İnşaatta Çalışan Personelin İşten Çıkış Kodu

merhaba. inşaat iş yerinde çalışan inşaat işçisi kendi işi bittiğinden işten ayrılacak. çıkışını hangi kodla vermemiz gerekir. 18 mi yoksa istifa mı.

18- İşin sona ermesi: Belirli bir proje, inşaat veya üretimin gerçekleşmesi amacını taşıyan işlerde amacın gerçekleşmesi ile iş de sona ermiş olacaktır. Bu durumda iş sözleşmeleri de sona ermekte ve çıkış yapılan işçiler için bu kod seçilmektedir. Bu kodla çıkış yapılan işçiler işsizlik ödeneği (maaşı) alabilecektir.

18 ile vermelisiniz.

herhangi bir tazminat vs ödemesi olmayacak. değil mi. o kodun açıklamasında tazminat alabilir diyor da ondan çelişkiye düştüm

Sn. flyhigh 1 e katılıyorum.
Olayımıza bağlı olarak, anılan kod.18 in seçilmesi halinde:
a. koşulları uyuyorsa işsizlik ödeneğine hak kazanılacağı,
b. ihbar tazminatının doğmayacağı.,
c.kıdem tazminatı noktasında şüphe duyduğumu belirtmek isterim.(bilgi noksanlığımdan olabilir!)
not. konuyu açıklığa kavuşturmakta yarar var.

Burada inşaat işi bitseydi bütün iscileri 18 kodu ile verebilirdiniz ancak burada işçinin isi bitiyor yani isten cikis 5 kodu verilmesi gerekiyor kıdem alir işsizlik ödeneği alir ...03- istifa olmazz bu is belirli süreli iştir.

İşin tamamı bittiğinde de evet yine kod. 18 kullanılmalıdır.
AÇIKLAMA:
1 cisi Olayımızda "... inşaat işcisi kendi işi bittiğinden..." denilmektedir.
2 cisi kod 5 ile 18 in tanımları farklıdır.
3 cüsü işci inşaat işinde çalışmaktadır.
Yukarıdaki hususlar ve
kod ların tanımına göre, olayımızda kod. 18 ziyadesiyle uyumludur, zira kod uygulamalarında esas olan malum işin mahiyetine uyumlu kod un seçimidir,buna göre kod. 18 in seçilmesi isabetli olacaktır.
Kod 18 in tanımında işin sona ermesine bağlı olarak, "Belirli bir PROJE, İNŞAAT VEYA ÜRETİMİN GERÇEKLEŞMESİ AMACINI TAŞIYAN.." olgular sözkonusudur.
Olayımıza bağlı olarak örneğin,
bu inşaat işinde işcinin görevi fayans döşeme işi olsun.
Belirli bir projeye bağlı bu inşaatdaki bahsekonu "fayans döşeme işi" amacını taşıyan bu iş gerçekleşince, iş de sona ermiş olmaktadır.
Fark olarak bu olayda kod. 5 deki gibi doğrudan ve öncelikli olarak iş sözleşmesinin süresi önem arzetmeyip, işin mahiyeti, belirli bir amaç ve bu amacın gerçekleşmiş olmasının gerekmesi gibi OLGULAR sözkonudur.
Not.K.tazminatı(nın hak edilmesi ve edilmemesi) noktasına hukuki açıklık getirmekte yarar var.

İnşaat işi bir bütün gibi görünsede projeye bağlı uygulama (ve sıralama) lar farklıdır. İnşaat işi malum kendi içinde farklı (alt) işler barındırır, tüm alt işler(yani temel, demir, iskele, duvar, sıva, elektrik, su, doğalgaz tesisat vs. işleri ) aynı zamanda başlamaz, gerçekleşmez/bitmez, bu işlerde çalışanlarda aynı gün işbaşı yapmaz ve aynı gün çıkış verilmez. Dolayısıyle asıl işveren de yapsa, alt işverenliklerde yapsa farketmez, projeye bağlı işler sırasıyle yürütülür.
Dolayısıyle buna göre,
üretimin yani bahsekonu işlerin gerçekleşmesi/bitmesine bağlı olarak bu işlerde çalışanların bildirimlerinin kod. 18 üzerinden yapılmasının isabetli olacağı kanaatindeyim.

merhaba. inşaat iş yerinde çalışan inşaat işçisi kendi işi bittiğinden işten ayrılacak. çıkışını hangi kodla vermemiz gerekir. 18 mi yoksa istifa mı.

herhangi bir tazminat vs ödemesi olmayacak. değil mi. o kodun açıklamasında tazminat alabilir diyor da ondan çelişkiye düştüm
İlk bakışta çıkış kodunun ne olarak belirtilmesi gerektiği soruluyor gibi olsa da,
aslında asıl amacın ihbar-kıdem tazminatları ödenmeden çıkış yapılabilmesi için hangi kodun kullanılması doğru olur cevabının arandığını düşünmüyorum ve bence 18 kodu tazminat ödenmesinden kurtarabilecek bir kod değil.
Bakılması gereken '' yazılı iş sözleşmesi'' olmalı. Eğer iş ilişkisi başlangıcında bir yazılı sözleşme düzenlenmiş ve o sözleşmede bitiş tarihi olarak örneğin fayans vs işlerinin bitimi olarak belirtilmişse, ancak o zaman 18 kodu ile işin bitimi olarak işlem yapılabilir.
Bir yazılı iş sözleşmesi yoksa, bildiğiniz belirsiz süreli iş ilişkisi kurulmuş demektir ve bunun da sona ermesi işveren açısından haklı sebeplerle veya çalışanın haklı sebep olmadan sözleşmeyi feshetmesi dışında hangi kodla olursa olsun, her durumda ihbar tazminatı ödemesi ve 1 yılı aşan bir çalışma süresi varsa kıdem tazminatı ödemesine hak kazanır çalışan.

İlk bakışta çıkış kodunun ne olarak belirtilmesi gerektiği soruluyor gibi olsa da,
aslında asıl amacın ihbar-kıdem tazminatları ödenmeden çıkış yapılabilmesi için hangi kodun kullanılması doğru olur cevabının arandığını düşünmüyorum ve bence 18 kodu tazminat ödenmesinden kurtarabilecek bir kod değil.
Bakılması gereken '' yazılı iş sözleşmesi'' olmalı. Eğer iş ilişkisi başlangıcında bir yazılı sözleşme düzenlenmiş ve o sözleşmede bitiş tarihi olarak örneğin fayans vs işlerinin bitimi olarak belirtilmişse, ancak o zaman 18 kodu ile işin bitimi olarak işlem yapılabilir.
Bir yazılı iş sözleşmesi yoksa, bildiğiniz belirsiz süreli iş ilişkisi kurulmuş demektir ve bunun da sona ermesi işveren açısından haklı sebeplerle veya çalışanın haklı sebep olmadan sözleşmeyi feshetmesi dışında hangi kodla olursa olsun, her durumda ihbar tazminatı ödemesi ve 1 yılı aşan bir çalışma süresi varsa kıdem tazminatı ödemesine hak kazanır çalışan.
Zaten 2 aylık çalışması var. yaptığı iş bittiği için ayrılıyor. sadece benim takıldığım 18 kodla tazminatmı ödemem gerekir. yani 4 kodu gibi mi diye kararsız kalmıştım. yoksa tazminatlık bir durum söz konusu değil zaten