İrsaliye ve İrsaliyeli Fatura

tuna07

Katkı Sunan Üye
Merhaba,

Müşteriye gönderilen mallara ait sevk irsaliyesi, irsaliyeli faturaya bağlanabilir mi?

Mevzuatta; irsaliye, fatura ve irsaliyeli faturanın istendiği takdirde beraber kullanılabileceğine yönelik serbesti olduğunu biliyorum.

Forumda daha önce yapılan tartışmlar da genelde, fatura ve irsaliye kullanırken, irsaliyeli fatura da kullanabilir mi çevresinde toplanmış. Fakat, soruma ilişkin birşeyler bulamadım.

Ynt: İrsaliye ve İrsaliyeli Fatura

Tuna 07 sorunuzda bir noktayı anlayamadım, zaten irsaliyeli fatura düzenlenmişken bir de ayrıca sevk irsaliyesi düzenlemeye gerek var mı?

koraykarakaya ' Alıntı:
Tuna 07 sorunuzda bir noktayı anlayamadım, zaten irsaliyeli fatura düzenlenmişken bir de ayrıca sevk irsaliyesi düzenlemeye gerek var mı?

Üstat,

Zaten kafa karıştıran nokta da burası.

Sorumu şöyle açmaya çalışayım:

İmalatını yaptığımız ürünleri, fabrikadan müşterilere kamyonlarla sevk ediyoruz. Sevkiyat sırasında, müşteriye yollanan bu mallar, sevk irsaliyesine bağlanıyor. Bu irsaliyelerin birer sureti merkeze geliyor. Ertesi gün bu irsaliyeler faturalaştırılıyor ve kargo ile müşteriye gönderiliyor. İşte, merkezde yapılan bu faturalaştırma işlemi "irsaliyeli fatura" ile gerçekleştiriyor.

Kullanılan irsaliyeli faturanın üzerinde, İrs.No kısmı var. Buraya, sistem üzerinden birgün önceki ilgili irsaliye numarası basılıyor.

Yani; üzerinde, bağlantılı olduğu irsaliye numarasının ayrıca belirtildiği bir irsaliyeli faturamız oluyor.

Tamam şimdi daha iyi anladım. Bence yaptığınız uygulamada bir sakınca yok, ancak faturalar normal fatura olsa daha iyi olur. Çünkü irsaliyeli fatura kesmenin mantığı faturanın malın fiili sevkiyle birlikte eş zamanlı olarak düzenlenmesi. Böylece mükellef zımnen VUK md.231/5'teki 7 günlük fatura düzenleme süresinden feragat etmiş oluyor. Oysa sizin iş akışınızda fiili sevk tarihi ile fatura düzenlenmesi arasında 1 gün fark var.

En azından 01.01.2013 tarihinden itibaren normal faturaya geçmeniz daha doğru olur.

Maliyeye sadece irs kesilen ile irsaliyeli ft daki malların aynı mal olduğuna ikna edebilirseniz ne ala. Yoksa aynı malı iki kere gönderilip yarısının irs. ft ile faturalandığı sadece irs kesilenin ise ft kesilmediğinden kayıt dışı bırakıldığı savı ile baş başa kalabilirsiniz.

Evet böyle bir tehlike de var, sonra masumiyeti ispatlamak için uğraş dur. Onun için en iyisi gereksiz risk almamak ve bir an önce sevk irsaliyelerini normal fatura ile ilişkilendirmek.

g705 ' Alıntı:
Maliyeye sadece irs kesilen ile irsaliyeli ft daki malların aynı mal olduğuna ikna edebilirseniz ne ala. Yoksa aynı malı iki kere gönderilip yarısının irs. ft ile faturalandığı sadece irs kesilenin ise ft kesilmediğinden kayıt dışı bırakıldığı savı ile baş başa kalabilirsiniz.

Üstat,

Bence teorik olarak öngördüğünüz risk var gibi ama, önceki mesajımda belirttiğim gibi irsaliyeli faturanın üzerinde bağlantılı olduğu irsaliye numarası mevcut.

A-111111 numaralı irsaliyeli faturanın üzerinde, bağlantılı olduğu 222222 numaralı irsaliye belirtilmiş. Sanırım, bahsettiğiniz gibi bir durum karşısında izahat vermede sorun yaşamayız.

Bu arada, bir de ek yapayım sorum için. Fiziken irsaliyeyi birgün sonra faturalaştırsakta, sistem üzerinde irsaliye ile fatura tarihi aynı gün olarak ayarlanıyor.

232 Sayılı Vergi Usul Kanunu genel tebliğine göre İrsaliye,Fatura ve İrsaliyeli faturaların işletmelerce aynı anda kullanabilmelerinin yolunu açmıştır.(211 Sayılı vergi usul kanunu genel tebliği buna izin vermiyordu.Bir işletme ya irsaliyeli fatura kullanabilir ya da fatura ve irsaliyeyi ayrı ayrı kullanılmasını öngörüyordu ki bu da karışıklıklara yol açıyordu) Ben benzer durumlarda çalışan müşterilerime hem irsaliyeli fatura hemde fatura ve sevk irsaliyesi bastırtıyorum.İrsaliye düzenlediğimizde faturayı ayrıca düzenletiyorum.
Kolay gelsin.

tuna07 ' Alıntı:
... önceki mesajımda belirttiğim gibi irsaliyeli faturanın üzerinde bağlantılı olduğu irsaliye numarası mevcut.
...
Bunu hileyi örtmek için yapmadığınız ne malum. (Bu yazdığımı sizi suçladığım gibi algılamayın. Size incelemede böyle bir soru sorulursa diye düşünün.)

g705 ' Alıntı:
Bunu hileyi örtmek için yapmadığınız ne malum.
::)

Aslında üzerinde fikir yürüttükçe ilginç şeyler çıkıyor ortaya. (Forum da amacına hizmet ediyor.)

Evet, sanırım haklısınız. Bu da karşımıza çıkabilir.

Bu konuyu gündeme getirip, bir konuşmaya çalışayım. Malum, şirketlerde bu tip şeyleri, yani uygulanagelen işlemleri değiştirmek pek kolay olmuyor. Aşağı yukarı yıllık 100 milyon TL. cirosu olan bir firmada çalışıyorum. Hasılatın %90'ı bu şekilde belgelendirdiğimiz satışlardan oluşuyor. Allah muhafaza böyle birşey sözkonusu olsa, vay halimize !!! ;D

Sayın Turgut Başar'ın da belirttiği gibi 232 sayılı VUK Genel Tebliği'nin bu konuda mükelleflere hareket serbestisi getirdiğini biliyorum. Fakat, bizim olayla ilgili olarak bu tebliğ, sizin bahsettiğiniz gibi bir durumda galiba lehimize dayanak oluşturamayabilir.

tuna07 ' Alıntı:
g705 ' Alıntı:
Bunu hileyi örtmek için yapmadığınız ne malum.
::)

Aslında üzerinde fikir yürüttükçe ilginç şeyler çıkıyor ortaya. (Forum da amacına hizmet ediyor.)

Evet, sanırım haklısınız. Bu da karşımıza çıkabilir.

Bu konuyu gündeme getirip, bir konuşmaya çalışayım. Malum, şirketlerde bu tip şeyleri, yani uygulanagelen işlemleri değiştirmek pek kolay olmuyor. Aşağı yukarı yıllık 100 milyon TL. cirosu olan bir firmada çalışıyorum. Hasılatın %90'ı bu şekilde belgelendirdiğimiz satışlardan oluşuyor. Allah muhafaza böyle birşey sözkonusu olsa, vay halimize !!! ;D

Sayın Turgut Başar'ın da belirttiği gibi 232 sayılı VUK Genel Tebliği'nin bu konuda mükelleflere hareket serbestisi getirdiğini biliyorum. Fakat, bizim olayla ilgili olarak bu tebliğ, sizin bahsettiğiniz gibi bir durumda galiba lehimize dayanak oluşturamayabilir.

Sevgili üstadım,
İrsaliyeli faturada ,Sevk irsaliyesi tarihi ve numarası zaten olmaz.Yani bu tip faturayı mantık olarak birbiriyle ilişkilendiremezsiniz.Az öncede ifade ettiğim gibi,bu tip işlemlerinizde irsaliye ve normal fatura kullanmak,diğer işlemlerde de irsaliyeli fatura kullanmak mantıklı oluyor.Zaten 232 sayılı VUK Genel Tebliği,bunu bu şekilde kullanmanızda sakınca yoktur diyerek,bu durumdaki mükelleflerin durumunu uygun hale getirmek için yapmıştır.İncelemede belki sorun yaşamazsınız,çünkü ispat edebilecek durumdasınız.Ama kanuna muhalefet etmiş oluyorsunuz ve tedirginlik duyuyorsunuz bu hareketinizle.
Saygılarımla.