İhracatın Yapılması ve Bedelinin Tahsili

stajer66

Katkı Sunan Üye
ARKADAŞLAR BİR İHRACAT GERÇEKLEŞTİRDİK BUNUNLA İLGİLİ KAYITLARI AŞAĞI DA Kİ GİBİ YAPTIM

SİZCE DOĞRU MU?

15/01/2005 Tarihinde 19.615,00 Euro luk bir ihracat yapıyoruz o tarihteki kur 1.7692 ytl dir.

BEN KAYITI ŞÖYLE YAPTIM

-----------------------------------------------------------
120.02.001 YURTDIŞI ALICILAR 34.702,86 YTL

601.01.001 YURTDIŞI SATIŞLAR 34.702,86 YTL
---------------------------------------------------------------

30/11/2005 Tarihin de 10.000 euro havale geliyor Gelen 10.000,00 euro aynı gün 15.940,00 ytl ye çevriliyor .

BEN KAYITI ŞÖYLE YAPTIM

102.01.001 BANKA 15.940,00 YTL
611.01.001 SATIŞ İSKONTOSU 1.752,00 YTL

120.02.001 YURTDIŞI ALICIALR 17.692,00 YTL
----------------------------------------------------------------

Arkadaşlar hatalı yerler varsa düzeltmenizi rica ediyorum.

cevaplarınız için teşekkür ederim.

ilk satis kaydinizda bi problem yok.
gelen havaleyi kayit ederken iskonto yapmissiniz,neden iskonto yaptiniz anlayamadim. zannedersem satış yaptığınız kur ile gelen havale arasındaki kurdan doğan farki satış iskontosu gibi gösterdiniz. bu aradaki farkı kur farkı gideri olarak yazmaniz daha iyi olur bence.

meraba;
Dış Ticaret İşlemlerinin Muhasebeleştirilmesi

1.Yabancı para birimi ile ifade edilen işlemler gerçekleştirildiklerinde TL’ye dönüştürülerek kaydedilir.Dönüştürme işlemlerinde varsa fiili işlem kuru, yoksa T.C.M.B döviz alış kuru uygulanır.

2.Raporlama anında yabancı para birimiyle ifade edilen varlık ve yabancı kaynak unsurları güncelleştirilir. Varlıkların arasında yer alan efektif unsurlar (nakit para) T.C.M.B efektif alış kuru üzerinden diğerleri döviz alış kuru üzerinden güncelleştirilir. Güncelleştirme sırasında ticari alacakların dışındakiler kambiyo kar zarar hesabı ile muhasebeleştirilir.

3.Yabancı para cinsinden (ihracat bedeli dövizler) var olan ticari alacakların güncelleştirilmesinde aynı dönemde ortaya çıkan kur farkları hasılat ve hasılat düzeltmesi olarak dikkate alınır. Hesap planında 601 ve 612 nolu hesap muhasebeleştirilir. Döneminden sonra ortaya çıkan kur farkları ise kambiyo kar veya zarar hesabında muhasebeleştirilir

---------------------------------------------------------
Saygılarımla

arkadaşlar tekrar merhaba ben sizin bu yanıtlarınızdan net bir şey anlayamadım. Şimdi bu kayıtlar doğrumudur.

ilginiz için teşekkür ederim

cevabın bir kısmı doğru sadece 611 iskonto hesabı yerine 612 nolu diğer indirimler hesabının olması gerekir... bu yaptığın kayıt sürekli envanter yöntemine göre bu şekildir...

-----------------------------------------------------------------------------
saygılarımla

sevgili stajer66
sana kısaca şunu söyleyebilirim döviz hesapları ytl cinsinden muhasebeleştirilir ihracat işlemlerinde faturanın muhasebeleştirildiği tarih ile havalenin geldiği gün itibariyle döviz kurlarında bir farklılık varsa olumlu farklar 601 hesabın alacağına, olumsuz farklar ise 612 diğer indirimler hesabında izlemelisin