İpc Cezası

kadirdiloglu

Katkı Sunan Üye
merhaba,

07/2014 ve 09/2014 dönemlerinde işe alınan 2 personelin işe girişlerini ve çıkışlarını bir şubeye yapmışız e bildirgede de bu personellerin giriş ve çıkışlarını farklı bir şubede göstermişiz. Sgk 2000 küsür lira ceza göndermiş. Biz şimdi burada neyi düzeltmemiz gerekecek.

Moderatör tarafında düzenlendi:
merhaba,

07/2014 ve 09/2014 dönemlerinde işe alınan 2 personelin işe girişlerini ve çıkışlarını bir şubeye yapmışız e bildirgede de bu personellerin giriş ve çıkışlarını farklı bir şubede göstermişiz. Sgk 2000 küsür lira ceza göndermiş. Biz şimdi burada neyi düzeltmemiz gerekecek.
merhaba
Girişler A şubede bildirgede B şubede ise sgk ya durumu anlatan bir dilekçe yazın ve sehven yanlış şubede primini yatırdığınızı anlatın, ipc yi iptal edeceklerini düşünüyorum Çünkü Şirket aynı.

Biraz kuruma iş çıkaracaksınız anlaşılan :) Aslında prim kaybı yok.Bir şubede girişler var,bildirge yok,bir şubede bildirgeler var girişler yok.(Bildirgeler var da bu isimler yok diye düzelteyim)
her ne kadar dosyalar farklı olsada hem aynı şirket bünyesinde olmasından,hemde kurumun prim kaybına sebebiyet verilmemesinden ötürü,pek ceza kesileceğini sanmam ama bildirgelere düzeltme isteyebilirler.Muhtemelen Bir bildirgede prim borçlusu iken diğer bildirgede prim alacaklısı görüneceksiniz.Birbirleriyle mahsuplaşma olacaktır aslında.her ikisi de aynı kuruma mı bağlı,yoksa dosyalar farklı kurumlarda mı? Aynı kurumdaysa işlem bir nebze kolay olurda farklı kurumlardaysa biraz uğraştırabilir.
Bu arada 2000 küsür ceza tam olarak ne için düzenlendi.Giriş ve çıkışların verilmemesi sebebiyle mi?
Şahsi düşüncem hepsinin düzeltilebileceği yönündedir ama sgk kurumuna yinede güven olmaz.
Önce gidip bir görüşün bakalım,sonra bizimle paylaşın.

Kurumun bildirgelerde iptal ve ek isteyebileceği dolayısı ile teşviklerin kaybedilebileceği riski düşüncesi ile girişlerin sehven hatalı işyeri nosuna yapıldığı yönünde dilekçe ile girişleri değiştirmeye çalışırdım. Bu iş bittikten sonra nakil çıkış/giriş ile asıl çalıştıkları yere aktarırdım.

şubeler aynı işverene bağlı olduğu için sehven yapıldığına dair bir dilekçeyle başvuru yapmamızı istediler. Tabi bu sırada cezayı ödememiz gerekiyormuş. Komisyonda görüşülüp muhtemelen daha sonra borçlarımızdan mahsup edilecek.