İrsaliyeli Fatura

bir müşretim var irsaliyeli fatura kullanıyor.ayrıca sevk irsaliyesi yok.fason üretim için mal sevkediyor.irsaliyeli faturayı sevk irsaliyesi olarak kullanabilirmi sadece sevk için?iyi çalışmalar

Hayır kullanamaz, irsaliyeli fatura irsaliye ve faturanın birleştirilmiş halidir. Dolayısıyla bu belgenin kullanılabilmesi için hem bir mal satışı hem de fiziki mal sevki olması gerekir. Ortada mal satışı değil sadece sevk olduğu için sevk irsaliyesi kullanılması gerekir.

ozaman 3 nüsha(örnek) - 1 asıl anlıyorum.

Sayın aşkınbulduk

Üç nüsha olarak düzenlenir ilk nüshası alıcıya mal ve hizmet ile teslim edilir diğer ikisi satıcıda kalır. (Yalnız unutulmamalıdır ki sadece irsaliyeli faturası bulunan ayrıca sevk irsaliyesi bulunmayanlar malı ve/veya hizmeti teslim ederken diğer iki nüshayı yanlarında bulundurmaları gerekecektir.)

İyi Günler.

Bu konu ile ilgili olarak;

Ayın 10 unda müşteri kredi kartı ile ödeme yapıyor.Ve aynı gün irsaliyeli fatura düzenleniyor ama fatura ve ürün müşteriye teslim edilmiyor.(toplam 3 nüsha). Ama o gün herhangibir teslimat yok.
takip eden ayın 2 sinde ürün teslim edilecek. Araçta ayın 10 una ait 2 nüsha irsaliyeli fatura bulundurulması yeterli mi ?
yoksa bu toptan yanlış bir uygulama mı ? Doğrusu ne olmalı (İşletmenin ayrıca kullandığı bir sevk irsaliyesi yok)

Satışı yapılan gün teslimde gerçekleşseydi araçta diğer nüshalarda bulunsaydı sıkıntı olmazdı fakat sevk tarihi irsaliyeli fatura düzenlenme tarihinden farklı olacağı için Sayın koraykarakaya'nın belirttiği gibi ayrı bir sevk irsaliyesi bulunması gerekir.

İyi Günler.

İrsaliyeli faturanın üzerinde fatura tarihi ve fiili sevk tarihi için 2 ayrı tarih bilgisi var. Fatura ayın 10 unda kesilmiş olsa da fiili sevk tarihi kısmına fiilen sevk edilecek günün tarihini yazmamız çözüm olur mu ?

Hayır kullanamaz, irsaliyeli fatura irsaliye ve faturanın birleştirilmiş halidir. Dolayısıyla bu belgenin kullanılabilmesi için hem bir mal satışı hem de fiziki mal sevki olması gerekir. Ortada mal satışı değil sadece sevk olduğu için sevk irsaliyesi kullanılması gerekir.

İşletme bugüne kadar sevk irsaliyesi kullanmış. Müşteri işletmeye gelip yaptırmak istediği ürünü beğeniyor. Ve ödemesini yapıyor.(tabi eğer yapar ise) Ürün işletmenin uygun olduğu tarihte hazırlanıp müşteriye teslim ediliyor. (genelde 10 günü geçer, bazen bir aydan fazla da olabilir )

Söz konusu bu işletme için doğru uygulama nedir ? (irsaliyeli fatura kullanmaya devam mı ? İrsaliye ve ayrıca fatura bastırmak mı?)
Tahsilatın yapıldığı gün satış yapılmış mı sayılır ?

Son düzenleme:
Sayin malida,

Sorularinizda irsaliyeli fatura kullabiliyor demissiniz son mesajinizda sirket bugune kadar sevk irsaliyesi kullanmis demissiniz yazdiklarinizi ben mi yanlis okuyorum hangi belgeleri kullaniyorsunuz?

İyi Gunler.

İrsaliyeli fatura üzerinde fiili sevk tarihi ile fatura düzenleme tarihi arasında 1-2 gün fark bile olsa bu husus yaygın yoğun denetimde büyük olasılıkla ÖUC kesilmesine neden olacaktır. Hatta o kadar ki, irsaliyeli faturada sevk saati bile var, bırakın iki tarih arasında gün farkını. En iyisi daha önce de dediğim gibi ayrıca bağımsız sevk irsaliyesi kullanmak böyle durumlarda.

Sayin malida,

Sorularinizda irsaliyeli fatura kullabiliyor demissiniz son mesajinizda sirket bugune kadar sevk irsaliyesi kullanmis demissiniz yazdiklarinizi ben mi yanlis okuyorum hangi belgeleri kullaniyorsunuz?

İyi Gunler.

Evet haklısınız. İrsaliyeli fatura yerine irsaliye yazmışım. İşletme bu güne kadar irsaliyeli fatura kullanmış.

Sayın demiral ve sayın koraykarakaya cevaplarınız için teşekkür ederim.

Bu durumda mevcut irsaliyeli faturaları iptal ettirerek fatura ve sevk irsaliyesini ayrı ayrı bastırarak kullanma yolunu seçeceğiz.
İrsaliyeli fatura kullanmakta iken ayrıca irsaliye kullanmamız söz konusu olabilirmi ?
Satışın yapıldığı gün fatura keseceğiz. Fiili sevkin yapıldığı günde de sevk irsaliyesi düzenlyeceğiz.
Önce sevkin yapılıp faturanın daha sonra kesilmesi durumunda, irsaliye tarihinden itibaren en geç 7 gün içinde fatura düzenleyeceğiz.

Peki Önce satış yapıp fatura düzenlediğimizde, sevki daha sonra yaptığımızda tarihle ilgili bir sınırlama olamaz herhalde.

Ayrıca, önce fatura düzenlediğimizde, faturadaki irsaliye tarihi ve nosu kısmını sonradan mı yazacağız ?

Teşekkürler.