İnşaat Muhasebesi Yansıtma Faturası Kayıt Düzeni Hakkında

• Konbuyu başlatan Konbuyu başlatan oadia
  • Başlangıç tarihi Başlangıç tarihi
Arkadaşlar merhaba,
Fikirlerinize ihtiyaç duyduğum bir konu var,
Büyük bir anaokulunun inşaatı işiyle uğraşıyoruz. İş yıllara saridir. Demir işlerimizi yapması için bir firmayla malzemesi onlara ait olmak üzere bir anlaşma yaptık. Yani firma kendi demiri vs. malzemesiyle bütün işi yapıp bize faturasını kesip parasını alacaktı. Sonraki süreçte demiri biz satın alıp bu firmaya fatura etmeye karar verildi.
Demiri satın aldık, nakliyesini yaptık. Birebir şekilde aldığımız fatura ve nakliyesi kadar işlerimizi yapacak olan firmaya fatura düzenleyip teslim ettik, Faturanın üzerine de 'yansıtma faturasıdır' şeklinde ibare düştük. onlarda bizden aldıkları demirle işlerini yapmaya başladılar. Bundan sonraki süreçte merak ettiğim konu: düzenlediğim faturanın kayıt düzeni hakkında olacak. İnşaat işi hala devam ediyor, Bu yansıtma faturasının muhasebe kaydı 600/391 şeklide mi olmalı, yoksa yıllara sari bir iş olması sebebiyle 350 hesap kullanılmalı mıdır? Beyannamede hasılat ve ilave edilecek KDV sütunları kullanılmalı mıdır?

Sayın Oadia

Yaptığınız işlem direk satış işlemidir.Bunun Yıllara sari İnşaat işinizle ilişkilendiremezsiniz.Hatta yansıtma faturası altında fatura etseniz bile.Dolayısıyla bu mal alımınız olduğu için 153 hesaba kaydedip Kdv'sini 191 hesaba Satış işlminde ise 600-Yurtiçi satışlar hesabı ile Kdv'sini 391-Hes.Kdv'ye yazarak beyan etmeniz gerekir.

Diğer yönden bu tip işlemlerinizde taşerona malzeme kullandıracaksanız malzeme alışlarınız alıp iş yıllara yaygın olduğundan 170 hesaba kaydedip malzemeyi irsaliye ile sevk edip taşerona şantiyede teslim edebilirsiniz daha sonra taşeronun kullandığı bu malzemeyi onun hakedişinden düşebilirsiniz

Üstadım çok teşekkür ederim. Nisan kayıtlarımda 600 hesabı kullanacağım. Aynı şekilde satışı KDV beyannamemde göstereceğim.
Size Geçici vergiye yönelik bir sorum daha olacak, Bu işlemler sırasında aldığımız demiri 150 İlk madde malzeme hesabına kayıt ederek stok olarak gösterdim. Satış faturamı da 150 hesaptaki tutar kadar birebir kesip işlemi tamamladım. Yani stoğumda (150 hesap) bu mal artık yok. Geçici vergi beyannamemi yaparken 150 hesabı kullandığım için 620 SMM hesaba yansıyacak. İnşaat işi olduğu için 620 hesabın çalışmasında muhasebe açısında sakıncası var mı? Yada bunu söylediğiniz gibi 153 hesapta tutup 621 hesaba mı yansıtayım. Sizden son olarak bununla ilgili bir yol haritası alabilir miyim? Teşekkürler

Üstadım çok teşekkür ederim. Nisan kayıtlarımda 600 hesabı kullanacağım. Aynı şekilde satışı KDV beyannamemde göstereceğim.
Size Geçici vergiye yönelik bir sorum daha olacak, Bu işlemler sırasında aldığımız demiri 150 İlk madde malzeme hesabına kayıt ederek stok olarak gösterdim. Satış faturamı da 150 hesaptaki tutar kadar birebir kesip işlemi tamamladım. Yani stoğumda (150 hesap) bu mal artık yok. Geçici vergi beyannamemi yaparken 150 hesabı kullandığım için 620 SMM hesaba yansıyacak. İnşaat işi olduğu için 620 hesabın çalışmasında muhasebe açısında sakıncası var mı? Yada bunu söylediğiniz gibi 153 hesapta tutup 621 hesaba mı yansıtayım. Sizden son olarak bununla ilgili bir yol haritası alabilir miyim? Teşekkürler
Taşeron firma işi bitirdiğinde ana firmaya demir bedeli+işçilik dahil fatura kesmeyecek mi? Kesecekse verilecek cevap farklı olacaktır.

Sayın oadia

Sağolun.Bu arada sorunun cevabı siz yazmışsınız ben alıntı yapayım.''153 hesapta tutup 621 hesaba mı yansıtayım.''

doğrusu bu

Sayın Bülent 249

Taşeron firma işi bitirdiğinde ana firmaya demir bedeli+işçilik dahil fatura kesemez.Çünkü yapılan iş yıllara Sari iş yani taşeron iş bedellerini hakediş üzerimden alıyor.Eğer iş yıllara sari inşaat işi olmasaydı taşeron yaptığı işin bedelini sizin dedğiniz gibi faturalandırabilirdi

Saygılarımla

Ferhat