İmha Edilen Ürünler

Yurtiçi satılmak üzere yola çıkan mal (et) Tarım İl Müdürlüğü ekiplerince hatalı olarak imha edimiştir. Konuya ilişkin mahkeme sürecini başlattık fakat firmamız açısından doğrudan zarar olan bu durum için yapılacak muhasebe kaydında önce karşılık ayırıp mahkeme sonucuna göre mi zarara ilişkin kayıt yapmalıyız yoksa başka türlümü.. nasıl bi yol izlemeliyiz yorumlarınızı bekliyorum şimdiden teşekkür ederim.

Son düzenleme:
Paranın geri alma ihtimali olduğundan dolayı dierk gider yazılması doğru olmaz. Karşılık ayrılması gerektiği düşüncesindeyim.

Karşılık ayrılamaz diye düşünüyorum. Karşılık ayrılması için fatura kesilip alacağın doğması gerekir. Sevk edilen malların normal stoklardan çıkarıp diğer stoklara alınması, dava sonucuna göre de işlem yapılması gerekir. Zayi olan mallar gibi düşünüp kdv sinin indirimlerden çıkarılması gerekebilir.

Karşılık ayrılamaz diye düşünüyorum. Karşılık ayrılması için fatura kesilip alacağın doğması gerekir. Sevk edilen malların normal stoklardan çıkarıp diğer stoklara alınması, dava sonucuna göre de işlem yapılması gerekir. Zayi olan mallar gibi düşünüp kdv sinin indirimlerden çıkarılması gerekebilir.

Zayi olan mallarda dönem sonunda karşılık ayırmıyo musunuz?