İhracaat edilen ürünün KDV iadesi hk

bayramalikubilay

Katkı Sunan Üye
Sayın Üstadlarım... Bir mükellefim 2010 Aralık ayında 82.000 $ lık ihracat yapmıştır. Bu yapılan ihracattan dolayı iade edilecek KDV doğmuştur. İhracattaki iade edilecek KDV'nin mükellefin Vergi borcuna mahsup edilmesi için
Vergi dairesine Gümrük Beyannamesinin aslını,Yüklenilen KDV listesini ve dilekçeyle vergi dairesine müracaat edeceğim.Ancak ; ihrac edilen ürünün bedeli 82.000 $ 'ın thslatı ile ilgili tarafıma belge sunulamadı. Bende muhasebe kaydını 120 olarak gösterdim. Kısacsı para tahsil edildi diyemiyorum. Mükellef de prayı elden tahsil ettim diyor. Gümrük beyannamesinde Banka deniliyor.Banka dekontu yok. Ne yapmam lazım. Mükelleften DAB istedim. ihracat 100.000$ 'ın altında olduğundan DAB almadım ...diyor..Yardımcı olmanızı bekliyorum.Saygılar

Ynt: ihracaat edilen ürünün KDV iadesi hk

mal ihtacatında idare dab istemiyo zaten

Türk Parası Kıymetini Koruma hakkında 32 sayılı Kararın 8 inci maddesi 08.02.2008
tarih ve 26781 sayılı Resmi Gazete'de yayımlanan 2008/13186 sayılı Bakanlar Kurulu
Kararı eki Kararın 3 üncü maddesiyle 08.02.2008 tarihinden itibaren geçerli olmak
üzere,
"(1) İhracat bedellerinin tasarrufu serbesttir. Bakanlık ihtiyaç duyulması halinde ihracat
bedellerinin yurda getirilmesine iliskin düzenleme yapmaya yetkilidir."
seklinde değistirilmistir. Bu değisiklik sonucunda ihracatların döviz alım belgesine
bağlanma zorunluluğu kalkmıs olmaktadır.

Ynt: ihracaat edilen ürünün KDV iadesi hk

bayramalikubilay ' Alıntı:
Sayın Üstadlarım... Bir mükellefim 2010 Aralık ayında 82.000 $ lık ihracat yapmıştır. Bu yapılan ihracattan dolayı iade edilecek KDV doğmuştur. İhracattaki iade edilecek KDV'nin mükellefin Vergi borcuna mahsup edilmesi için
Vergi dairesine Gümrük Beyannamesinin aslını,Yüklenilen KDV listesini ve dilekçeyle vergi dairesine müracaat edeceğim.Ancak ; ihrac edilen ürünün bedeli 82.000 $ 'ın thslatı ile ilgili tarafıma belge sunulamadı. Bende muhasebe kaydını 120 olarak gösterdim. Kısacsı para tahsil edildi diyemiyorum. Mükellef de prayı elden tahsil ettim diyor. Gümrük beyannamesinde Banka deniliyor.Banka dekontu yok. Ne yapmam lazım. Mükelleften DAB istedim. ihracat 100.000$ 'ın altında olduğundan DAB almadım ...diyor..Yardımcı olmanızı bekliyorum.Saygılar
indirilecek kdv listesinide eklemeniz gerekir ayrıca iadenin mahsubu için vergi dairesinden tahsilatla alakalı herhangi bir belge istemiyorlar diye biliyorum...

Ynt: İhracaat edilen ürünün KDV iadesi hk

bayramalikubilay ' Alıntı:
...
Vergi dairesine Gümrük Beyannamesinin aslını,....
Aslını derken? Aslını mı vereceksiniz?

Üstadlar verdiğiniz cevaplar için teşekkür ederim. Ayrıca Sayın YMM Taha APAK'ın bir makalesinden şöyle bir bilgiyi herkesle paylaşmak istedim..

''''İhracat bedelleri serbestçe tasarruf edilebilir olsa dahi, ihracatçıların ihracat bedellerini yurda getirirken veya hesaplarını kapatırken aşağıdaki prosedüre uymaları gerekmektedir.
? Banka aracılığı ile getirilmiş ise, DTH (Döviz Tevdiat Hesabı) na alınması, bozdurulması halinde DAB (Döviz Alım Belgesi) düzenlenmesi.
? Elden getirilmiş ise, DBT (Döviz Beyan Tutanağı) ?na bağlanması, bozdurulması halinde DAB (Döviz Alım Belgesi) düzenlenmesi.
? Çek olarak tahsil edilmesi,
... Kredi Kartıyla tahsil edilmesi''''''

[/b]

Arkadaşların belirttiği gibi ihracat bedellerinin DAB'a bağlanması zorunluluğu kalktı. Gelen bedelleri diledikleri şekilde tasarruf edebilirler. Zaten kaldırılmadan önceki durumda da 100.000 USD'ye kadar olan bedellerin DAB bağlanması zorunluluğu yoktu. Talha Apak üstadın yazısı eski tarihli olabilir.

gümrük beyannamesini v.d. ne vermiyorsunuz artık. ayrıca dab zorunluluğu yok ama muhasebe kayıtları yönünden dövzin gelmesi gerekli elden aldım demek ayrıca tevsik şartına da uymayabilir