İkinci El İş Makinası

değerli üstatlarım...

bir insaat ltd şti. ikinci el 2 adet iş makinası (asfalt yama silindiri) almış ancak noter satış senedi yapılmamış. bu iş makinalarında noter satış senedi zorunluluğu yokmudur? ayrıca ticaret odasına tescili gerektiğini duymuştum böyle bişey varmıdır? bu konu hakkında bilgi verirseniz çok memnun olurum.

Saygılarımla....

Ynt: İkinci El İş Makinası

*noter satışı ile yapılmalıydı,o zaman şirketin aktifine alabilirdiniz makınaları.
ama şu anda elinizde belge yok.makınalarda gayriresmi durumda.

Noter satışını müteakip en geç 1 ay içerisinde ticaret odasına müracaat etmeniz gerekir.
Leasingli iş makinası almıştık, noter devrinden sonra 1 aylık süreyi geçirdiğimiz için ceza kesildi.
selamlar,

Herkese slm lar
benim bildiğim bilançoda gözükecek şeylerin ticaret gazetesinde yayınlanmasına gerek yoktur ki bu da bir demirbaştır ve bilançoda gözükür

ilginizden dolayı teşekür ederim... elimde sadece fatura var. benim bildiğim iş makinelerinin ruhsatını ticaret sicilinin vermesi o yüzden o şekilde sordum?. ticaret odasıda tescil için noter satışını istiyor. ama vatandaş noter satışı yapmamış. hem plakasız silindir olur mu bunuda öğrenmek istiyorum. çünkü plaka sonuçta tescile başlı değil mi? tescil ister trafik olsun ister oda noter satış senedi istemez mi?

Yeni (sıfır) iş makinası alımlarında fatura yeterlidir.
İkinci el alımlarda noter satış sözleşmesi de yapılmalıdır.
Noter satış sözleşmesini yaptırın, ticaret odasına başvurun.
(İşlemler, gecikmeden dolayı cezalı olacaktır.)

smmmkaraman ' Alıntı:
Yeni (sıfır) iş makinası alımlarında fatura yeterlidir.
İkinci el alımlarda noter satış sözleşmesi de yapılmalıdır.
Noter satış sözleşmesini yaptırın, ticaret odasına başvurun.
(İşlemler, gecikmeden dolayı cezalı olacaktır.)

noter satış işlemi güncel olacağından ve akabinde ticaret odası ile işlem yapılacağından gecikme ceza olacak mıdır?

değerli dostlar ikinci elde olsa sonçta bir ticari araçtan bahsediyorsunuz bu kişinin yada firmanın vergi kaydı olmak zorunda fatura ile bu iş yapılır noter satışına gerek kalmaz. yada firma kendi adına ruhsat çıkartıyor ruhsat baz alabilirsiniz

ADİL BALOĞLU ' Alıntı:
değerli dostlar ikinci elde olsa sonçta bir ticari araçtan bahsediyorsunuz bu kişinin yada firmanın vergi kaydı olmak zorunda fatura ile bu iş yapılır noter satışına gerek kalmaz. yada firma kendi adına ruhsat çıkartıyor ruhsat baz alabilirsiniz

Sayın Baloğlu,

"iş makinaları"ndan bahsediyoruz! .... !