İrsaliye Düzenleme

Burak Tanyeri

Katkı Sunan Üye
arkadaşlar,

bazı durumlarda malı kendimiz taşıttırıyoruz.
karşı taraf bu durumda sevk irsaliyesi düzenlemek istemiyor.
irsaliye kesen arkadaş işten ayrıldı yerine bakan arkadaş durumu anlayamamış.
satıcıdan aldığımız malı, kendi kiraladığımız kamyon ile başka bir yere naklediyoruz.
burada kesilecek irsaliyede hangi unsurlar belirtilmeli,

- malın cinsi
- plaka
- ağırlık vs.
kısaca bilgi verebilir misiniz ?

Öncelikle "başka bir yere naklediyoruz" un ne olduğunun açıklanması gerek. Deponuza mı, şubenize mi, alıcıya mı? İrsaliyenin gönderilen kısmı bunlara göre değişir. Alıcıya gönderiliyorsa alıcının bilgileri yazılır. İrsaliyede malın cinsi ve miktarının mutlaka olması gerekir. Bunun yanında e irsaliye ise taşıyan bilgileri, şoför adı, araç plakası gibi bilgilerde zorunludur.

bulent bey, adana'da A firması (kendi firmamız) adına pamuk aldık. bu pamuk konya'da bir fason firmada B firmasında işlenecek, daha sonra başka bir yere sevk olacak.

malı satan C firması ben sevk etmiyorum, işyerinde sattım irsaliye kesmem diyor.

bu durumda benim A firması olarak B firmasına sevk irsaliyesi kesmem gerekiyor.

mal benim malım, benim bulduğum nakliyeci kamyonla taşıyacak ve B firması benim adıma malı işleyecek fasoncu yani.

bu durumda ne irsaliyesi kesilmesi gerekir ve şekil şartları nedir ?

hangi bilgiler yer alacak.

satış irsaliyesi kesmemiz mi gerekir ?

İrsaliyeyi yukarıda belirttiğim bilgileri yazarak keseceksiniz. Ayrıca satış işlemi olmadığı, fason işlem için gönderildiğini yazmışsınız.
İrsaliyeye not olarak " ..... işlemi yapılmak üzere (fason) gönderilmiştir. Fatura edilmeyecektir" ifadesini mutlaka yazınız.

Bazı firmalar fason işlem için gönderilen mallarda alıcı kısmına kendi ünvanlarını yazıp, sevk adresine fason işlem yapacak firmanın ünvan ve adresini yazıyorlar. Ben ilk açıklamamdaki gibi yapılmasını uygun buluyorum...

teşekkür ederim.

şöyle yapılacak diye anlıyorum.

- satış irsaliyesi düzenliyoruz,
- "fason işlem görecektir, fatura düzenlenmeyecektir" notunu açıklama kısmında belirtiyorum.
- gönderen kısmına kendi ünvan ve bilgilerim.
- malı sattığım kısmına ise fason işi yapan firma bilgileri yazılacak.

- plaka, şoför adı, tckn'si

yazıyoruz bu kadar anladığım kadarı ile ?

teşekkür ederim.

şöyle yapılacak diye anlıyorum.

- satış irsaliyesi düzenliyoruz,
- "fason işlem görecektir, fatura düzenlenmeyecektir" notunu açıklama kısmında belirtiyorum.
- gönderen kısmına kendi ünvan ve bilgilerim.
- malı sattığım kısmına ise fason işi yapan firma bilgileri yazılacak.

- plaka, şoför adı, tckn'si

yazıyoruz bu kadar anladığım kadarı ile ?
Basılı veya e irsaliyeyi siz düzenlediğiniz için ünvan ve adres bilgileriniz irsaliyenizde vardır. Gönderen kısmına ayrıca bir şey yazmayın.