fonradar

İnternetten Ürün Satışı Hakkında

Merhabalar internet üzerinden hatta sadece facbook üzerinden bir ürün satmak istesem bunun vergi sorunları vs olabilir mi ? Faturasız satıcam.Ayrıca kargodan alırken ödemelilerde fatura sorunu oldugunu bılıyorum fakat böyle degılde ücretini önceden atmden alsam ve sonra normal olarak göndersem karşı tarafa kargo ile sorun olur mu ? Cevaplarınızı bekliyorum teşekkürler ...

Vergi mükellefiyeti açıp, irsaliyeli fatura düzenlemeniz gerekiyor.

Peki vergi mükellefiyeti olmadan herhangi bir dükkana fatura kestirsem ve ona ücretini versem bu sekılde olur mu ?

O dükkan faturasını kestiği ürün için mal girişi olması gerekir ki, kesebilsin. Ücretini de derken senden kdv'nin yanında gelir/kurum vergisini de talep edecektir. Bir seferliğine ise bu şekilde hallettin diyelim, ama sürekli olacak ise bu satışlar pek yürümez, kimse de razı olmaz.

Tişört satıyorum pek fatura gerektırmeyen bir iş.Yani vergi açısından degıl kullanım acısından.Faturayıda ptt istedıgı ıcın kestırmek ıstıyorum yoksa musterılerımden bir yana sıkıntım yok.Ben toptancıdan alırken anlaştığım dükkan üstüne kestiricem ,dükkandan da kendi müşterilerime kestiricem.Yani girdi ve çıktısı o dükkan üzerinden olucak zaten.Kendı adıma şahsi şirket kurmayı araştırdım sordum ettim fakat bununda çok gideri var aylık olarak malesef ne yapıcam bilemedim ...

O zaman toptan aldığın yerden ürünü siparişi veren şahsa direkt fatura kestirirsin, ama şunu söyleyim müşteri istemiyor, onun için gerek yok diye düşünme, banka veya ptt hesabına gelen paralar senin bu ticareti yaptığının kanıtıdır.
Hayırlı işler.