İhracat İşlemi Muhasebe Kaydı

Iyi çalışmalar
1* yurt içinden satın aldığımız malı normal fatura şeklinde ihraç kayıtlı değil fakat o malı ihraçat yaptık muhasebe kaydı nasıl mesala fatura tutarı 100+kdv 118 tl ve beyanname nasıl olaçak indirecek kdv de göstereçekmiyiz. yanı 191 e dahil olaçakmı
2* yurt dışında firmaya sattık mesala toplam tutar 100 USD genel toplamı muhasebe kaydı nasıl olaçak
3* kdv beyanı ve iadesi hakıında bilgilendirirseniz
memlun olucam.
Saygılarımla,
Saygı değer arkadaşlarımın bilgi verirken bilgi vermek yerine şu kdv kanun veya gümrük kanunu oku yaparsın şeklinde cevaplar veriliyor şaşırıyorum ben zaten kdv kanunu tamamını ve bazı gümrük kanunu maddeleri okudum bu işi ilk defa olucak okumak la baraber yanlış olmasın diye bilgi verirseniz memlun olucam pratik dökmek bazen sadece okunulduğu gibi kolay olmuyor
CEVABINIZ İÇİN ŞİMDİDEN TEŞEKKÜRLER MİNNETTAR OLUCAM

Sorunuz nerden anlatmaya başlasam şeklinde insanı düşündürüyor. sorularınız çok geniş kapsamlı ve işin abc'sini içeriyor.
bu tür sorular için hazır bir reçete yok. Reçete olsa bile bu reçeteyi uygulamak için en az kanunları taramak kadar çaba gerekir.
cevap yazmayacaksan neden yorum yapıyorsun demeden genede kısa kısa cevap yazayım.
-- ihracat faturalarında kdv olmaz.Beyanneme işi için gümrük işi yapan birilerinden yardım alabilirsiniz.
-- satış muhasebe için stok hesabınızdan 152/153 çıkış, 601 gelir hesaplarına giriş yapmanız, ayrıca maliyet hesaplarını kullanmanız gerekir.
-- kdv iade işlemleri internet üzerinden yürütülmktedir gib'in sitesine girerseniz fikriniz olur.

Sayın SSZK,

Muhasebenin temel her belgeyi bağımsız değerlendirmektir. O nedenle alış faturası var ise ( bu malı ihraç edip etmemenizin bi önemi olmaksızın ) 153 hesaba ( 152 olmaz ) yazmanız ve KDV için de 191 hesabı kullanmanızdan daha doğal bir işlem olamaz.

İhracat gerçekleştirdinizse İhraç işlemleri KDV nden muaf olduğuna göre 601 hesaba gelir yazmanız ve 391 hesabı kullanmamnızdan daha doğal bir şey yok. Siz bu mal için zaten "İhraç Kayıtlı Teslim" temel ilke olarak yapamazsınız çünkü ana kuralları tamamen farklıdır.

KDV için iade talebinde bulunup bulunmamak sizin tercihinizdir. Eğer sürekli ödeme çıkan bir KDV beyanınınz varsa zaten iade talebinde bulunmanızın da bir anlamı yok.

İşin özü bukadar. Sayın tearpist13 ün verdiği açıklamalarda bazı konular karışmış bazılarında da hata olmuş, buna da dikkatinizi çekerim.

Sayın ksimkesyan,
o kadar cevaplamışınız, karışmış konuları ve hatalarıda yazsaydınız
bilgi sahibi olurduk.
kolay gelsin.

Sayın terapist13,

-- ihracat faturalarında kdv olmaz.Beyanneme işi için gümrük işi yapan birilerinden yardım alabilirsiniz.
*** Burada bahsettiğiniz beyanname KDV ise gümrükçülerin konusu değil, Gümrük beyannamesi ise soruyu tekrar okuyun çünkü sorulan bu değil.

-- satış muhasebe için stok hesabınızdan 152/153 çıkış, 601 gelir hesaplarına giriş yapmanız, ayrıca maliyet hesaplarını kullanmanız gerekir.
*** Bunun cevabını kısmen yazmıştım 152 olmaz diye. 153 olacak kesin. 153 olan bir mal alımında hangi maliyet hesaplarından bahsettiniz ?

-- kdv iade işlemleri internet üzerinden yürütülmktedir gib'in sitesine girerseniz fikriniz olur.
*** GİB sitesine girilince fikir olmaz. İade işlemlerinin çok detayı var.

KDV iade işlemlerinin dayanakları dahi değişti. Bu forumda da başka yerlerde de blogum da dahil olmak üzere KDV ile ilgili olarak bildiklerinizi unutun ve sadece yeni KDV tebliğini okuyun diyorum, yeni düzenlemeler var. Bu tebliğ takriben 280 sayfa ve tek yürürlükteki tebliğ.

Yeterli olabildimi bilmiyorum. Varsa bir eksik sorun onları da tamamlayayım.

Sayın ksimkesyan,

-- Soruda;malı ihraçat yaptık muhasebe kaydı nasıl mesala fatura tutarı 100+kdv 118 tl ve beyanname nasıl olacak indirecek kdv de göstereçekmiyiz. yanı 191 e dahil olaçakmı diye sormuş arkadaş. Bunun üzerine ihracat fatursaında kdv olmaz dedim. Beyanname nasıl olacak sorusunun(Gümrük çık.Bey.) cevabı olarak gümrükcüden yardım alabilirisniz dedim.
-- satış muhasebesi için(ticari mal satışı demedim) bilgi olarak 152/153 olarak yazdım. Satın aldığı ticari malı 152 den çıkmayacağı aşikardır herhalde. 153 den malı sattığınızda maliyetini nereye yazıyorsunuz.
-- Kdv iade için fikriniz olurda kastım istenen dosyaları vb görür araştırmasını ona göre yapardı.
bunların yanında soru soran arkadaşa sizin tarafınızdan pek anlaşılmasada, bu kadar geniş kapsamlı ve mesleğin temelinde bilinmesi gereken bilgileri burada yazılacak cevaplarla öğrenmeyeceği mesajını vermeye çalıştım. Çok genel olsada bilgi vermeye çalıştım. Burada hata ve karışıklık göremiyorum. varsa bir eksik ve hatalı durum onlarıda açıklayayım.
saygılar,

Son düzenleme:
Sayın ksimkesyan,

-- Soruda;malı ihraçat yaptık muhasebe kaydı nasıl mesala fatura tutarı 100+kdv 118 tl ve beyanname nasıl olacak indirecek kdv de göstereçekmiyiz. yanı 191 e dahil olaçakmı diye sormuş arkadaş. Bunun üzerine ihracat fatursaında kdv olmaz dedim. Beyanname nasıl olacak sorusunun(Gümrük çık.Bey.) cevabı olarak gümrükcüden yardım alabilirisniz dedim.
-- satış muhasebesi için(ticari mal satışı demedim) bilgi olarak 152/153 olarak yazdım. Satın aldığı ticari malı 152 den çıkmayacağı aşikardır herhalde. 153 den malı sattığınızda maliyetini nereye yazıyorsunuz.
-- Kdv iade için fikriniz olurda kastım istenen dosyaları vb görür araştırmasını ona göre yapardı.
bunların yanında soru soran arkadaşa sizin tarafınızdan pek anlaşılmasada, bu kadar geniş kapsamlı ve mesleğin temelinde bilinmesi gereken bilgileri burada yazılacak cevaplarla öğrenmeyeceği mesajını vermeye çalıştım. Çok genel olsada bilgi vermeye çalıştım. Burada hata ve karışıklık göremiyorum. varsa bir eksik ve hatalı durum onlarıda açıklayayım.
saygılar,

Sayın terapis13,

Yine arkadaşımızın sorularını okumadan bana cevap yetiştirmeye çalışmışsınız. Aynı hatalara devam etmişsiniz. Sadece ilk soruyu doğru ve tekrar okusaydınız sorunun Gümrük Beyannamesi ile ilgili olmadığını KDV beyannamesi ile ilgili olduğunu ( nasıl olacak indirecek kdv de göstereçekmiyiz. yanı 191 e dahil olaçakmı ) sorusunun GÇB ile hiç ilgisi olmadığını bu kez anlamış olurdunuz.

152 hesabı yanlışlıkla yazdım deseydiniz anlayacaktım. "satış muhasebesi için(ticari mal satışı demedim) bilgi olarak 152/153 olarak yazdım. Satın aldığı ticari malı 152 den çıkmayacağı aşikardır herhalde. 153 den malı sattığınızda maliyetini nereye yazıyorsunuz." demişsiniz. bu cümleniz dahi hatalarla dolu. "Satış Muhasebesi" ile yeni bir terim kazandırmışsınız. Ben maliyet hesapLARı nı sordum birden çok hesaptan bahsetmişsiniz. Ticari mal alımında nasıl oluyorsa. Üstelik "stok hesabınızdan 152/153 çıkış, 601 gelir hesaplarına giriş yapmanız," demekle iki hesap arasında nakil yapılması gerekir gibi de bir anlam çıkıyor. Yoksa ben mi yanlış anladım. Yazdıklarınızı bir kez daha göz atın isterseniz.

Yapmayın. Yala şaplak karalanan satırlarla bu işler anlatılmaz. Bu kadar geniş bir konunu anlatımı net ve yalın olmalı. KDV soran birine GÇB anlatılmamalı. Gördüğünüz gibi bana cevap verirken dahi sırf yazdıklarınızı savunacaksınız diye aynı hataları tekrarlamasaydınız, daha iyi olurdu.

Sayın ksimkesyan,
size cavap yetiştirmek gibi bir derdim yok. Ama verdiğiniz cevaplara açıklamak yapmak zorunda kalıyorum.
Soruyu soran arkadaşın ne sorduğu konusunda tam bir açıklaması yokken onu bu kadar iyi anlamış olmanızı empati yeneğinize veriyorum artık.
Velevki ben yanlış anlamış da olabilirim, yukarda neden öyle cevaplar verdiğimi ve aslında ne anlatmaya çalıştığımı yeni bir litaratür yaratmaya uğraşmadığımı açıkladım.
Açıklamalarım doğrultusunda yanlış veya hatalı bilgi vermediğimi, burada verilecek cevapların soruların içeriğinin çok kapsamlı olması nedeniyle yeterli olmayacağını belirttim ve genel cevaplar verdim. Buna rağmen verdiğiniz cevapda "yala şaplak gibi" ifadelerle düşüncelerinizi belirtmeniz burdan hiçde güzel görünmüyor. Umarım sizin yala şaplak olmayan yalın ve net anlatımınız sonucunda arkadaş kdv iadesi konusunu, satış ve alış faturalarının nasıl muhasebeleştirildiğini, kdv beyannamesinin nasıl doldurulacağı konularında engin bir bilgi sahibi olmuştur. Böylece benim litaratüre kazandırdığım terimler yanında, sizde koskoca mevzuatı yalın ve net 3 satır yazıyla anlatabildiğiniz için benim nezdimde tarihe geçmiş oluyorsunuz.
saygılar,

Sayın terapist,

Açıklamalarını ve sorularını yeterli görmediğiniz bir konuda cevap yazmamalıydınız. Hala KDV konusunda sorulmuş bir soru bukadar açık ve netken GÇB temelli bir cevabı neden yazdığınızı izah etmiyorsanız, benim eleştirdiğim literatüre kazandırdınız terimi ile ilgili ne demek istediğinizi anlatmak yerine benim tarihe geçtiğimi söylüyorsanız, başka açıklama yapmazsanız da olur.

Soruyu soran arkadaşımız özelime yazar detayını öğrenir. Ayrıca referansı da vermiştim. "Katma Değer Vergisi Uygulama Genel Tebliği". Artık herşey orada yazılı. Spesifik sorulara da gerekirse yeniden cevap yazarız.

Bu konu benim için sona erdi. Size kolay gelsin.

Sayın terapist,

Açıklamalarını ve sorularını yeterli görmediğiniz bir konuda cevap yazmamalıydınız. Hala KDV konusunda sorulmuş bir soru bukadar açık ve netken GÇB temelli bir cevabı neden yazdığınızı izah etmiyorsanız, benim eleştirdiğim literatüre kazandırdınız terimi ile ilgili ne demek istediğinizi anlatmak yerine benim tarihe geçtiğimi söylüyorsanız, başka açıklama yapmazsanız da olur.

Soruyu soran arkadaşımız özelime yazar detayını öğrenir. Ayrıca referansı da vermiştim. "Katma Değer Vergisi Uygulama Genel Tebliği". Artık herşey orada yazılı. Spesifik sorulara da gerekirse yeniden cevap yazarız.

Bu konu benim için sona erdi. Size kolay gelsin.

Iyi çalışmalar
1* yurt içinden satın aldığımız malı normal fatura şeklinde ihraç kayıtlı değil fakat o malı ihraçat yaptık muhasebe kaydı nasıl mesala fatura tutarı 100+kdv 118 tl ve beyanname nasıl olaçak indirecek kdv de göstereçekmiyiz. yanı 191 e dahil olaçakmı
2* yurt dışında firmaya sattık mesala toplam tutar 100 USD genel toplamı muhasebe kaydı nasıl olaçak
3* kdv beyanı ve iadesi hakında bilgilendirirseniz
memlun olucam.
Saygılarımla,
Saygı değer arkadaşlarımın bilgi verirken bilgi vermek yerine şu kdv kanun veya gümrük kanunu oku yaparsın şeklinde cevaplar veriliyor şaşırıyorum ben zaten kdv kanunu tamamını ve bazı gümrük kanunu maddeleri okudum bu işi ilk defa olucak okumak la baraber yanlış olmasın diye bilgi verirseniz memlun olucam pratik dökmek bazen sadece okunulduğu gibi kolay olmuyor
CEVABINIZ İÇİN ŞİMDİDEN TEŞEKKÜRLER MİNNETTAR OLUCAM

İlk olarak kanun metinlerini koymadan cevaplaryacam ilgili madde için kanunu koyabilirim.
1-İhracat faturalarında Kdv tutarı olmadan kesiyorsunuz. Sadece Matrah olması yeterlidir. En önemli konu işlenmesi sırasında Beyannemenin kapanış tarihidir(intaç Tarihi) kestiğin faturanın tarihi bir hüküm ifade etmemektedir. Ba-Bs beyanınıda intaç tarihine göre gerçekleştirmen gerekmektedir. Muhasebe kaydı olarak Borçlu 120 Alıcılar Hesabı 601 Yurtdışı satışlar hesabını kullana bilirsiniz.

2. 100 Usd ile malzemenin satışını gerçekleştirdiniz. İntaç tarihindeki Döviz alış kuru geçerlidir.
3. Kdv iadesini alabilmeniz için Bağımsız denetim tastiki zorunludur ve Devreden kdv'nizin bulunması gerekmektedir. Örnek vermek gerekirse 100 usd malı sattınız intaç tarihindeki kurda 1,5 bu ihracatın bedeli 150 TL. dir. bu tutarın Yüzde 18'i kadar kdv iadesi yada indirim konusu yapabilmektesiniz.

Not: Beyannamenin intaç tarihini Vedop sitesinden takip edebilirsiniz.

Sayın terapist,ksimkesyan

Arkadaşlar 2 nizinde açklamalarında yanlışlıklar bulunuyor.Bunların yanlış anlaşılmadan kaynaklandığını düşünüyorum.
Arkadaş Satış muhasebe kaydını nasıl yapacam diye sormuş. Maliyet kaydını nasl atacam diye sormamış ondan dolayı olması gereken 120 Alıcılar borçlu 601 Yurtdışı satışlar alacaklıdır.

"601 hesaba gelir yazmanız ve 391 hesabı kullanmamnızdan daha doğal bir şey yok" Bu cümleden yanlış anlaşılma vardır diye tahmin ediyorum. 601 Hesap kullanımında 391 kullanamassınız.

ilginç olan şu; soru bu kadar düzensiz ve ne sorulduğu belirsiz iken herkesin sorudan anladığı kadarıyla bir cevap vermesi ve sonrada diğerinin cevabı hakkında öyle yada böyle yorum yapması.
Sayın ksimkesyan ısrarla bu sorudan nasıl gçb temelli bir yorum çıkardığımı ve satış muhasebesi terimini neden kullandığımı sorgularken, benim yorumuma benzer yorumları sayın ugurcadır yapıyor ve sonrada ikimizin de yanlış anlamadan dolayı, yanlış açıklamalarda bulunduğunu belirtiyor.
Bence forumdaş arkadaşlar bir konuda yorum yazacaklarsa doğru bildiklerini yazsınlar. yorum yapan diğer arkadaşlar bunu okuyup değerlendirecektir. Doğru kabul ederse zaten kendi hatalarını anlamış olacaklardır. Ancak farklı bir görüşü varsa belirtecek, böylece yanlış bilgi, yanlış anlama giderilmiş olacak, bence formunda amacı olan bilgi alışverişi ve tartışma ortamı gerçekleşmiş olacak, konu gereksiz yere sen ben şeklinde uzamayacak, soran ve okuyan herkes için daha faydalı olacaktır.
saygılar,

Sayın terapist ;

Dediklerinize katılıyorum, amacım polemik yaratmak değil konu hakkında yardımcı olmaktır ve yorumu yazarken sizin kullandığınız bir cümlenin yanıltıcı olduğunu gördüğümden dolayı düzeltmek istedim. Benim amacım bunlar bilmiyor buralarda yanlış şeyler söylüyor sen benim yorumunu dinle değildi tabii. Tamamen yardımcı olabilmek amacıyla yazımı yazdım.

"-- satış muhasebe için stok hesabınızdan 152/153 çıkış, 601 gelir hesaplarına giriş yapmanız, ayrıca maliyet hesaplarını kullanmanız gerekir." ama bu cümle soruyu soracak arkadaşa yardımdan çok zarar getireceğini düşündüğümden dolayı bir açıklama yapmak istedim. İlgili cümle yanlış değildir sadece anlaşılması güçtür. Ben onu belirtmek istedim tamamen bir yanlışım olduysa kusura bakmayınız.

Sayın ugurcadir,
karşılıklı diyalogla her şeyi çözebiliriz, amaç üzüm yemek, kusurun lafı olmaz.
Ben o cevabı yazarken bir sürü işin arasında yazdım. Yazarken de karşıdaki kişinin temel muhasebe bilgisi olduğunu varsaydım(152'den çıkıp 601'e giriş yapılabileceğini tahmin etmedim). Ama haklısınız yanlış anlaşıla bilir bir yorum olmuş. açıklamalı şekli gerek siz gerekse ksimkesyan tarafından belirtilmiş. Ben başka bir şey anlatmak istedim sanırım mesaj anlaşılmış.
saygılar,

Sayın ugurcadır,

"3. Kdv iadesini alabilmeniz için Bağımsız denetim tastiki zorunludur ve Devreden kdv'nizin bulunması gerekmektedir."

bu cümleniz yanlış olmuş. Bir daha inceleyin isterseniz.

Sayın ugurcadır,

"3. Kdv iadesini alabilmeniz için Bağımsız denetim tastiki zorunludur ve Devreden kdv'nizin bulunması gerekmektedir."

bu cümleniz yanlış olmuş. Bir daha inceleyin isterseniz.

Teşekkür ederim sadece Nakden iade için bilgilendirme yazmışım. Nakden iade için ymm raporu gerekmektedir. Mahsuben iade için gerek yoktur.

Sayın ugurcadır,

Yeni KDV uygulama Genel Tebliğinde konu ile ilgili birhayli değişiklik oldu. Eski tebliğlerle ilgili bilgilerinizi bir yana bırakın derim ben. Ayrıca sizin bahsettiğiniz rapor Eski ve Yeni tebliğlerde "Vergi Denetim Raporu" olarak adlandırılır. Bilginize.