İhracat Bedellerinin 180 Gün İçinde Bozdurulması

Üyelik
14 Mar 2017
Mesajlar
32
Konum
İstanbul
İhracat bedellerinin 180 gün içerisinde Türkiye'ye getirilme ve bozdurulması zorunlu hale gelmişti.

Burada gelen ihracat bedellerinin bozdurulması aşamasında süreç nasıl işliyor ?

Örneğin; 05.01.2019'da ihracat bedeli gümrük beyannamesindeki X bankası hesabına geldi. 10.01.2019'da firma Y bankasındaki diğer hesabına dövizi transfer etti.

15.01.2019'da bu bedeli bozdurmak istedi. Y bankasına gümrük beyannamesi örneğini gönderip bu beyannameye istinaden gelen ihracat tutarının bozdurulması deyip

Döviz Alım-Satım belgesi mi düzenleniyor banka ?

Bir de bu bedel için gümrük beyannamesinde ihracatçının bankası X bankası gözüküyor. Y bankası nezdinde bu bedel bozdurulduğunda X bankası tarafında ihracatçı

firmanın yapması gereken bir işlem var mıdır?
 

bulent249

Tanınmış Üye
Üyelik
27 Ara 2006
Mesajlar
3,892
Konum
ADANA
İhracatlara ait bedel hangi bankaya gelirse gelsin, istediğiniz gb ye saydırıp dab düzenletebilirsiniz. GB de yazan banka ile bedelin geldiği banka farklı ise ileri tarihlerde, gb yazılı olan banka bedelin gelip gelmediğini sorabilir. Dab ibraz ettiğinde taahhüdünüzü kapatır.
Gelen bedeli başka bankaya transfer ettiğinizde eft dekontuna "yurtdışı kaynaklıdır" veya "ihracat bedelidir" yazdırmazsanız ikinci banka daba bağlamayabilir.Bu nedenle Dab işini ilk bankada bitirmeniz daha iyi olur.
 
Son düzenleme:
Üyelik
20 Eyl 2012
Mesajlar
17
Konum
kayseri
Daha önce konuşuldu mu bilmiyorum ama şöyle de durumlar olabiliyor. Örneğin müşteri ile anlaşmamız ve satış faturası usd. Ancak müşteri her ne hikmetse, usd yerine euro göndermiş. Firmanın cari hesabı usd olduğu için gelen euroyu oraya girmemiz mümkün değil. Bu sefer, euro gelmesine rağmen, euro karşılığı dolar olarak hesaba işlememiz gerekiyor. Ama bu sefer de gelen para usd gelmiş gibi görünüyor. Örneğin 12,000 usd yerine 10,910 eur göndermiş. Mevzuatta bu duruma ilişkin bir husus var mı acaba? Daba bağlarken usd hesaba gelen euro için bir izah falan gerekir mi?
 
Üyelik
20 Eyl 2012
Mesajlar
17
Konum
kayseri
Genelgenin 5. maddesine göre; Türk Lirası ile yapılan ihracat karşılığında yurda döviz getirilmesi mümkündür. Ayrıca ihraç bedelinin beyan edilenden (GB’deki döviz) farklı bir döviz olarak getirilmesi de mümkündür.
 

bulent249

Tanınmış Üye
Üyelik
27 Ara 2006
Mesajlar
3,892
Konum
ADANA
Daha önce konuşuldu mu bilmiyorum ama şöyle de durumlar olabiliyor. Örneğin müşteri ile anlaşmamız ve satış faturası usd. Ancak müşteri her ne hikmetse, usd yerine euro göndermiş. Firmanın cari hesabı usd olduğu için gelen euroyu oraya girmemiz mümkün değil. Bu sefer, euro gelmesine rağmen, euro karşılığı dolar olarak hesaba işlememiz gerekiyor. Ama bu sefer de gelen para usd gelmiş gibi görünüyor. Örneğin 12,000 usd yerine 10,910 eur göndermiş. Mevzuatta bu duruma ilişkin bir husus var mı acaba? Daba bağlarken usd hesaba gelen euro için bir izah falan gerekir mi?
İhracat genelgesinin; 10. maddesinin 4.bendinde bu konuda açıklama yapılmış.. İhracat bedelleri beyannamede yazılı olandan farklı bir dövizle ödenebilir. Ayrıca eur gelen bedeli o günkü pariteden usd ye çevirip usd karşılığını alıcının hesabına alacak kaydedebilirsiniz.
 
Üst