İnşaat işi, İstişare...

TLHOMR

Katkı Sunan Üye
Değerli meslektaşlar; kendimle ilgili bir hususu anlatmak ve değerlendirmenizi almak istiyorum.

SMMM. Serbest meslek-Gelir vergisi mükellefiyim.
2013 Yılında aldığım bir arsa üzerine 10 daireli bir bina inşa ederek satmak düşüncesindeyim.
Bu durumda şu işlemleri yapmam gerektiğini düşünüyorum.. Sizce atladığım bir husus var mı ?
Teşekkür eder, işlerinize hayırlar-bereketler dilerim..

1-Ruhsat ile birlikte vergi daireme müracaat ederek mükellefiyetime TİCARİ KAZANÇ ilave edilmesini talep edeceğim. Ayrıca çalışacak işçiler için ilgili adrese SSK dosyası açacağım..

2- Bir cilt irs.fatura tastik ettireceğim. Daire satışları için bu faturaları kullanacağım..

3-Serbest meslek defterine ilave olarak işletme defteri tastik ettirecek ve inşaatın tüm işlemlerini burada takip edeceğim… ( buna mecbur muyum emin değilim, inş. evraklarının aynı deftere işlenmesi uygun olur mu )

4-İnşaat faaliyeti süresinde işletme hesap özetinde daireleri yarı mamul ya da inşaat bittiğinde mamul olarak STOK ENVANTER devri göstereceğim. Dairelerin satışında doğacak karı G.V beyanımda ticari kazanç olarak beyan edeceğim..

5-İnşaat malzeme alımları % 18 kdv li… Daire satışları ise ( kentsel dönüşüm bölgesi ) % 1 KDV li olacak… Tek KDV beyanı üzerinden işlemler yürüyeceğinden devir KDV oluşacak ve KDV bakımından önemli bir avantajım olacak… Epey bir süre KDV ödemem çıkmaz… Burada özellikli bir durum var mı ?

Saygılar,

S.Meslek erbabı ticari faaliyette bulunamaz herhalde haksız rekabet olmasın diye bunu yapmışlar.Bence s.mesleği bırakarak mütaahhitlik belgesi için müracaat ederek alabilirsen mütaahhit olabilirsin.Geçici belge veriyorlardı iş bitirme belgen olmadığına geçmşişinde inşa ettiğin bina referans olmadığına göre inşaat mühendisi veya mimar olmadığına göre geçici uygulama bitti ise belli sürelerde mükellef olanlara verdiler bence mütaahhit belgeside alamazsın.Yasa koyucu ticari faaliyetleri ayrı bir şekilde tasnif etmiştir ve işletme ve bilanço defter ile belgelenir s.meslek ilmi mesleki bir iştir ticaret değildir bir arada aynı defterde olmaz.Kdv içinde iyi niyetli görünmüyorsun ikisini karıştıttırmazlar inşaattan doğan kdv alacakları rapor ile geri alınabilir ancak kayıtların çok sağlam olması lazım.Bizde 60 mütaahhit var sadece 2 si iade kdv alabilecek durumdalar diğerleri hala bekliyorlar talep etmeye cesaretleri yok.Çünkü kayıtları yetesiz fiatları düşük iade istemeye utanıyorlar idare kolay kolay iade vermez inceleme oluyor veya cesur bir ymm lazım inşaat sektöründe bulamıyoruz bazıları borçlu çıkabiliyor.Bence önce mütahhit belgesi alabilecekmisin ondan sonra s.mesleği geçici olarak terk ederek ticaret düşün.Birde bu iş piyasa meselesi piyasa varmı bence bu sektörde heryerde doyuma ulaştı biraz parası olan tuafiyeci çeyizci kamyoncu nalburcu mütaahhit oldu hepsi satamıyor bazı bölgeler satmıyor ağaoğlu bile satamıyor 50 ay vadeye yaymış bunuda göz önüne almak lazım ticaret ayrı bir iş yapabilecekmisin piyasan varmı satamzsan karda olmaz maliyetine vermek zorunda kalırsan ne olacak bakmak öz eleştiri yapmak lazım.Dün bir kişi geldi 30 yıl önce İstanbulda inşaatçılık yapmış burada bir arsa almış işe başlayayım diyor ama burada yeni taşınmış piyasası yok kime satacak çok parası varsa 8 daire bitirecek kadar 500 bini varsa dayanabilirse olur piyasası olan projede satmıyor dayanıyor bitince satıyor 10 lira fazlaya satabiliyor.Bu eleştirlerle tekrar düşününüz hayırlı olsun.

Çalışanlar listesinden silinirse ve mesleğe ara verirse ticaret yapabilir içimizde sigorta şirketine ortak olanlar var o da ticaret sayılır sebze meyva fidan işi yapan bir arkadaşımız var.Yasa koyucu avukatlar , doktorlar,smmm'lere bu yasağı koymuş sanırım haksız rekabet olmasın diye düşünülmüş olmalı. Doktorlar mesleği ile ilgili hastahanelere ortak olabiliyor bizlerde meslek ile ilgili kurulan denetim şirketlerine ortak olabiliyoruz o istisna sayılıyor.İnşaat, makina, elektrik mühendileri 'de s.meslek erbabı ama proje çizip aynı zamanda ticaret yapabiliyorlar taahhüt işi yapabiliyorlar onların kanunları mahsur görmemiş.Güç odakları gücü olduğunca kendi lehine çevrilmesini sağlamış. Emlakçılık oto alım satım mütaahhitlik sigorta acentalığı yapan smmm ler var ama yakınlarının üzerinden veya şirkette küçük ortak olarak yapıyorlar .İyi çalışmalar.

Arkadaşlar kıymetli yorumlarınız için teşekkür ederim..

Kendi arsam üzerine satma-mak üzere ( kiraya verme ve aile bireylerinin ihtiyacı vs nedenlerle ) ÖZEL İNŞAAT hükümleri çerçevesinde 1 defaya mahsus inşaat işi yapmak niyetinde idim... Ki buna yani kendi arsama inşaat yapma hakkıma kimse hiçbir kanun engel olamaz, olmamalı diye düşünmekteydim..

Müteahhit belgesi vs önemli değil, zaten faturalı olarak inşaat şirketine yaptıracağım işin önemli kısmını...

Ancak her ihtimale karşı vergi daireme danışayım dedim ve İHTİYAÇ FAZLASI BAĞIMSIZ BÖLÜM İNŞA ETTİĞİNİZDEN bu inşaatı ÖZEL İNŞAAT kapsamında değerlendiremezsiniz ve TİCARİ KAZANÇ bakımından da mükellef olmalısınız denildi...
Sonrasında olması gerekenleri istişarenize açtım..
Aslında birçok açmaz var hala..

ÖZEL İNŞAAT olarak satmamak üzere yaptım veya yaptırdım bedelini ödeyerek, 3 sene sonra daireleri satmaya karar verdim ne olacak ? Aynı yılda birden fazla satış söz konusu olduğu için gene ticari kazanç sayılması gerekecek.. vs. vs

Meslek kanunumuzda aşağıdaki şekilde bir hüküm var ama sanırım idare işin bu tarafı ile değil, vrgi tarafı ile ilgili..

........................Ancak, 3568 sayılı Kanunun “Yasaklar” başlıklı 45. maddesi; “Serbest muhasebeciler, serbest muhasebeci mali müşavirler bu unvanla, yeminli mali müşavirler ise bu unvan ve tasdik yetkisiyle; 2. maddede yazılı işlerin yürütülmesi amacıyla gerçek ve tüzel kişilere tabi ve onların işyerlerine bağlı olarak hizmet akdi ile çalışamazlar, ticari faaliyette bulunamazlar, meslekle ve meslek onuru ile bağdaşmayan işlerle uğraşamazlar…” düzenlemesini getirmiştir. Madde metnine bakarsanız önşart, “bu unvanla” ibaresi vardır. BU ÜNVANLA İBARESİNDEN KASIT HAKSIZ REKABETİN ÖNLENMESİ AMACI TAŞIMAKTADIR ve ünvan kullanılmadan ticaret de yapılabilir şeklinde bir yorum okudum.. Ki; pek çok meslektaşımız bazı şirketlere ortak olarak TİCARET yapmaktalar...!

KDV nin indirilemeyeceği kanaatinize ise hiç katılmıyorum...
Pek çok farklı alanda ticaret yapan şirketler inşaat yaptıklarında yüklendikleri kdv yi indiriyor ve hatta İADE alabiliyorken, serbest meslek mensubu ( inşaat işi yapabilirse ) bu genel uygulamadan yararlanamaz demek bence haklı bir tavır olmaz... İade isteyebiliyorsa, indirim konusu yapması da doğaldır..

Saygılar,

Son düzenleme:
Kararı vermişsiniz konu hakkında bilginiz olduğu anlaşılıyor burada bizleri kullanmış oldunuz umarım aynı şeyi bir başkası size yapmaz hayırlı olsun mücadeleli bir dönem olacak.Ruhsatlara mütaahhit adı yazabilmek için bir mütaahhitle ön bir sözleşme istiyorlarki ruhsat verilebilsin sözleşmeye imza atan mütaahhit o işi yapacak faturasını kesecek parasını alacak adını verip icraatta olmaz ise yani vazgeçtik denilip özel inşaat yapılırsa kanuna karşı hile oluyor ruhsat alabilmek için idare bunu takip ediyor.İnşaatta iade kdv alabilmek için satış fiatından fatuıra kesmek lazım tüm hesap haraketleri bankadan geçmeli alış yapılan firmalardan kodda olan olmamalı iade talebi olunca alıcılarla görüşüp tutanak yapıyorlar yani kayıtlarınızda görünen hesap haraketlerini alıcılarda onaylaması lazım.İdare yılda 3 araba alıp satanı 3 gayrımenkul alıp satanı gerçek usul mükellefiyet tesis ediyor para kazandımı zararmı etti diye bakmıyor.Gelişmeleri burada yazarsanız bizlerde teoride olanın tatbikatını izlemş oluruz.Önceki gün gelen mütaahhit adayı daha belge için müracaatı yok ticaret odası kaydı yok muhasebeci ücretini öğrenmek istiyordu ne hizmet yapılacağı belli değil adam şimdiden bağlantı yapacak bize verilen paraya bakış açısına bakınız ne kadar çok göze batıyor demekki sorma ihtiyacı hissediyor oysa 8 daire inşaatta meslek mensubuna ödenecek para diğer ödemelerin çok çok altındadır ama iş görülmediği için çok görülüyor avukara gitse bilhassa ağır cezalık davalarda ne istenirse ödeniyor bize geldimi asgari tarfe soruluyor.Tekrar hayırlı olsun.

Kararı vermişsiniz konu hakkında bilginiz olduğu anlaşılıyor burada bizleri kullanmış oldunuz umarım aynı şeyi bir başkası size yapmaz hayırlı olsun mücadeleli bir dönem olacak.Ruhsatlara mütaahhit adı yazabilmek için bir mütaahhitle ön bir sözleşme istiyorlarki ruhsat verilebilsin sözleşmeye imza atan mütaahhit o işi yapacak faturasını kesecek parasını alacak adını verip icraatta olmaz ise yani vazgeçtik denilip özel inşaat yapılırsa kanuna karşı hile oluyor ruhsat alabilmek için idare bunu takip ediyor.İnşaatta iade kdv alabilmek için satış fiatından fatuıra kesmek lazım tüm hesap haraketleri bankadan geçmeli alış yapılan firmalardan kodda olan olmamalı iade talebi olunca alıcılarla görüşüp tutanak yapıyorlar yani kayıtlarınızda görünen hesap haraketlerini alıcılarda onaylaması lazım.İdare yılda 3 araba alıp satanı 3 gayrımenkul alıp satanı gerçek usul mükellefiyet tesis ediyor para kazandımı zararmı etti diye bakmıyor.Gelişmeleri burada yazarsanız bizlerde teoride olanın tatbikatını izlemş oluruz.Önceki gün gelen mütaahhit adayı daha belge için müracaatı yok ticaret odası kaydı yok muhasebeci ücretini öğrenmek istiyordu ne hizmet yapılacağı belli değil adam şimdiden bağlantı yapacak bize verilen paraya bakış açısına bakınız ne kadar çok göze batıyor demekki sorma ihtiyacı hissediyor oysa 8 daire inşaatta meslek mensubuna ödenecek para diğer ödemelerin çok çok altındadır ama iş görülmediği için çok görülüyor avukara gitse bilhassa ağır cezalık davalarda ne istenirse ödeniyor bize geldimi asgari tarfe soruluyor.Tekrar hayırlı olsun.

Kıymetli arkadaşım, neden böyle bir yorum yaptınız ? Neden gücendiniz ? kullanmak ne demek... Lütfen, yanlış anladınız... Konunun başlığı zaten istişare... evet araştırdım, vergi dairesi ile görüştüm ama sizlerin değerli görüşleri ile karşılaştırmak istedim... Bunda kusur nerede ? Mesleki forum sayfası zaten bu amaçla değil mi ..! Lütfen yanlış anlamayı düzeltelim... Yorumlarınız için teşekkür ederim..
Hem hala daha ne yaparsam tam doğru yapmış olacağım emin değilim... Hala görüşlere ihtiyaç var...
Özel inşaat kapsamında yapsam vergi dairesi olmaz diyor...
Zaten özel inşaat yapıp sonra satmaya kalksam gene ticari kazanç devreye giriyor...
Baştan ticari kazanç kapsamında yapsam meslek kanunu devreye giriyor...

Değerli yorumlarınızı bekliyorum...
Saygılar...

VD sizin ne iş yapacağınıza değil alacağı vergiye bakar. Ancak meslek yasamız gereği ya SMMM ya ticari faaliyetten birini tercih etmeniz gerekir. Bu tip zorlamalardan dolayı eş/çocuk/akraba üzerinden hülle yapanlar da var.

VD sizin ne iş yapacağınıza değil alacağı vergiye bakar. Ancak meslek yasamız gereği ya SMMM ya ticari faaliyetten birini tercih etmeniz gerekir. Bu tip zorlamalardan dolayı eş/çocuk/akraba üzerinden hülle yapanlar da var.

Sn.Merkür2; meslek yasamıza rağmen ( ki bence tartışmalı ve yanlış tutum ) inşaat işini yaparsam KDV indirimi hakkında ne düşünürsünüz ? Ben yüklendiğim kdv yi genel beyannamede indirim konusu edebilmeliyim diye düşünüyorum... ( % 18 - % 1 d-farkı ) iade almalı ya da indirimde kullanmalıyım..