fonradar

İhracat Faturalarında Matrahın Tespiti

1. Yurt dışından ithalatçı firma fatura tarihinden 1 ya da 2 gün önce ihracat bedelini $ olarak banka hesabımıza transfer ediyor.
2. Yukarıdaki işlemden 1 ya da 2 gün sonra firmamız ihracat tutarını fatura ediyor.
3. Yine 1 ya da 2 gün sonra da ihracat konusu mal sevk edilmek üzere gümrüğe sevk ediliyor ve Gümrük Beyannamesi düzenleniyor.

Yukarıdaki adımların hepsinde günlük döviz kurları değişkenlik gösteriyor. Ben daha önce bu tür işlemlerle hiç ilgilenmediğim için izleyeceğim adımları bilmiyorum. Bu tür satışlarda Matrah nasıl hesaplanıyor, hangi döviz kurları ile hangi muhasebe kayıtları yapılıyor. Yardımcı olursanız çok sevinirim arkadaşlar.

aliyasar74' Alıntı:
1. Yurt dışından ithalatçı firma fatura tarihinden 1 ya da 2 gün önce ihracat bedelini $ olarak banka hesabımıza transfer ediyor.
2. Yukarıdaki işlemden 1 ya da 2 gün sonra firmamız ihracat tutarını fatura ediyor.
3. Yine 1 ya da 2 gün sonra da ihracat konusu mal sevk edilmek üzere gümrüğe sevk ediliyor ve Gümrük Beyannamesi düzenleniyor.

Yukarıdaki adımların hepsinde günlük döviz kurları değişkenlik gösteriyor. Ben daha önce bu tür işlemlerle hiç ilgilenmediğim için izleyeceğim adımları bilmiyorum. Bu tür satışlarda Matrah nasıl hesaplanıyor, hangi döviz kurları ile hangi muhasebe kayıtları yapılıyor. Yardımcı olursanız çok sevinirim arkadaşlar.
Sayın Aliyaşar74
1.Sorunuzun cevabı ihracat bedelinin banka hesabına geçtiği tarihteki merkez bankası Döviz alış kuru ile işlem yapacaksınız.
2.ve 3 sorunuzun cevabı ise ihracat ft düzenlendiği anda g.ç.b (gümrük çıkış beyannamesi) düzenleniyor olması gerekir.Çünkü gümrükçü malın çıkışı için ft ile beraber G.Ç.B hazırlar burdada G.Ç.B'nin üzerindeki kur ile işlem yapmanız gerekir.İşlem ihracat işlemi olduğu için olumlu kur farklarını 601 hesabın altında açılan kur farklarında olumsuzları 656 hes altında açılacak kur farkı giderleri hes.izleyebilirsiniz

Örnek

-Bankaya para gelmesi

102

120

satış

120

601

olumlu kur farkı

120

601

olumsuz kur karkı

656

120

FERHAT

Ferhat arkadaşım eline, bilgine sağlık. Konuyu çok iyi anlatmışsın teşekkür ederim.

Sayın Ferhat;

Vermiş olduğunuz bilgilerde bazı eksik bazı da yanlış bilgiler mevcuttur. Bu soruyu soran arkadaşımızı yanıltacaktır. Öncelikle;

1. soru için vermiş olduğunuz cevap doğrudur. İhracat bedelinin gelişinde alınacak kur MBDAK olacaktır.

2. soruda ise GÇB. kayıt tarihinin GÇB üzerinde bulunan tarih değil gümrük hattını geçtiği tarih olacaktır. Yani GÇB.nin arkasında yazan İNTAÇ tarihidir. (Yani 10.01.2006 tarihinde GÇB düzenlenmiş ama Gümrük hattını 18.01.2006 tarihinde geçmiş olabilir. Bu durumda GÇB.nin kayıt tarihi intaç tarihi olan 18.01.2006 olacaktır. Kesinlikle GÇB üzerinde bulunan tarih değildir.)

Ayrıca kur farkları ihracatın yapıldığı ve ihracat bedelinin geldiği yıl durumuna göre değişmektedir. İhracatın yapıldığı yıl ile ihracat bedelinin geldiği yıl aynı ise kur gelirleri 601 hs. kur farkı zararları ise 612- diğer indirimler hesabına alınmalıdır.

İhracatın yapıldığı yıl ile ihracat bedelinin geldiği yıl farklı ise o zaman Kur farkı Gelirleri 646 hesaba, kur farkı zararları ise 656 hesaba alınmalıdır.

Saygılarımla
Ümit cumhur TURAL
SMMM

Coğu muhasebe vaka sında oldugu gibi burada da isin özüne bakmak gerekir diyorum.

Örnekte, Şirket'in yurtdışı geliri kaç TL'dir sorusuna verilecek cevap ilgili satışa (faturaya) ait tutarın Şirket kullanımına hazır nakit haline geldigi tarihdir olacaktır.

Yani naktin sirket bankasına girdigi tarih. Bundan sonrası bankadaki paranın degerlemesi problemidir.

Fakat Genel ve pratik Uygulama fatura tarihindeki MB döviz alış kuru uygulaması oldugu için Bu uygulamayı yapın derim.

Zaten nette tüm hesaplar değerlenirse gelir gider açısından nette fark olmayacaktır, sadece gelirin tasnifi değişecektir. (içiniz rahat olsun vergisel risk yoktur)