İnşaat sgk sı hakkında bilgisi olan var mı???

arkadaşlar yeni smmm oldum ve ilk müşteri inşaat işi yapan biri..yani müteahhit ..neyse zaten ilk yıl olduğu için işletmeden açtım.ama benim asıl sormak istediğim sgkyla ilgili şimdi inşaatta 6 kişi çalışıcak bunların 5 inşaat işçisi 1 de müteahhittin yardımcısı gibi...yani kontrol ediyo falan filan..şimdi inşaatlarda ustalık belgesi kalfalık belgesi falan isteniyo diye biliyorum..bu zorunlu olduğunu biliyorum..(belkide yanlış biliyorum)hadi bu 5 için tamam belgesi var ama bu yardımcı için napıcaz???ben işyeri bildirgesini verirken 6 kişi, dedim yani büro adresi için ayrı bi ssk numarası almadım..???acaba almam mı gerekiyordu o yardımcısını orda göstermek için yoksa bu yerdede gösterebilirmiyim sorun olurmu???? inşaat defteri tutan arkadaşlar mutlaka vardır ....ve ne yapmam gerektiği konusunda bana yardımcı olursanız çok sevinirim..daha ilk işten ceza yemiyim:))

Ynt: İnşaat sgk sı hakkında bilgisi olan var mı???

arkadaşlar bilgisi olan yok mu hiç yaaa:(((

Ofis aktif olarak kullanılmakta mı?Bahsettiğiniz arkadaştan başka ofiste çalışan görevli var mı?Ayrıca ofiside muhtasar da bildiyor musunuz?

ofis aslında sadece yazışma adresi ve toplantılar için kullanılıyor..bu bahsettiğim kişide zaten ofiste durmayacak bile..genelde inşaatta yada dışarıda malzemecide gibi...zaten ofis için ayrı bi ssk numarası almadımda..benim korkum şuan o arkadaşıda inşaatta bildirsem bi ceza falan olurmu diye..çünkü kalfalık ustalık belgesi falan isteniyormş..yada aklıma şöle bişey geldi inşaatta bekçi gibi bildirsem nasıl olur???sonuçta o kişide orda çalışıyor hatta ofiste durmuyor bile devamlı inşaatta yada malzemecilerde bi nevi işin başında duruyor..mütehattin sağ kolu gibi düşünün:))üff valla strese girdim daha ilk işten:))