fonradar

İnşaat Taahhüt Ve Yapı İşleri

herkese merhaba sorumun cevabını tam olarak bulamadım bilgisi olan arkadaşlardan yardım istiyorum sorum

inşaat ve yapı taahhüt işi ( inşaat ve yapı işini yapma işi işçiliği yapma ) hizmet midir ??

1-inşaat ve yapı taahhüt işini yapan malzemesini kendi alabilirmi yoksa işi yaptıran mı temin etmesi gerekir ??

2-malzemeyi kendi alırsa örn ; kum çimento demir tuğla alçı vb. alınan malzemeler stok olarak gösterilip 150 nolu hesapta takip edilip kullanıldıkça sarf edildikçe 740 hizmet üretim maliyeti hesabına atılması gerekir doğru mudur ???

Sayın bilgin11

----inşaat ve yapı taahhüt işi ( inşaat ve yapı işini yapma işi işçiliği yapma ) hizmet midir ??

**Evet hizmettir. bu işçilik ve malzemeli olabilir

1-inşaat ve yapı taahhüt işini yapan malzemesini kendi alabilirmi yoksa işi yaptıran mı temin etmesi gerekir ??

Cevap :inşaat ve yapı taahhüt işini yapan malzemesini kendi de alabilir , yaptıran da temin edebilir. İkisini tek farkı malzemeyi yaptıran alırsa karşı taraf işçilik faturası keser yapan alırsa malzeme artı işçilik fatura keser

2-malzemeyi kendi alırsa örn ; kum çimento demir tuğla alçı vb. alınan malzemeler stok olarak gösterilip 150 nolu hesapta takip edilip kullanıldıkça sarf edildikçe 740 hizmet üretim maliyeti hesabına atılması gerekir doğru mudur ?

Cevap: Evet doğru.

Yalnız yukaridakilerin tek istisnası bu tahhüt işinin Yıllara Sari İnşaat işine dönüşmemesi