İhracatta Kdv İadesi

Merhaba
ihracatçı firmayım. 3 aylık kdv alacağım var. bir ayında ihrac kayıtlı aldım ve ihrac ettim. diğer iki ay kdv li alıp ihrac ettim. ihracat dışında bir gelirim yok. muhasebecim kdv beyannamelerini yanlış vermiş. iade talebini girmeye çalıştığımda tutarlar uyumlu değil. talepleri henüz onaylamadım. muhasebecimin ilk ihracat yapan firması benim. dolayısı ile tecrübesiz. indirilen kdv listesine ne yazacağız, yüklenilen kdv listesine ne yazacağız yanlış beyannameleri nasıl düzelteceğiz bunlar firmam için sorun olurmu? ağustos sonuna kadar değiştiremiyorum muhasebecimi. dolayısıyla kendim ilgileneceğim bu konu ile ilgili yardımcı olabilecek arkadaşlar var ise yardımınızı rica ederim. :):):)

1- İndirilecek kdv listesine ihracatın gerçekleştiği dönemdeki alış faturalarınızı yazacaksınız. (KDV beyannamesindeki tutarla aynı olması gerekir.)
2- Yüklenilen kdv listesine ihraç edilen malın bünyesine giren kdv lerin tutarı yazılır. Eğer imalat ettiğiniz malları ihraç ediyorsanız, yüklenilen kdvnin doğru hesaplanması gerekir. Yok imalatçı değilde aldığınız malları doğrudan ihraç ediyorsanız bu malların alış faturalarındaki kdv sini yüklenilen kdv listesine yazabilirsiniz. Genel yönetim giderlerinden de pay verilebilir.
3- Kdv beyannamesinde, ihracatı, faturanın kesildiği dönemde değil malların yurtdışına çıktığı tarihte (ayda) göstereceksiniz. Bu tarihi VEDOP sisteminden veya internet vergi dairenizde görebilirsiniz. KDV beyannamesinde bu tarihteki döviz alış kuru * faturanın döviz tutarını = bildireceksiniz.
Temel hususlar kabaca bunlar...

Yukarıdaki açıklamalara ek olarak;
KDV beyannamelerinin düzeltilmesi gerekir. Düzeltme beyannamesi vermeniz sorun olmaz.
Yüklenim KDV ve İndirim KDV listesi haricinde satış fatura listesi ve gümrük çıkış beyannamesi listesini de hazırlayıp, bu listeleri de yüklemeniz gerekmektedir.

merhaba
konuyla alakalı olarak benim de birkaç sorum olacak.
Bir şahıs firması açılışı yaptık. bu şahıs temizlik ürünleri ve plastik çatal bıçak vs. satacak. perakende satışın yanında serbest bölgedeki firmalara da bu ürünleri satacak. Tabiki serbest bölgeye kdv siz satacak ve iade almamız gerekecek.
Konuyla ilgili forumları araştırdım hatta koray ateşin kdv iade uygulamaları rehberi kitabını alarak okudum.
Fakat anlayamadığım şeyler var ve yanlışlık yapmak istemiyorum. şahsın ilk kdv beyanını verdim. Hiç satışı yoktu ama mal alışı vardı. hiçbir liste vs doldurmadan direkt kdv beyanını yolladım.
Şimdi soruma gelelim.
- ihracatın beyan edildiği döneme ait indirilecek kdv listesi
- yüklenilen kdv listesi
gönderilmesi gerektiğini örendim. ama bu listeler sadece ihracat yaptığım ay mı gönderilecek ?
ayrıca bu listelerin gönderilme zamanları nelerdir?
ayrıca bu listeler ihracatın yapıldığı ay gönderilirse, ben ihrac ettiğim malı geçen aylarda aldıysam yüklenilen kdv listesine önceki ay aldığım tarihi mi yazacağım

yardımlarınız için şimdiden teşekkür ederim

merhaba
Bir şahıs firması açılışı yaptık. bu şahıs temizlik ürünleri ve plastik çatal bıçak vs. satacak. perakende satışın yanında serbest bölgedeki firmalara da bu ürünleri satacak. Tabiki serbest bölgeye kdv siz satacak ve iade almamız gerekecek.
Konuyla ilgili forumları araştırdım hatta koray ateşin kdv iade uygulamaları rehberi kitabını alarak okudum.
Fakat anlayamadığım şeyler var ve yanlışlık yapmak istemiyorum. şahsın ilk kdv beyanını verdim. Hiç satışı yoktu ama mal alışı vardı. hiçbir liste vs doldurmadan direkt kdv beyanını yolladım.
Şimdi soruma gelelim.
- yüklenilen kdv listesi
gönderilmesi gerektiğini örendim. ama bu listeler sadece ihracat yaptığım ay mı gönderilecek ?
ayrıca bu listeler ihracatın yapıldığı ay gönderilirse, ben ihrac ettiğim malı geçen aylarda aldıysam yüklenilen kdv listesine önceki ay aldığım tarihi mi yazacağım

Evet, İndirilecek KDV listesi ve Yüklenilen KDV listesi ihracatın yapıldığı ayda gönderilecek

listelerin gönderilme zamanı, siz iadeyi ne zaman almak istiyorsanız o zaman :) beyannameyi verdikten sonra listeleri yükleyebilirsiniz.

yüklenilen KDV listesine önceki aydan alınmış olan faturanın bilgilerini yazabilirsiniz.

Merhaba
ihracatçı firmayım. 3 aylık kdv alacağım var. bir ayında ihrac kayıtlı aldım ve ihrac ettim. diğer iki ay kdv li alıp ihrac ettim. ihracat dışında bir gelirim yok. muhasebecim kdv beyannamelerini yanlış vermiş. iade talebini girmeye çalıştığımda tutarlar uyumlu değil. talepleri henüz onaylamadım. muhasebecimin ilk ihracat yapan firması benim. dolayısı ile tecrübesiz. indirilen kdv listesine ne yazacağız, yüklenilen kdv listesine ne yazacağız yanlış beyannameleri nasıl düzelteceğiz bunlar firmam için sorun olurmu? ağustos sonuna kadar değiştiremiyorum muhasebecimi. dolayısıyla kendim ilgileneceğim bu konu ile ilgili yardımcı olabilecek arkadaşlar var ise yardımınızı rica ederim. :):):)

konu ile ilgili arkadaşlar gerekli paylaşımda bulunmuşlar. Eğer yapamaz iseniz bu konuda yardımcı olabilirim. Kolay gelsin.

merhaba
Şimdi soruma gelelim.
- yüklenilen kdv listesi

Konu ile ilgili mustafac06 sizi bilgilendirmiş. Eğer ki yapamaz iseniz yardımcı olabilirim. Kolay gelsin