İnşaat Kdv İadesi

acziyet

Katkı Sunan Üye
Herkese kolay gelsin, ilk defa inşaat kdv iade işlemleri yapmaktayım, tecrübeli arkadaşlar varsa lütfen birkaç husus danışmak istiyordum

Sayin acziyet

Siz sorunuzu yazin yardimci olmaya calisim
- İnşaat bitip tapular çıkınca 1 hafta içinde arsa sahibine maliyet bedeli üzerinden gider pusulası düzenleyip arsayı maliyete ekliyorum ve aynı tarihte emsal bedeli ekleyip arsa sahibine fatura kesiyoruz, bu işlem doğru mudur ?

- Maliyetlere ilişkin detaylı bilgi vermemiz gerekiyor bununla ilgili standart bir yol haritası var mıdır, örnek tablo v.s.

Teşekkürler

Tapu çıkınca değil . İnşaat bitip iskan ( veya fiili teslimi tevsik edici bireysel abonelik olunca) alınınca 7 gün içinde fatura kesmelisiniz. Tüm maliyet toplamını toplam inşaat alanına bölüp birim m2 maliyeti bulup Arsa sahiplerine birim maliyet +10 kar ilaveli fatura kesmelisiniz.
Müteahhit birin maliyetinde kendisine düşen dairelerin malzeme ve işçilik ile arsa sahibine kestiği maliyet toplamını müteahhite düşen m2 toplamına bölüp bulacaksınız. Burdan çıkan m2 bitim maliyet emüteahhit m2 maliyet olup 3. Kişi satılarını da Buna göre karlılık ilave ederek bulabilirseniz. Mail adresi yazarsanız ezecekse maliyet hesabı tablosu gönderebilirim...

Tapu çıkınca değil . İnşaat bitip iskan ( veya fiili teslimi tevsik edici bireysel abonelik olunca) alınınca 7 gün içinde fatura kesmelisiniz. Tüm maliyet toplamını toplam inşaat alanına bölüp birim m2 maliyeti bulup Arsa sahiplerine birim maliyet +10 kar ilaveli fatura kesmelisiniz.
Müteahhit birin maliyetinde kendisine düşen dairelerin malzeme ve işçilik ile arsa sahibine kestiği maliyet toplamını müteahhite düşen m2 toplamına bölüp bulacaksınız. Burdan çıkan m2 bitim maliyet emüteahhit m2 maliyet olup 3. Kişi satılarını da Buna göre karlılık ilave ederek bulabilirseniz. Mail adresi yazarsanız ezecekse maliyet hesabı tablosu gönderebilirim...
Sayin Kdv Iade Uzamnin dedigi dogru kucuk bir ilave ile ( asil onemlisi '' ( veya fiili teslimi tevsik edici bireysel abonelik olunca) alınınca 7 gün içinde fatura kesmelisiniz.'') fiili teslim varsa iskani falan beklemeye gerek yok