İhracat Kdv'sinin Borca Mahsubu

Merhaba,
Gıda toptancısı mükellefin yemekçi firmaya vadeli mal satışı vardır. Yemekçi firmanında ihracatçı mermer firmasından ticari alacağı vardır. İhracatçı mermer firmasının tam istisna kapsamından doğan kdv alacağınından, yemekçiye olan borcuna karşılık gıda toptancısının vergi ve ssk borçlarına mahsup yapılabilir mi ? Konu ile ilgili varsa mukteza veya ilgili teblig varmıdır ?
Saygılarımla,

Ynt: İhracat Kdv'sinin Borca Mahsubu

Temlik edilebilir. Bu konuyla ilgili bir mukteza vardı ama bulamdım.

Mümkündür 84 nolu KDV tebliğini inceleyiniz.

Merhabalar,

Gıda totancısı (A)
Yemekçi firma (B)
İhracatçı (C)

İhracatçının iade alacağının Gıda toptancısının vergi borçlarına, ithalat sırasında uygulanan vergilere, SSK prim borçlarına mahsubun yapılabilmesi için bir ticari ilişki olması gerekmektedir. 84 nolu KDV genel tebliğinin ilgili bölümü mal ya da hizmet satın alınmasını şart koşmaktadır. Eğer A ile C arasında bir ortaklık ilişkisi yok ise yapılamayacağı kanaatindeyim.

Ancak kanunun şekil şartlarına uygun hale getirilebilir. A ile C arasında bir ticari ilişki kurulabilir ve mahsubu engelleyen durum ortadan kaldırılabilir.

Ayrıca iade alacağın üçüncü kişilere temlik edilmesi de mümkün olup, ancak yazılı başvurup, inceleme veya YMM raporuna istinaden çözülmesi beklenecektir.

Kanun sadece devlet/ihracatçı/yemekçi temliki ne kanun izin veriyor.

Devlet/ihracatçı/yemekçi/gıda toptancısı/ şeklinde bir temlik yapabilirsiniz,

ancak gıda toptancısıyla aranızda ticari ilişki olmadığı için "ikrazatçı" konumuna düşersiniz ki bu alacağınız için bir de faiz faturası kesmeniz gerekir.

Sonuç gıdacıya mahsup yapmamanızda fayda vardır.

Merhaba,

KDV GENEL TEBLİĞİ (SERİ NO:84)

Aralarında mal veya hizmet alışverişi olmasa bile, iade alacağının;

- sermayelerinin % 51 veya daha fazlası Devlete ait kuruluşlarda bağlı müessese, iştirak veya ortaklıkların,

- sermaye şirketleri, kooperatifler, kollektif şirketler ve adi ortaklıklarda ise ortakların

vergi borçlarına mahsubu mümkündür.

Sayın YK biraz daha ince düşünerek jimnastik yapalım.

84'ün bir kısmında bü cümle yer alırken daha alt maddelerde detaylı anlatımlarda bu ibare geçmemektedir. Bir bütün olarak okumak lazımdır.

Yani, 1.1.1.3. SSK Prim Borçlarına Mahsup

Mükellefler iade alacaklarını; kendilerinin, ortaklarının veya mal ya da hizmet satın aldıkları mükelleflerin SSK prim borçlarına (Sigorta Primi, İşsizlik Sigortası Primi, Eğitime Katkı Payı, Özel İşlem Vergisi, İdari Para Cezası, Tasarruf Teşvik Kesintisi Katkı Payı, Konut Edindirme Yardımı ve benzerleri ile ferilerine) mahsubunu talep edebilirler

........ gibi

yani 84'ün kendiyle çelişen açıklamaları vardır.

fakat bir bütün olarak okunduğunda bir hiyararşi ortaya çıkar, Yani

1-Önce kendi borcuna
2-Sonra Ticari ilişkideki firmalar ve ortakların borcuna,
3-daha sonra geri kalanlara

nerden ipucu yakalıyoruz.? aşağıdaki 84. maddedeki bir cümleden.
"İade alacağı öncelikle mükellefin ithalde alınanlar dışındaki vergi borçlarına mahsup edilir. Artan bir miktar olursa mükellefin isteğine bağlı olarak; kendisinin, ortaklarının veya mal ya da hizmet satın aldığı mükelleflerin ithalde alınanlar dahil vergi borçlarına veya SSK prim borçlarına mahsup yapılır."

Yani sizin vergi borcunuz, yemekçi firmanın vergi borcu varken, ortaklarınızın vergi borcu varken, diğer tedarikçilerinizin vergi borcu varken sıra Gıda toptancısına zor gelir.

Eğer gıda toptancısının vergi borcuna mahsup ederseniz ne olur.

1- Gıda toptancısından alacağınız olur,
2-Yemek firmasına (tedarikçiniz) borcunuz olur,
3-Yemek firması borcunuz ile Gıda toptancısı arasındaki alacağınızı kapatırsanız, Yemek firması ihracatççı olmadığı halde sizden olan alacağını kendi tedarikçisinin vergi borcuna mahsup etmiş durumuna düşerek kanunlarda yazmayan bir mahsup işlemi yapmış olur.
4-Gıda toptancısına bir nevi nakit kullandırmış olursunuz. (hiyerarşi de sıra gelmediği için).

sayın Betterfly,

Siz 84 nolu KDV GT' den ticari ilişki kurulmadan mahsup talebinde bulunulabileceğini mi çıkarttınız.(ortaklık ilişkisi hariç)

Ayrıca bahsettiğiniz hiyerarşi mahsup talebi sonrası mahsubun gerçekleştirilmesi ile ilgilidir.

Konu: ticari ve ortaklık ilişki olmadan Mahsup talebinde bulunulabilir mi???

GMANCE ' Alıntı:
sayın Betterfly,

Siz 84 nolu KDV GT' den ticari ilişki kurulmadan mahsup talebinde bulunulabileceğini mi çıkarttınız.(ortaklık ilişkisi hariç)

Ayrıca bahsettiğiniz hiyerarşi mahsup talebi sonrası mahsubun gerçekleştirilmesi ile ilgilidir.

Tüm şartlar yerine geldiğinde neden talebde bulunulmasın?

Mahsubun yapılabilmesi için şartlar nelerdir? (84KDV GT I-1.1)

GMANCE ' Alıntı:
Mahsubun yapılabilmesi için şartlar nelerdir? (84KDV GT I-1.1)

Sayın hocamız GMANCE

sizce olurmu - olmazmı?

Sayın İSMAİLYK,

Bir görüş paylaşıyoruz. Belkide ileride bu görüş paylaşımı sayesinde itibarımıza itibar katacağız. Eğer kinaye yaparsanız.........

Çekirge ben görüşümü yazdım okuyun.........

GMANCE ' Alıntı:
Sayın İSMAİLYK,

Bir görüş paylaşıyoruz. Belkide ileride bu görüş paylaşımı sayesinde itibarımıza itibar katacağız. Eğer kinaye yaparsanız.........

Çekirge ben görüşümü yazdım okuyun.........
Sayın ÜSTAD'ımız

Benim şahsen itibarıma itibar katma gibi derdim yok. Siz hala kariyerinizin peşindesiniz sanırım. Ben sadece size olurmu olmazmı diye bişi sordum ve siz hemen olayı kinayeliğe vurdunuz. Ben hala size sevgi saygı çercevesinde bakıyorum.

Sayın İSMAİLYK

İyi Çalışmalar Dilerim.....

GMANCE ' Alıntı:
Sayın İSMAİLYK

İyi Çalışmalar Dilerim.....
Hocam İyi Çalışmalar kalp kırıcı bişi dediysem affola....

Sayın meslektaşlar

Mesleğimiz saygın bir hale getirmek için önce bir birimize saygı göstermeliyiz. Konuyu kişiselleştirmenin ne bize ne foruma nede mesleğe bir faydası olmayacağı gibi zararı dokunacaktır.

İlk mesajımda mümkündür 84 nolu tebliği incelemenizi önerdim

84 nolu tebliğe göre mevzuat durumnunuza uygun değil geriye durumunuzu yasal kurallar içerisinde mevzuata uygun hale getirmek kalıyor.

Sayın İSMAİLYK

Tabi ki hayır. Ancak şunu söylemeden de geçemiyecem.
Bildiğiniz gibi mevzuatımızın okadar hızlı değişiyor ve güncelleniyor ki, itibarın korunmasının ve bilginin peşinde olmanın çok önemli olduğunu düşünüyorum. Sizin de böyle düşündüğünüze eminim, aksi hade bu forum sitesinde bulunmazdınız.

Kaldı ki, itibarınıza itibar katmak, itibarınızı korumak veya kariyer peşinde olmak kötü bişii de değildir. Aksine meslek mensubunu zinde tutacağına inanırım..

GMANCE ' Alıntı:
sayın Betterfly,

1-İsmail yk nın yazdığı alıntıya göre mahsup için ticari ilişkiye gerek yoktur.
2-Gmance nin alıntısına göre vadır.

iki alıntıda 84ç nolu tebliğdendir.

nasıl olacak bu işler.

Sonuçta 84'ü genel olarak okuyunca bir öncelikten de söz ediliyor.

demekki işin özüne bakmak lazım.

bu vakada olduğu gibi.

bu vakada öncelikli sayılanların devlete borcu yoksa gıda toptancısına mahsup olur,
varsa olmaz.

örnek kayıt

-----/--------------------------
136 gıda toptancısı : 1000YTL

19..iade alacaklar 1.000.-YTL
-----------------------------------
320 yemekçi firma 1.000 ytl

136 gıda toptancısı 1.000 YTL
------------------------------------

burda temlik işlemini görüyoruz.

yemekçinin kaydı

------------------------------
320 ıda toptancısından alacaklar 1.000 ytl

120 ihracatşıdan alacak 1.000 ytl
--------------------------------------

totancı kaydı

------------------------
360 vergi borcu

120 yemekçiden alacak
----------------

yani son kayıtta yemekçinin vergi borcunu toptancı ödemiş oluyor. Burada toptancıya sormazlar mı senin devlete borcun var ise önce kendi borcunu öde sonra müşterinin.