İhracat faturası.

Üyelik
30 Mar 2007
Mesajlar
81
değerli arkadaşlar bir mükellefimiz ilk defa lübnana ihracat yapacak.ihracat faturasının normal faturadan kdv hariç farkı nedir? karşı taraf parayı iki kısım olarak (%60-%40)bankadan gönderdi fakat bizim kesmemiz gereken faturayı %60lık kısım kadar istiyor.bu durumda nasıl bir yol izlemeliyiz?iyi günler.
 
Üyelik
9 Ara 2009
Mesajlar
92
Ynt: ihracat faturası

İhracat faturasının normal faturadan farkı kdv iadesi alabilirsiniz.
Aldığınız paralara gelince %40 kadar olan kısmını alınan sipariş avanslarında bekletebilirsiniz ama sonunda fatura kesmeniz gerekir
 

bulent249

Tanınmış Üye
Üyelik
27 Ara 2006
Mesajlar
4,026
Konum
ADANA
Ynt: ihracat faturası

%40 lık kısım için fiyat farkı faturası kesiniz. Bende de aynı durum var fiyat farkı faturası ile kapatıyorum. Çok doğru olmasada en azından maliyenin bir vergi kaybı olmuyor.
 

aşkınbulduk

Tanınmış Üye
Üyelik
20 Ara 2008
Mesajlar
2,432
Konum
istanbul
Ynt: ihracat faturası

1- % 60 lık kısmına fatura istemesinin amacı ne olabilir ?
2- neden fiyat farkı ? ne farkı var ?

açıklamalarınız için sağolun...
 
Üyelik
3 Şub 2010
Mesajlar
4
Ynt: İhracat faturası.

İhracat yada yurt içi satış olması herhangi bir durumu değiştirmez. Aldığımız bedelin tamamını faturalandırmak zorındayız. Olay yurt içinde gerçekleşmiş olsa , gayri resmi işlem yapma şansınız belki olabilir ancak teslim bedeli yurt dışından banka kanalı ile resmi hesaplarınıza geleceğinden , faturalandırmama şansınız yok. Zira yurda gelen ihracat bedelleri (100.000USD VE DENGİ DÖVİZ ) merkez bankası takibindedir. Hal böyle iken bunun kambiyo kapamasını yapma zorunluluğunuz da var. Vergisel boyutunda ise , Adınıza gelmiş ve gelir kaydı yapılmamış (faturalandırılmamış) her kuruş için karşılaşabileceğiniz incelemede vergi ziyaı cezasına muhatap olursunuz. % 60 ının mal bedeli % 40 ının fiyat farkı olarak faturasının istenmesinin sebebi kanımca. Mal bedeli düşük olarak alıp resmen düşük bedelle satarak vergi yükünden kurtulmak ve kalan tutar için aldığı fiyat farkı tutarını ise olağan dışı gider olarak yazma talepleri olabilir. Çokta etik olmasada ticari işlemlerde vergiden kaçınma için yapılan tehlikeli hilelerdendir.
Mesleki olarak bu tip işlemlere aracılık edilmemesi dileklerimle
saygılar
SMMM Cemil ÖZBEY
 
Üyelik
19 Tem 2009
Mesajlar
27
Konum
İzmir
Ynt: İhracat faturası.

%60 lık fatura istenmesinin nedeni ithalatı yapan yurtdışı firmanın daha az gümrük vergisi vermek istemesi
kalan %40 için de bir şekilde fatura kesilmesi gerekir diye düşünüyorum
 

Benzer konular

Üst