İnşaat Firmasında Çalışan Eleman Hk.

Merahabalar

Benim sorum şu olucak; Bir inşaat firmamız var bu firmanın çeşitli şantiyelerinde taşeronluk yaparak inşaat işleri yapmakta. Fakat bir elemanımız sürekli olarak bu şantiylere giderek çalışıyor. 3 gün bir şantiyede 5 gün bir şantiyede çalışıyor. Bunun sonucunda elemana her şantiye için sürekli işe giriş bildirgesi verip duruyoruz. Bunun getirdiği iş takibi ve giriş çıkıştaki takibatı azaltmak için elemanı sürekli bir şantiyede ssk lı göstersek ve diğer yerlere çalışmaya gidince tekrar oraya girişini yapmasak ne olur? Veyahut gidince bir iş kazası olursa firma aleyhine bişey doğarmı? (elemanı merkezde idame edemiyoruz çünkü sözleşmeler gereği belli bir işçi sayısını göstermek gerekiyor ssk ya)

merhaba;
biraz geç cevap vermiş oluyorum ama unarım yardımcı olabilirim.

bu çalışanı, çalıştığı her işe ayrı ayrı bir kez giriş yaptıktan sonra her işte çalıştığı süreleri beliryeyip ( saat veya gün olarak) bu çalışmaları için puantaj düzenleyebilir ve aylık bildirgede her işte çalıştığı toplam süre kadar ( her işin süresini ayrı ) bildirebilirsiniz. bildirilemeyen eksik süreleride puantaj listelerinide ekleyerek eksik gün bilgi formu ile ssk ya verebilirsin. dikkat etmeniz gereken bir konuda ; bu işçi tam ay çalışıyorsa, bildirgelerde gösterdiğiniz günlerin toplamının da 30 gün olması gerekir. örneğin 1. işte toplam 8 gün, 2. işte 12 gün 3. işte de 10 gün çalıştığını kabul edelim. öncelikle;bu işçinin 3 işe de ayrı ayrı girişini yapıcaksınız. çıkış yapmadan her iş için çalıştığı kadar süreleri o işin bildirgesinde göstereceksiniz. eksik bildirilen günler için de her iş için ayrı ayrı (puanlaj listesi ile birlikte) eksik gün bildirim formu düzenleyip kuruma vereceksiniz. işlerden biten olduğunda yada işçinin bir daha o işte çalışmayacağı belli oduğunda çıkışını yapabilirsiniz. bu süre içinde hiç çalışmadan geçirdiği bir ay olduğunda da aynı şekilde uygulama yapabilirsiniz. böylece işçilik maliyetlerinide doğru yansıtabilirsiniz diye düşünüyorum. iyi çalışmalar. kolay gelsin....