fonradar

İnşaat Alım Satım Firması

Arkadaşlar cumartesi günü bir firmanın bilançosunu incelerken firma muhasebecisinin 258 nolu hesabı kullandığını gördüm ve kişiye neden 150-151-152-720-730 lu hesapları kullanmadığını sordum ve bir ymm sorduklarını 258 nolu hesabı kullanmaları gerektiğini söylemiş bu kişi kendisi kullanmak için yapmıyor bu inşaatları arazi alıyor inşaatı yapıyor ve satıyor yorumlarınızı bekliyorum saygılar,

Kesinlikle yanlış, bu şirket için o binalar sabit kıymet değil mamuldür. O nedenle 150-151 ve 152'nin kullanılması gerekir.

kesinlikle yanlış ama ymm olsun ön muhasebeci de 55 yaşlarında var o olsun yüzüme aval aval bakıyorlar ve 258 de olur yaa diyorlar ne diyeyimde ikna olsunlar ben bunlar sizin stoklarınız bilançoda 1 li hesaplarda olmalı siz 2 li hesaplarda mdv gibi işleme alıyorsunuz ve hatta stoklara amortisman ayrılmaz siz birde üstüne amortisman ayırıyorsunuz falan dedim ama anlamadılar ki

Yok artık daha neler???:banghead: Hem mamul olan binayı aktife mdv diye kaydet o da yetmiyor inşaatı devam eden binaya amortisman ayır, ki mdv olmadığı için aslında inşaat bitmiş olsa bile amortisman ayıramazlar. Bence boşuna o YMM'yi de muhasebeciyi de ikna etmeye çalışmayın. 55 yaşındaki amca zaten bu yaştan sonra öğrenemez, YMM'nin de ruhsatını iptal etmek lazım.

Son düzenleme: