Özel İnşaat İşi mi ?

asiye780

Katkı Sunan Üye
özel bina inşaatı yapacak olan vergi mükellefi olmayan kişiye benim firmam mütehattlik işi yapacak.aralarında ki sözleşme geregi bahçeli müstakil ev yapacak.evin yapılmasında ki tüm malzeme alımı işci maaşları primleri arsa sahibine ait olacak.iş kazalarından oluşan giderler vs hepsi arsa sahibine ait olacak.mütahit sadece iş takipi yapcak bunun karşılığında aylık bedel alacak.bu durum da inşaat ssk dosyası kimin adına açılacak.farklı bi durum uygulamada var mı..müteahhit mi arsa sahibi mi..alt yüklenici yada taşeronluk ilişkisi oluştumu burda.alınan inşaat malzemeleri arsa sahibi adına olacak muhtemelen müteahhit gider olarak kullanamayacak.ve muhtemelen arsa sahibine sadece hizmet faturası kesecek iş takipi için.sizlerin bu konuyla ilgili düşünceleriniz nelerdir acaba. ilk defa böyle bi durumla karşılaşıyorum.önerilerinizi bilgi paylaşımlarınızı bekliyorum

Sayin Asiye

Inşaatlarla ilgili ruhsat (yapı ruhsatı) arsa sahibi adına düzenlenmekte olup, buna bağlı olarak da genelde inşaatlarla ilgili işyeri dosyası ruhsat sahibi adına açılmakla birlikte, 2019 yılında yapılan mevzuat değişikliğine göre artık her isteyen kendisi inşaat yapamıyor, genelde müteahhide yaptırmak zorunda kalıyor.

SGK tarafından çıkarılan 2020/20 sayılı İşveren İşlemleri Genelgesi’ne göre;

Eğer inşaat, mülkiyet (arsa) sahibi yani ruhsatta ismi geçen gerçek veya tüzel kişi tarafından işçi çalıştırılarak yapılıyorsa işyeri dosyasının onun adına açılması gerekiyor.

Buna karşılık mülkiyet (arsa) sahibi işçi çalıştırmadan inşaatı anahtar teslimi müteahhide yaptırıyorsa o zaman işyeri dosyasının müteahhit adına açılması gerekiyor.

Sayin Asiye

Inşaatlarla ilgili ruhsat (yapı ruhsatı) arsa sahibi adına düzenlenmekte olup, buna bağlı olarak da genelde inşaatlarla ilgili işyeri dosyası ruhsat sahibi adına açılmakla birlikte, 2019 yılında yapılan mevzuat değişikliğine göre artık her isteyen kendisi inşaat yapamıyor, genelde müteahhide yaptırmak zorunda kalıyor.

SGK tarafından çıkarılan 2020/20 sayılı İşveren İşlemleri Genelgesi’ne göre;

Eğer inşaat, mülkiyet (arsa) sahibi yani ruhsatta ismi geçen gerçek veya tüzel kişi tarafından işçi çalıştırılarak yapılıyorsa işyeri dosyasının onun adına açılması gerekiyor.

Buna karşılık mülkiyet (arsa) sahibi işçi çalıştırmadan inşaatı anahtar teslimi müteahhide yaptırıyorsa o zaman işyeri dosyasının müteahhit adına açılması gerekiyor.
Çok teşekkür ediyorum.