İrsaliye Ve Fatura Tarihi

stajerim

Katkı Sunan Üye
irsaliyeden sonra 7 gün içinde faturanın düzenlenmesi lazım ama bazı faturalar 7 günü geçtikten sonra düznlenmiş bazı faturalarda maalesef irsaliye 10.aya aitken 11.aya düzenlenmiş bu durumda ne yapılabilir fatura ve irsaliye iptal mi edilmeli yoksa irsaliyenin tarihini değiştirip üzerine paragraf atsak olur mu birde sevk iraliyesinde tanzim tarihi ve fiili sevk tarihi var biz fiili sevk tarihini daha ileri bir tarihe atsak fatura kesme tarihinin başlangıç süresini ona göre mi alacağız teşekkürler

İş işten geçmiş, yakalanırsanız en fazla ÖUC kesilir. Ama bundan kurtulmak için aklınıza gelen çözümler çok tehlikeli, zira "resmi evrakta sahtecilik" suçunu teşkil edecektir.

NEYİN YAKALANMASI anlayamadım sahtecilik nerde herkes fatura tarihini tutarını malın cinsini değiştirip kaşeleyip paraf atıyor burda herhangi bir vergi kaybı yok ki devletin

Şimdi uzun uzun resmi belgede sahtecilik suçunun unsurlarını anlatmak istemiyorum, sadece 2 madde vereceğim Türk Ceza Kanunundan.

"
MADDE 204. - (1) Bir resmî belgeyi sahte olarak düzenleyen, gerçek bir resmî belgeyi başkalarını aldatacak şekilde değiştiren veya sahte resmî belgeyi kullanan kişi, iki yıldan beş yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılır.

MADDE 210. - (1) Özel belgede sahtecilik suçunun konusunun, emre veya hamile yazılı kambiyo senedi, emtiayı temsil eden belge, hisse senedi, tahvil veya vasiyetname olması hâlinde, resmî belgede sahtecilik suçuna ilişkin hükümler uygulanır.

iyide sayın meslekdaşım haklısınızda burda ne gibi usulsüzlük var onu anlamadım 25/09/2012 de irsaliye kesilmiş 15/09/2012 de fatura kesilmiş irsaliyeyi önce kestik yanlışlıkla diye düşünün irsaliye tarihi 10.aya düzeltilecek o kadar

Dediğim gibi bu konu hakkında uzun uzun hukuki açıklamalar yapabilirim, ama bu seferlik başka arkadaşlara bırakıyorum.

Bir işlemin herkes tarafından yapılıyor olması, o işlemin hukuka uygun olduğunu göstermez.

iyide sayın meslekdaşım haklısınızda burda ne gibi usulsüzlük var onu anlamadım 25/09/2012 de irsaliye kesilmiş 15/09/2012 de fatura kesilmiş irsaliyeyi önce kestik yanlışlıkla diye düşünün irsaliye tarihi 10.aya düzeltilecek o kadar
Peki o irsaliyeden sonraki irs ne olacak? Sıra no tarih takip etmeli.

Belki bu soruma bir çözüm bulmuştur da bizim aklımıza gelmemiştir. Öğrenmiş oluruz. :)