İhracat Ve İhraç Kayıtlı Fatura

elifbe

Katkı Sunan Üye
Merhabalar;

Bir şahıs firmasının ihracat yapabilmesi için belirlenmiş şartlar var mıdır?

İhraç kayıtlı fatura kesmek için aranılan şartlar içinde yer alan "Sanayi sicil belgesinde yer alan üretim konusunda gerekli araç parkına sahip olan" şartı ile bahsedilen nedir. Bu maddeyi pek anlayamadım. Ayrıca 5 işçi çalıştırma şartı kaldırıldı mı? Kişi sadece kendi çalışıyorsa yeterlimidir?

Teşekkürler, iyi çalışmalar.

Merhabalar;

İhraç kayıtlı fatura kesmek için aranılan şartlar içinde yer alan "Sanayi sicil belgesinde yer alan üretim konusunda gerekli araç parkına sahip olan" şartı ile bahsedilen nedir. Bu maddeyi pek anlayamadım. Ayrıca 5 işçi çalıştırma şartı kaldırıldı mı? Kişi sadece kendi çalışıyorsa yeterlimidir?

bir şahıs firmasının ihracat yapabilmesi için ihracatçılar birliğinde yetki alması gerekmektedir. onun dışında herhangi bir engel yoktur.

Merhabalar;

İhraç kayıtlı satış yapabilmek için imalatçı olmak gerekir, bunu belgelemek içinde kapasite raporu çıkarıp sanayi sicil belgesi almak gerekir. İhraç kayıtlı teslim edilecek mallar kapasite raporu/sanayi sicil belgesinde kayıt olmalıdır. Yani hazır giyim üretimi yapıyorsanız, başka bir malı ihraç kayıtlı teslim edemezsiniz. Ayrıca teslim edeceğiniz mallar miktar olarak ta kapasitenizle uyumlu olmalı, kapasitenizi aşmamalıdır.

cevaplarınız için teşekkürler.

peki ihracat yapacak olan firmanın ltd ya da aş olması zorunlu mu? Ayrıca ihracat yapmak için bankadan akredetif mi açtırmak zorunda. Bunun dışında ihracatçılar birliği üyeliği vb neler gerekiyor ?

İhracat yapmak için ltd.veya aş olmaya gerek yok. Şahıs işletmeleri de yapabilir. Öncelikle ihraç edeceğiniz malların konusuna uyan ihracatçı birliğine üye olacaksınız, gümrük müşavirine vekaletname vereceksiniz, gümrükte dosya açılıp imza beyanı, oda kayıt belgesi, vs.evrakları vereceksiniz. Gümrük müşavirleri daha iyi bilirler. Akreditif açılması zorunlu değildir. Alıcı firmayla olan anlaşmanıza veya güveninize bağlı olarak peşin,mal mukabili, vesaik mukabili, akreditifli vs. şekillerde ihracat yapabilirsiniz.

Merhaba
benimde bir sorum olacak
üreticiden yurtiçindeki tüketiciye satmak için alınan ürün, ihraç yapılabilir mi?
Yapılırsa faturası nasıl kesilir.

Merhaba
benimde bir sorum olacak
üreticiden yurtiçindeki tüketiciye satmak için alınan ürün, ihraç yapılabilir mi?
Yapılırsa faturası nasıl kesilir.
Yurtiçinden aldığınız malları ihraç edebilirsiniz. Bununla ilgili bir kısıtlama yoktur.
Normal faturadaki bilgilerin dışında, fatura döviz cinsinden kesilmelidir. Bunun dışında FOB/CIF/CF.. vs. gibi teslim şekli, mal mukabili,vesaik mukabili vs.gibi satış şekli belirtilmeli, Malın miktarı, kap adedi, brüt net kg ları, aracı banka gibi bilgiler yer almalıdır.

yurtiçinden aldığınız malları ihraç edebilirsiniz. Bununla ilgili bir kısıtlama yoktur.
Normal faturadaki bilgilerin dışında, fatura döviz cinsinden kesilmelidir. Bunun dışında fob/cıf/cf.. Vs. Gibi teslim şekli, mal mukabili,vesaik mukabili vs.gibi satış şekli belirtilmeli, malın miktarı, kap adedi, brüt net kg ları, aracı banka gibi bilgiler yer almalıdır.

aldığımız ürünün faturası kdv ' li olarak kesilmiş bize. Bizde bu malı ihraç etmek istiyoruz. Ihraç kayıtlı kesebilirmiyiz faturayı

Öncelikle Merhaba,

Ben şahıs firmasıyım. Serbest bölgede buluna bir firmaya hırdavat malzemesi vereceğim. Fakat 1000 TL üzeri olan satışlarda İhraç kayıtlı fatura kesmemi istiyorlar.
Burada ne gibi bir işlem yapmam lazım.
a) İhraç kayıtlı fatura kesebilir miyim,
b) KDV.li aldığım malı KDV siz satışı olur mu?