İhraç Kayıtlı KDV İade Alacağı için GÇB lerin Liste Halinde Bildirimi

Merhaba,

İhraç kayıtlı satışlarım var ve bunların KDV sini kullanabilmem için GÇB lerin ya YMM onaylı ya da noter onaylı olması lazım ama bende fotokopileri var sadece. Zamanında alınmadığı için şimdide İhracı yapan firma uğraşmıyor. Bunların dışında diğer bir yol ise liste olarak ayrıntılı olarak bildirimmiş sanırım. Nasıl yapılabilir?

Tşekkürler,

Sayın neredekaldı,

İhraç kayıtlı teslimlerle ilgili iki aşama var,

1. Tecil / Terkin süreci
2. Varsa iade talebi süreci.

1. aşama ile ilgili işlemler midir sorunuz yoksa ikinci mi. Eğer ikincisi ise sizin esasen birinci aşamada sorununuz var demektir.

Tecil / terkin süreci doğru ve zamanında bitmediyse ikincisi için zaten şansınız yok ve birincisinden dolayı da cezai durumla karşıkarşıyasınız.

Saygılar,
Kevork

Merhaba,

İhraç kayıtlı satışlarım var ve bunların KDV sini kullanabilmem için GÇB lerin ya YMM onaylı ya da noter onaylı olması lazım ama bende fotokopileri var sadece. Zamanında alınmadığı için şimdide İhracı yapan firma uğraşmıyor. Bunların dışında diğer bir yol ise liste olarak ayrıntılı olarak bildirimmiş sanırım. Nasıl yapılabilir?

Tşekkürler,

iade alabilmen için internetten liste göndermelisin ve ayrıca dosya vermelisin ve dosya içinse yinede kapasite sanayi sicil belgesi ihraç kayıtlı liste ve ihracat ihraç kayıtlı ve gçb fotokopileri istiyorlar.

saygılarımla

Sayın neredekaldı,

Ben sorunuzu anladım sadece tecil / Terkin işlemini yapıp yapmadığınızı sordum. Bunun cevabını verirseniz size diğer detayları da söyleyebilirim. Bu işlem ve KDV beyannamesinde yaptığınız bildirimler doğrudan doğruya sorduğunuz soru ile ilgilidir.

Saygılar,
Kevork

Merhaba,

İnternetten İhrac Kayıtlı Liste bildirimini yaptığım gibi dosya teslimindede ilgili evrakları daireye zaten telim etmiştim. Ama memur bunların noter/YMM onaylı olarak yada liste halinde kaşeli imzalı firmamız tarafından verilmesini istedi. Şimdi asılları elimizde olmadığı gibi ihracatı yapan firmada sıkıntılı olduğu için liste halinde sunacağız buradaki detay önemli eksik birşeyler olup yeniden yeniden uğraşmamak adına sordum.

teşekkürler,

Sayın neredekaldı,

Dün yerimde olmadığım için konuyu ancak tekrar bu sabah okuyabildim. Tecil / Terkin işlemlerinizi tamamladığınıza göre bu süreç içinde iade talebi işlemlerinizi de tamamlamış olmanız gerekir. Burada iki unsur var:

1. İhraç kayıtlı teslim olduğuna göre imalatçısınızdır. Bu yüzden ihraç kayıtlı teslimlerle ilgili sizden YMM raporu imalatınızın doğruluğunun tespiti için istenmiştir. Bu rapor düzenlenirse sorun çözülür. (Genellikle seçilen yöntem budur)
2. Yada teslim ettiğiniz mallar arasında dışardan alıp sattığınız bir mal varsa bunun da ancak ya ihraç kayıtlı teslim ettiğiniz malların tamamlayıcı bir parçası yada doğrudan imalatınızla aynı çizgide bir ürün olması gerekir ki buda YMM raporunda belirtilir. faturaların yada evrakların noter onaylı olması konusunu ise anlamlı bulmadım. Belki bu konuda memur da size yeterli açıklıkta bilgi vermemiş olabilir.

Saygılar,
Kevork