İnşaat Muhasebesi Hakkında...

Merhaba Arkadaşlar...
İnşaat muhasebesi , vergilendirme ve asgari işçilik konularında detaylı bilgilere ihtiyacım vardır.Bu konuda bilgisi olan arkadaşların yardımda bulunmasını yada bu konu hakkında nereden detaylı bilgi edinebileceğim konusunda yardımcı olurlarsa sevinirim.Yani mütahitlik işlemleri ve bunların muhasebesinin gerçek kişi veya şirket bazında nasıl olduğu konusunda genel bir bilgi verilmesini rica ederim.Saygılarımla....

Ynt: İnşaat Muhasebesi Hakkında...

Sayın Kaan

Bu konu ile ilgili sorularınızı somutlayarak sorabilirseniz size yardımcı olabiliriz.

Örneğin bir gerçek kişi mütahitin kat karşılığı arsa alımları sonucu gerçeklerştirdikleri inşaatlarda çalışan kişileri SSK'ya mütahitmi bildirecek?Birde bunlar için muhtasar beyanname verecek diye biliyorum.Ve bu mütahit yıl sonunda gelirini Gelir Vergisi beyannamesi ile mi bildirecek.Ve bunlar için defter tutuluyor mu?Bu konuda hiçbir bilgim olmadığı için bu konuda yardımlarınızı talep ediyorum.Ben sürekli şirket bazında yani bilanço usulune göre defter tutan firmalarla çalıştığım için bu tür konularda fazla bilgim olmadığını bildirmek isterim.

Sayın Kaan

Anladığım kadarıyla sürekli olarak kat karşılığı özel bina inşaatları yapıyorsunuz. Ve yine anladığım kadarıyla mükellefiyetiniz yok ve dolayısıyla muhasebeciniz de yok.

Size en kısa zamanda bir muhasebeci ile irtibata geçmenizi ve bu meslakdaşımızın yönergeleri doğrultusunda hareket etmenizi öneririm. Bu meslekdaşımız size gereken yönlendirmeyi yapacaktır.