İrsaliyeli Faturanın Nüshaları

DEĞERLİ ÜSTADLARIM VE DEĞELİ ARKADAŞLARIM;

BİLİNDİĞİ ÜZERE İLGİ MEVZUAT GEREĞİ İRSALİYELİ FATURA EN AZ ÜÇ NÜSHA ŞEKLİNDE DÜZENLENİR. SEVKİ GERÇEKLEŞTİREN KENDİ PERSONELİMİZE VEYA ARACI FİRMAYA İKİ NÜSHASI TESLİM EDİLİR. İŞTE BENİM SORUM BUNDAN SONRA MEYDANA GELİYOR. ŞİRKET KENDİ ELEMANI İLE MAL TESLİMİNİ GERÇEKLEŞTİRYORSA BİR NÜSHA MÜŞTERİYE, BİR NÜSHA BÜNYESİNDEKİ DOSYAYA, BİR NÜSHADA S.M.M'YE GİBİ BİR UYGULAMA DOĞRUMUDUR ? YOKSA İKİ NÜSHA MÜŞTERİYE, BİR NÜSHA KENDİ BÜNYESİNDEMİ BULUNDURMALI. ŞAHSİ FİKRİM İKİNCİ YÖNTEMİN DOĞRULUĞUDUR ANCAK DESTEKLEYİCİ MEVZUATI BULAMADIM. YARDIMLARINIZ İÇİN ŞİMDİDEN TEŞEKKÜRLER.

Ynt: İrsaliyeli Faturanın Nüshaları

Benim tavsiyem 4 nüsha bastır, 2 nüsha müşteriye, 1 nüsha dosyaya, 1 nüshada dosyaya. Bu durumda sorunun çözülmüş olur.

Düzeltme:
Benim tavsiyem 4 nüsha bastır, 2 nüsha müşteriye, 1 nüsha dosyaya, 1 nüshada SMM ye. Bu durumda sorunun çözülmüş olur.

Mrb

Ben kendi firmamdan örnek vercek oursan 4 nüsha irsaliye var bizde 3 tane sini malları sevk ederken veriyorum bitanesini dosyaya koyuyorum 3 tanesinin bitanesi tekrar bana imzalı olarak geri geliyo bunuda ayrı bi dosya da saklıyorum iki tanede müşteri de kalıyo imza önemli bi ayrıntı bu arada kesinlikle imzalatın irsaliyeleri yada irsaliyeli fatura da bastırabilirsiniz

bencede 4 nüsha 2 müşteri 1 imzalı dosyada 1 de smm de
bazen yol denetimlerinde bir nüshanında alınabileceği göz ardı edilmemeli

SAYIN ARDAŞLAR;

BENİM BİLDİĞİM FİRMALARIN % 98'İ HERHANGİ BİR PROBLEM ÇIKMASIN DİYE VE İŞİ SAĞLAMA ALMAK İÇİN 2'Sİ MÜŞTERİYE 1'İ KENDİNE 1'İ SMMM YE GÖNDERMEK ÜZERE 4 NÜSHA DÜZENLİYOR. ANCAK DİKKAT EDİLİRSE BENİM SORUM 3 NÜSHA DÜZENLENDİĞİNDE YAPILMASI GEREKEN UYGULAMA İLE İLGİLİDİR.

Benim bildiğimde eğer kullandığınız cilt İrsaliyeli Fatura şeklinde düzenlenmişse;

2 nüshasını Malı teslim ettiğiniz firmaya vermek zorundasınız.
Biri Fatura niyetine,
Biride Sevk İrsaliyesi niyetine,

Geri kalan bir nüsha üzerinden ister fotokopi çekip Smmm ye verin ister dosyanızda dursun.
Sağlam olanı 2 nüshanın Müşteriye verilmesidir.

Kolay gelsin.

Sevk irs 2 nüsha mal ile birlikte gider bir nüsha kesende kalır. İrs Ft bu yüzden aynı uygulama yapılır. Yani enza 3 nüsha olmak şartı ile istediğiniz kadar nüshalı olabilir.

ARKADAŞLAR;

RİCA ETSEM VERMİŞ OLDUĞUNUZ CEVAPLARIN DAYANAĞI OLAN İLGİLİ MEVZUATI BELİRTİRMİSİNİZ.

Sayın prof.mute,

Lütfen Forum Kuralları'nı okuyunuz. Büyük harflerle başlık açmak, mesaj yazmak yasaktır.
İlginize teşekkür ederiz.

---
Alomaliye.com Forum Yönetimi