10 Haz 2005
Mesajlar
295
Konum
BURSA
işceren açısından haklı nedenlerle fesih nasıl yapılmalı

http://www.turkhukuksitesi.com/faq/isveren_fesih.shtml

arkadaşlar burda yargıtay kararlarıyla eklentili bilgilerde bulunmaktadır

bu tarzda haklı fesihlerde yapılması gereken tutanak tutulmalımı yada kaçkere tekrarlaması gerekir işyerinde bu konularda disiplin yönetmeliği yada disiplin kurulu kurulmalımı haklı nedenlerle işten çıkarılma işlemi nasıl ve neşekilde yapılmalıdır.
 
Üyelik
10 Haz 2005
Mesajlar
295
Konum
BURSA
iş yeri talimatları

mrb arkadaşlar kolay gelsin bir şirketin personel departmanını otutturmak istiyorum kanuni işlemlerin yoruma açık oldugu bu alanda oturmuş personel departmanında çalışan arkadaşlarımdan işyeri talimatları yönetmelikleri işyerini personeli ilgilendiren yazı periyodik bakımlar yapılması greken şeyler hakkında bilgi ve döküman istiyorum anladıgım kadarıyla excel ve word formda bi yapı oluşturulmadı bu yüzden mail adresimi veriyorum

furkanyasar@mynet.com

yukarıdaki adrese göndereceğiniz bilgilerden dolayı teşekkür ederim

saygılarımla
 
Üst